stat
Impreza już się odbyła

Anna Walentynowicz - spacer kuratorski

Zapraszamy na spacer kuratorski po wystawie stałej ECS.

w każdy czwartek (od 01.04 do 25.06.2020), godz. 18:00

Wstęp wolny
maj 22-24

piątek - niedziela

Gdańsk, ECS, IKM
Za odwagę i zaangażowanie w obronę praw pracowniczych spotkało ją wiele represji, łącznie z zamachem na jej życie. Do planowanej emerytury brakowało jej pięć miesięcy, gdy została dyscyplinarne zwolnienie z pracy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, gdzie była operatorką suwnicy. To właśnie wyrzucenie z pracy Anny Walentynowicz (1929-2010), działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu strajku w Sierpniu '80. Wydarzenia, które nastąpiły potem, zmieniły bieg historii.

Podczas spaceru odkryjemy karty z życia Anny Walentynowicz dowodząc, jak znaczący ślad odcisnęła w historii walki o wolność. Zaprezentujemy też unikatowe dokumenty ze zbiorów archiwum ECS, związane z postacią słynnej suwnicowej.

przewodnik | Monika Krzencessa-Ropiak Historyk, archiwista i romanista. W Europejskim Centrum Solidarności pracuje od 2009 roku. Od początku sprawowała pieczę nad zasobem muzealno-archiwalnym. Kierownik działu Archiwum i Organizacji Wystaw. Odpowiedzialna za stworzenie programu merytorycznego zbiorów archiwalnych ECS, budowę i organizację zasobu, w tym pozyskiwanie, gromadzenie, opracowywanie naukowe. Absolwentka Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Humanistycznego w Nantes we Francji. Zatrudniona przez władze regionu Loire - Atlantique (Francja) w ramach projektu Cercles Europe, mającego przybliżyć historię i kulturę państw europejskich gimnazjalistom francuskim (1999-2000). Pracownik Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku (2001-2009).
- Interesują mnie indywidualne historie naszych darczyńców, a także to niezwykłe zainteresowanie polską Solidarnością, czego dowodem są kolekcje zbiorów ECS pochodzące z różnych stron świata - mówi Monika Krzencessa-Ropiak. - Zajmowałam się między innymi przygotowywaniem dokumentacji archiwalnej na potrzeby ich ekspozycji na wystawie stałej, gdzie z przyczyn konserwatorskich często prezentowane są... kopie.

Informacja o biletach

wstęp | bilet: 25 zł/os. – bilet normalny lub 20 zł/os. – bilet ulgowy (kasy ECS) + rezerwacja 

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Największą teatralną widownię w Trójmieście ma...?