stat
Impreza już się odbyła

Anna Domańska Nie(winność) patrzenia / Grassomania 11

Anna Domańska
"Nie(winność) patrzenia" | pokaz filmów
21 grudnia 2019, godz. 16.00-20.00
Dom Chodowieckiego i Grassa, ul. Sieroca 6


Od 2015 roku Anna Domańska jeździ na różne pogranicza i spotyka się z osobami, które przybywają do Europy w poszukiwaniu bezpieczeństwa i godnego życia. Sporo czasu spędziła w Grecji, pracowała też na Bałkanach, w Terespolu, Londynie. Głównym polem jej twórczości jest film i przy pomocy tego popularnego i, jak się wydaje, łatwo przyswajalnego medium opowiada historie, które widziała na własne oczy.

"Motywacją do pracy była przepaść pomiędzy doświadczeniem bezpośredniego kontaktu z tymi osobami, a narracją jaka dominowała na ich temat w mediach, gdzie najczęściej byli przedstawiani jako zagrożenie - terroryści, gwałciciele. Z kolei w kręgach osób, które przejawiały więcej empatii, powtarzał się wizerunek ofiary, wzbudzający uczucie litości. Obie te skrajne narracje kreują figurę obcego, odczłowieczają za pomocą różnych konstrukcji językowych i schematów przedstawień wizualnych."

Przygotowany pokaz jest selekcją filmów zrealizowanych w ciągu ostatnich pięciu lat. Przedstawia sytuacje nieobecne w przekazie medialnym i proces mierzenia się autorki ze zniekształconym wizerunkiem przybysza, ale też z tematem godności i podmiotowości bohaterów tych przedstawień.

Wydarzenie zorganizowane w ramach tegorocznej edycji festiwalu Grassomania.

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Skąd bierze się nazwa Dworów Artusa, znajdujących się w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Toruń, Łódź)?