Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Antyciało (7 opinii)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-15-12
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
data premiery:
10 kwietnia 2015
8.8 16 ocen 1 10
Antyciało

Cała atmosfera kapitalizmu powoduje, iż egoizm jest ludziom szczepiony w ciągu całego życia, począwszy od dzieciństwa, szczepiony przez wychowanie i warunki społeczne, przez konkurencję, przez ciężką walkę o chleb, przez panowanie pieniędzy, przez cały system niewoli. Jest to ogromna hodowla i szkoła egoizmu. Edward Abramowski

"Antyciało" to kolejna - po spektaklu "Bjóro" - część serialu teatralnego poświęconego tematowi kapitalizmu. W lekkiej, komediowej, wzbogaconej o piosenki formie, przedstawienie porusza problem pieniędzy i ich roli w życiu człowieka.

Czy widmo krąży po świecie? Widmo rewolucji? Czy współczesny kapitalizm spowoduje kolejne społeczne wstrząsy? Czy dyktat pieniądza, wyścig szczurów, wszechobecny konsumpcjonizm wywołają bunt? Czy - tak jak chcą myśliciele lewicowi - kapitalizm nieuchronnie prowadzi do niesprawiedliwości społecznej na ogromną skalę i wojen? Czy - tak jak uważają współcześni alterglobaliści - kapitalizm w procesie globalizacji prowadzi do wyzysku krajów ubogich przez zamożne, dając w rezultacie współczesną formę imperializmu?

Te i podobne pytania budzi spektakl "Antyciało" według tekstu i w reżyserii Marcina Groty - część druga serialu teatralnego poświęconego problematyce kapitalizmu. Tym razem Grota mówi o temacie, który dotyczy nas wszystkich: pieniądzach. Czy deprawują? Czy dają szczęście? Kto je zarabia, a kto jest ich pozbawiony? Jak twierdzi Jeremy Seabrook: Biedy nie można "wyleczyć", ponieważ nie jest ona objawem choroby kapitalizmu. Raczej odwrotnie: stanowi dowód jego świetnego zdrowia.

Wszystkie te kwestie poruszane są lekko, w estetyce surrealistycznej, komediowej i uzupełnionej ironicznymi, zabawnymi piosenkami.

Scenariusz i reżyseria: Marcin Grota,

Obsada:
Agata Mieniuk, Bartłomiej Sudak, Jeremiasz Gzyl.

-----

TEATRRR. EKSPERRRYMENT
TEATRRR to nowa inicjatywa teatralna na mapie kulturalnej Trójmiasta. Powstała w roku 2015 z inicjatywy Marcina Groty, reżysera i dramaturga pochodzącego z Gdyni, stanowić ma eksperymentalną przeciwwagę dla teatrów mainstreamowych. Każda propozycja TEATRRR-u to estetyczne i intelektualne nowatorstwo. TEATRRR porusza się na styku oryginalnych tekstów i nowych metod pracy z aktorem. Autorska metoda aktorska Marcina Groty - metoda teatrrralna - wywiedziona jest z dorobku programowania neurolingwistycznego i stanowi rozwinięcie metod tego ważnego nurtu współczesnej humanistyki.

Marcin Grota
Reżyser, dramaturg, menadżer kultury. Urodzony w Gdyni, studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, Studium Scenariopisarskim (łódzka Filmówka), Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Obecnie z myślą o swoich projektach teatralnych i internetowych studiuje Master Of Business Administration w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Pracował między innymi w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrze Wybrzeże (Mieszczanie wg Maksima Gorkiego), Teatrze Jaracza w Łodzi (Norway.today Igora Bauersimy, Złota Maska dla Małgorzaty Buczkowskiej, odtwórczyni roli Julii), Laboratorium Dramatu przy Teatrze Narodowym, Teatrze Nowym w Słupsku, Teatrze Gdynia Główna w Gdyni (Bjóro). Autor powieści Zimna wojna, licznych artykułów w mediach tradycyjnych i internetowych, były redaktor naczelny Portalu Teatromiasto w Trójmieście i Warszawie. Obecnie zarządza Portalem Teatromiasto w Trójmieście oraz Portalem Café Literacka, jedynym portalem w Polsce poświęconym książkom elektronicznym. Antyciało to trzeci z napisanych przez niego i wystawionych dramatów. Twórca metody teatrrralnej, nowatorskiej metody aktorskiej. Swoją przyszłość wiąże z TEATRRR-em.

Recenzja Trojmiasto.pl

Nie masz pieniędzy? - antyciało wisi w powietrzu. Recenzja spektaklu "Antyciało" Nie masz pieniędzy? - antyciało wisi w powietrzu. Recenzja spektaklu "Antyciało"

Nie masz pieniędzy? - antyciało wisi w powietrzu. Recenzja spektaklu "Antyciało" (7 opinii)

Nowy spektakl Marcina Groty jest próbą żartobliwo-kabaretowego sprzeciwu wobec globalizacji,...

11 kwietnia 2015

Opinie (7)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery

 • Fałsz Fałsz
  bilety 25 - 40
  Kup bilet

  terminy: 26 sierpnia, 27 sierpnia, 28 sierpnia,

  premiera: 29 sierpnia 2020

  wystawia: Teatr Atelier

 • Fidelio Fidelio

  terminy: 3 października, 4 października, 24 października, 25 października

  premiera: 3 października 2020

 • Koncert Sylwestrowy 2020 Koncert Sylwestrowy 2020
  bilety 60 - 280
  Kup bilet

  terminy: 31 grudnia, 2 stycznia, 3 stycznia,

  premiera: 31 grudnia 2020

  wystawia: Teatr Muzyczny