stat
Impreza już się odbyła

Anna Domańska Nie(winność) patrzenia / Grassomania 11

Anna Domańska
"Nie(winność) patrzenia" | pokaz filmów
21 grudnia 2019, godz. 16.00-20.00
Dom Chodowieckiego i Grassa, ul. Sieroca 6


Od 2015 roku Anna Domańska jeździ na różne pogranicza i spotyka się z osobami, które przybywają do Europy w poszukiwaniu bezpieczeństwa i godnego życia. Sporo czasu spędziła w Grecji, pracowała też na Bałkanach, w Terespolu, Londynie. Głównym polem jej twórczości jest film i przy pomocy tego popularnego i, jak się wydaje, łatwo przyswajalnego medium opowiada historie, które widziała na własne oczy.

"Motywacją do pracy była przepaść pomiędzy doświadczeniem bezpośredniego kontaktu z tymi osobami, a narracją jaka dominowała na ich temat w mediach, gdzie najczęściej byli przedstawiani jako zagrożenie - terroryści, gwałciciele. Z kolei w kręgach osób, które przejawiały więcej empatii, powtarzał się wizerunek ofiary, wzbudzający uczucie litości. Obie te skrajne narracje kreują figurę obcego, odczłowieczają za pomocą różnych konstrukcji językowych i schematów przedstawień wizualnych."

Przygotowany pokaz jest selekcją filmów zrealizowanych w ciągu ostatnich pięciu lat. Przedstawia sytuacje nieobecne w przekazie medialnym i proces mierzenia się autorki ze zniekształconym wizerunkiem przybysza, ale też z tematem godności i podmiotowości bohaterów tych przedstawień.

Wydarzenie zorganizowane w ramach tegorocznej edycji festiwalu Grassomania.

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Od kiedy Muzeum Narodowe w Gdańsku funkcjonuje pod obecną nazwą?