• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Arabela (37 opinii)

spektakl dramatyczny teatr dla dzieci
kasy:
58 301-13-28
wystawia:
Teatr Wybrzeże
czas trwania:
2 godz. 15 min. (jedna przerwa)
data premiery:
1 czerwca 2012
8.5
93 oceny
Arabela
na podstawie serialu telewizyjnego "Arabela"

Czy pamiętacie kultowy serial, który w zabawny sposób łączył świat baśniowych fantazji z realiami socjalistycznej Czechosłowacji? Przeniesienia na scenę jednej z najpopularniejszych produkcji telewizyjnych dla dzieci z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, która zdobyła rzesze widzów na całym świecie, podjął się zespół Teatru Wybrzeże.

ARABELA Teatru Wybrzeże to pierwsza na świecie inscenizacja kultowego serialu. Nad spektaklem pracują reżyser Paweł Aigner oraz dramatopisarka Malina Prześluga. Prapremiera odbędzie się 1-go czerwca w Dzień Dziecka.

Paweł Aigner o spektaklu: "ARABELA to przenikające się światy: ludzki i baśniowy, które targane są niezwykle silnymi emocjami i namiętnościami. Sprawiają one, że opowieść atrakcyjna dla dzieci, może być również interesująca dla dorosłych. Bowiem ARABELA to historia pożądania, władzy, zazdrości, zemsty ale również miłości, która w każdym ze światów jest taka sama".

Telewizyjny scenariusz opowieści o Władcy, który stara się przywrócić ład w baśniowej krainie, przekształciła w utwór sceniczny Malina Prześluga. Scenograficzne tło tej pełnej zaskakujących zwrotów historii księżniczki Arabeli, jej przyjaciół i wrogów, stworzyła Magdalena Gajewska.

HISTORIA ARABELI
Pewnego dnia Pan Majer, aktor, opowiadający w telewizji bajki dla dzieci, spotyka na swej drodze czarodzieja drugiej kategorii - Rumburaka. Wraz z nim przenosi się do Świata Baśni, gdzie za sprawą nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, zabija Gadającego Wilka.... Karę za to ponosi Rumburak, który pałając chęcią zemsty, w szokujący sposób zmienia treść bajek, co więcej, podszywa się pod opowiadającego je Pana Majera. Zaniepokojony władca Baśni - Król Hiacynt wysyła swoje dwie córki Arabelę i Ksenię w towarzystwie maga Vigo do krainy ludzi. Mają oni nakłonić Majera do przywrócenia ładu w bajkach. Arabela i syn Majera, Petr, zakochują się w sobie. Rumburak, który sam miał chętkę na Arabelę i pół królestwa baśni, podstępnie, z pomocą czarodziejskiego pierścienia, porywa księżniczkę i więzi ją w swoim zamku. Jednak Arabeli udaje się uciec do ukochanego Petra. Ich szczęście nie trwa długo. Petr przypadkowo okrywa się czarodziejskim płaszczem i znika. W tym czasie w Świecie Baśni dzieją się rzeczy straszne i niepojęte... a to dopiero początek wydarzeń, które na zawsze miały odmienić Świat Baśni. Wszystko jednak, jak to w bajkach, kończy się dobrze. ARABELA jest pierwszą w Polsce i na świecie adaptacją teatralną kultowego czechosłowackiego serialu, oglądanego z równym zainteresowaniem przez dzieci jak i dorosłych.

Reżyseria: Paweł Aigner
Adaptacja: Malina Prześluga
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Piotr Klimek
Inspicjent, sufler: Joanna Januszewska

Występują:
Małgorzata Brajner, Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Dałek, Katarzyna Kaźmierczak, Maria Mielnikow-Krawczyk, Małgorzata Oracz, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Mirosław Krawczyk, Piotr Łukawski, Zbigniew Olszewski, Maciej Szemiel, Piotr Witkowski.

-----
Paweł Aigner (ur. 1968) - reżyser teatralny. Swoją teatralną karierę rozpoczynał jako aktor-lalkarz. W tej roli pracował w Białostockim Teatrze Lalek. Grał m.in. w ROZMOWACH Z DIABŁEM, MERLIN MONGOŁ oraz w GULIWERZE. Za tę ostatnią rolę (tytułową) otrzymał nagrody na III Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalkowych w 1996 roku oraz na XVIII Opolskim Festiwalu Teatrów Lalkowych w 1997 roku. Od 2004 roku pracuje głównie jako reżyser. Zadebiutował SMUTNĄ KRÓLEWNĄ Michała Walczaka w warszawskim Teatrze Montownia. W tym samym roku jego KANDYD Voltaire'a w Teatrze Groteska w Krakowie otrzymał grand prix na Festiwalu Komedii w Tarnowie. Przygotował także MURDASA. BAJKĘ według Stanisława Lema z Kompanią Doomsday oraz ZIELONEGO WĘDROWCA Liliany Bardijewskiej w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Spektakl ZIELONY WĘDROWIEC otrzymał nagrodę zespołową w XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, warszawski "ATEST - Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego" za rok 2005 oraz Złotą Maskę dla najlepszego przedstawienia dla dzieci.

Malina Prześluga (ur. 1983) - dramatopisarka, bajkopisarka, autorka tekstów piosenek, felietonistka portalu e-teatr. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Szkoły Dramatu przy Laboratorium Dramatu w Warszawie. Laureatka licznych nagród, m. in. wyróżnienia za sztukę NAJMNIEJSZY BAL ŚWIATA w XX edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2009) oraz głównej nagrody za sztukę JAK JEST w XVIII edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2007).

Opinie (37) 1 zablokowana

  • Znakomity spektakl (opinia sprzed 11 lat)

    Byłam wczoraj z córeczką (6 lat) była zachwycona i bardzo się zdziwiła jak szybko mineły te dwie godziny ! To była jej pierwsza wizyta w duzym teatrze, regularnie chodzimy do miniatury. Jednak już wiemy że nie ostatnia. wszystko na najwyższym poziomie-scenegrofia, stroje, aktorzy ! Serdecznie polecamy

    • 6 0

  • liczyłam na więcej (opinia sprzed 11 lat)

    Bardzo podobaą mi sie scenografia, byłam z dziećmi z pierwszej klasy, co chwila mi mówiły, el to brzydkie słowo... cóż miałam im powiedzieć... dlatego mogę tylko powiedzieć, że liczyłam na więcej i bardziej tekstowo dopracowane przedstawienie...

    • 1 5

  • SUPER Polecam! (opinia sprzed 11 lat)

    Spektakl dla dzieci i dorosłych. Ekstra, chociaż czasem aż za bardzo wyluzowany, ale bardzo dowcipny! Dawno się tak nie ubawiłam. Polecam!

    • 6 0

  • opinia (opinia sprzed 11 lat)

    Wczoraj byłam z synem (5,5l), niestety chyba trochę za mały bo dłużyło mu się (spektakl trwał ok 2,5h). W mojej ocenie fajny, kolorowy, nowoczesny ale trochę nie dopracowany technicznie i muzycznie-piosenki jakoś tak nie wyraźnie zaśpiewane i słabe, nagłośnienie też nie za dobre albo za głośno albo za cicho. Np. byłam z dzieckiem np. na Piękna i Bestia w T.Muzycznym, to mimo że spektakl również bardzo długi to siedział i oglądał z otwartą buzią i nie pytał się 'kiedy do domu'. W skali od 1-5 dałabym 4.

    • 4 3

  • (opinia sprzed 11 lat)

    Fantastyczny spektakl !

    • 10 1

  • po prostu świetne przedstawienie dla całej rodziny ! (opinia sprzed 11 lat)

    piękne przedstawienie. doskonałe teksty - i dla dzieci i smaczki dla dorosłych. bardzo dowcipne. Fantastyczne kostiumy, obraz wiec i piękny i spójny. Scenografia z rozmachem. duża bardzo dynamika. Wspolczesne akcenty multimedialne. NA prawde doskonala zabawa dla calej rodziny. Wyraźne postaci !Moze wymaga dopracowania troche technicznego, swiatlo i dźwięk - ale to szczegół. BARDZO
    polecam.

    • 13 1

  • Nareszcie udane przedstawienie (opinia sprzed 11 lat)

    Spektakl z założenia jest familijny, ale zbyt małe dzieci niewiele zrozumieją z dwuznaczności niektorych tekstów, no i nie wyłapią wszystkich "smaczków".A zabawa jest przednia:)

    • 10 0

  • Niezła zabawa (opinia sprzed 11 lat)

    Nareszcie spektakl do obejrzenia, bez oszczędzania na scenografii i kostiumach.Udana adaptacja,dobra obsada, świetnie zagrane, jednym słowem, warto obejrzeć.Byłam, nieźle się ubawiłam, polecam.

    • 11 0

  • Blekota i Mlekota (opinia sprzed 11 lat)

    Pewnie, ze tak! Beda!

    • 4 0

  • (1) (opinia sprzed 12 lat)

    a będą Blekota,Pekota i Mekota???

    • 8 0

    • będą (opinia sprzed 12 lat)

      zapraszam

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery