stat
Impreza już się odbyła

Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010

  • 19 września - 31 października 2019
  • Gdańsk, Stocznia, hala 42A
  • wstęp wolny

Wystawa Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010 opracowana przez dr. Arkadiusza Kazańskiego z gdańskiego oddziału IPN została udostępniona w budynku 42A z okazji ogłoszonego przez Sejm RP roku Anny Walentynowicz oraz przypadających w tym roku 90. urodzin legendarnej suwnicowej. To miejsce szczególne, ponieważ to właśnie tutaj znajdują się oryginalne suwnice i ostatnie miejsce pracy Anny Walentynowicz.

Antaby. Pamięci prezydenta Pawła Adamowicza

8 - 31 stycznia 2020, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

Dwa światy

17 grudnia 2019 - 31 marca 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
Cieszymy się bardzo, że tak dużo ludzi widziało już wystawę i że jeszcze więcej osób będzie miało okazję zobaczyć to szczególne miejsce, w którym pracowała Anna Walentynowicz - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu.

Instytut Pamięci Narodowej od lat przypomina rolę Anny Walentynowicz w walce o wolność i godność człowieka w okresie komunistycznego zniewolenia Polski. To dzięki takim ludziom narodziła się "Solidarność". Cieszymy się z możliwości prezentowania naszej wystawy w autentycznej przestrzeni stoczniowej, w miejscu gdzie rodziła się historia - mówi Krzysztof Drażba, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Anna Walentynowicz była społeczniczką, działaczką opozycyjną, jedną z współzałożycielek Wolnych Związków Zawodowych w 1978 roku. Jej dyscyplinarne zwolnienie z pracy 7 sierpnia 1980 roku wywołało pracownicze protesty, które 14 sierpnia doprowadziły do strajku. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy powołany w czasie strajku sformułował 21 postulatów i otworzył drogę do powstania NSZZ Solidarność. Anna Walentynowicz była wielokrotnie aresztowana za działalność opozycyjną, a w stanie wojennym internowana. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Dodatkowo w tym samym budynku została otwarta wystawa Morskiej Fundacji Historycznej pt.: Historia Stoczni Gdańskiej 1844 - 2019. Ludzie, miejsca, wydarzenia. Jarosław Żurawiński, prezes Morskiej Fundacji Historycznej: Wystawa ma za zadanie przybliżyć różne aspekty codziennego życia stoczniowców i najważniejsze wydarzenia związane z historią zakładu. Starsi zwiedzający przypomną sobie dawne czasy, a młodsi zobaczą, co wiązało się z pracą w Stoczni Gdańskiej. Morska Fundacja Historyczna to instytucja na stałe współpracująca ze Stocznią Cesarską Development. To dzięki partnerstwie tych dwóch podmiotów powstał Szlak Stoczni Cesarskiej - historyczny szlak pieszy, łączący najważniejsze wydarzenia i miejsca w ramach jednej trasy zwiedzania.

Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających codziennie w godzinach od 11:00 do 18:00 we wrześniu oraz od 11:00 do 17:00 w październiku.

Wystawa jest kolejną inicjatywą Spółki Stocznia Cesarska Development, która przywraca bogatą historię dawnych terenów stoczniowych w Gdańsku. W czerwcu została otwarta wystawa fotografii trzech pokoleń Kosycarzy - gdańskich fotografów, którzy przez ponad 50 lat dokumentowali wydarzenia na terenie Stoczni Gdańskiej, a następnie przemiany, jakie miały miejsce na tych terenach po 1989 roku. Wcześniej po raz pierwszy w historii otworzyła dostęp do terenów stoczniowych dla mieszkańców Gdańska i turystów zapraszając ich do zwiedzania miejsc przez lata niedostępnych dla wszystkich zainteresowanych. Z inicjatywy Spółki powstał także punkt widokowy na jednym ze stoczniowych żurawi.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Relikty Zamku Krzyżackiego w Gdańsku można oglądać w...?