• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010

  • Kalendarz
    19 września - 31 października 2019
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Stocznia, hala 42A
  • Bilety
    wstęp wolny

Wystawa Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010 opracowana przez dr. Arkadiusza Kazańskiego z gdańskiego oddziału IPN została udostępniona w budynku 42A z okazji ogłoszonego przez Sejm RP roku Anny Walentynowicz oraz przypadających w tym roku 90. urodzin legendarnej suwnicowej. To miejsce szczególne, ponieważ to właśnie tutaj znajdują się oryginalne suwnice i ostatnie miejsce pracy Anny Walentynowicz.

kwi 28

niedziela, godz. 11:00

bilety 10 zł

8 marca - 5 maja 2024

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Cieszymy się bardzo, że tak dużo ludzi widziało już wystawę i że jeszcze więcej osób będzie miało okazję zobaczyć to szczególne miejsce, w którym pracowała Anna Walentynowicz - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu.

Instytut Pamięci Narodowej od lat przypomina rolę Anny Walentynowicz w walce o wolność i godność człowieka w okresie komunistycznego zniewolenia Polski. To dzięki takim ludziom narodziła się "Solidarność". Cieszymy się z możliwości prezentowania naszej wystawy w autentycznej przestrzeni stoczniowej, w miejscu gdzie rodziła się historia - mówi Krzysztof Drażba, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Anna Walentynowicz była społeczniczką, działaczką opozycyjną, jedną z współzałożycielek Wolnych Związków Zawodowych w 1978 roku. Jej dyscyplinarne zwolnienie z pracy 7 sierpnia 1980 roku wywołało pracownicze protesty, które 14 sierpnia doprowadziły do strajku. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy powołany w czasie strajku sformułował 21 postulatów i otworzył drogę do powstania NSZZ Solidarność. Anna Walentynowicz była wielokrotnie aresztowana za działalność opozycyjną, a w stanie wojennym internowana. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Dodatkowo w tym samym budynku została otwarta wystawa Morskiej Fundacji Historycznej pt.: Historia Stoczni Gdańskiej 1844 - 2019. Ludzie, miejsca, wydarzenia. Jarosław Żurawiński, prezes Morskiej Fundacji Historycznej: Wystawa ma za zadanie przybliżyć różne aspekty codziennego życia stoczniowców i najważniejsze wydarzenia związane z historią zakładu. Starsi zwiedzający przypomną sobie dawne czasy, a młodsi zobaczą, co wiązało się z pracą w Stoczni Gdańskiej. Morska Fundacja Historyczna to instytucja na stałe współpracująca ze Stocznią Cesarską Development. To dzięki partnerstwie tych dwóch podmiotów powstał Szlak Stoczni Cesarskiej - historyczny szlak pieszy, łączący najważniejsze wydarzenia i miejsca w ramach jednej trasy zwiedzania.

Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających codziennie w godzinach od 11:00 do 18:00 we wrześniu oraz od 11:00 do 17:00 w październiku.

Wystawa jest kolejną inicjatywą Spółki Stocznia Cesarska Development, która przywraca bogatą historię dawnych terenów stoczniowych w Gdańsku. W czerwcu została otwarta wystawa fotografii trzech pokoleń Kosycarzy - gdańskich fotografów, którzy przez ponad 50 lat dokumentowali wydarzenia na terenie Stoczni Gdańskiej, a następnie przemiany, jakie miały miejsce na tych terenach po 1989 roku. Wcześniej po raz pierwszy w historii otworzyła dostęp do terenów stoczniowych dla mieszkańców Gdańska i turystów zapraszając ich do zwiedzania miejsc przez lata niedostępnych dla wszystkich zainteresowanych. Z inicjatywy Spółki powstał także punkt widokowy na jednym ze stoczniowych żurawi.

Opinie

Sprawdź się

Ile oddziałów ma Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia?