stat
Impreza już się odbyła

Antaby. Pamięci prezydenta Pawła Adamowicza (13 opinii)

Przez dobę w styczniu 2019 roku trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza była wystawiona w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. W miejscu nieprzypadkowym - prezydent wymarzył ECS, doprowadził do jego powstania i odwiedzał niemal codziennie. Przez tę dobę z prezydentem pożegnało się 53 tysiące gdańszczanek, gdańszczan, wielu przyjezdnych. Dla osób oczekujących dzień i noc w wielogodzinnej kolejce, ale i dla nas, pracowników ECS, był to czas wyjęty z rytuałów codzienności, przepełniony wielkim smutkiem, ale i spokojem, pełen szacunku, wzajemnej uważności i wspólnoty. Rok po tamtym doświadczeniu w ogrodzie zimowym staje instalacja artystyczna, która przywołuje tamten czas.

25 - 31 marca 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
maj 16

sobota, godz. 19:00 - 01:00

Gdańsk Gdynia Sopot Tczew
bilety 1 zł
Dlaczego antaby?

Antaba to uchwyt na bramie, skrzyni, trumnie. Często w postaci - nie da się uciec od skojarzenia z herbem naszego miasta - lwiej głowy. Nieraz służąca też za kołatkę. Tutaj staje się atrybutem przejścia - bramy, która dla jednych wiedzie ze świata do świata, dla innych jest kresem drogi, oraz skrzyni, w której przechowujemy wspomnienia.

Biały podest jest symbolicznym wyobrażeniem katafalku. Uchodzą z niego do nieba klisze wspomnień obecności Pawła Adamowicza wśród nas, dokumentujące momenty doniosłe, ważne, radosne i zabawne, aby zamknąć tę opowieść wspomnieniem dramatycznego stycznia, a właściwie nas w obliczu tej wielkiej straty.

Niech w pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza antaba już nie kołacze do drzwi żałobnie. Mieliśmy szczęście przez lata mieć wyjątkowego prezydenta, Gdańsk za jego rządów bardzo się zmienił, mamy nowe drogi, ale i wiele zrobiono na rzecz dobrego wspólnotowego życia. Pamiętamy panie prezydencie!

AUTOR INSTALACJI
Mirosław Miłogrodzki

AUTORZY FOTOGRAFII
Leszek Biernacki / Zbiory ECS, Renata Dąbrowska, Wojtek Jakubowski / KFP, Dawid Linkowski / Archiwum ECS, Maciej Kosycarz / KFP, Aleksander Knitter / KFP, Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl, Karolina Misztal-Świderska, Krzysztof Mystkowski / KFP, Dominik Paszliński / www.gdansk.pl, Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl, Piotr Połoczański, Anna Rezulak / KFP

Opinie (13) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Hans Castorp, bohater jednej z książek Pawła Huelle, został "pożyczony" z powieści...