stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Anka Leśniak Invisible inVisible/ Niewidzialne Widzialnego (2 opinie)

21 marca - 17 maja 2020, godz. 12:00 - 20:00

bilety 15 zł

3 - 17 października 2020, godz. 18:00

Gdańsk,
Wystawa Anki Leśniak stanowi podsumowanie jej ostatniego projektu pt. Invisible inVisible/ Niewidzialne Widzialnego, rozpoczętego w roku 2012 składającego się z pięciu realizacji opartych na biografiach kobiet - jak mówi artystka - "nieumiejscowionych" w historii. Autorkę interesują postacie niejednoznaczne, takie, którym udało się czegoś dokonać, zaistnieć w historii miasta, dzielnicy, regionu, a zarazem posiadające na biografii "rysę" nie pozwalającą na ich jednoznacznie zakwalifikowanie do grona bohaterek, którym wystawia się pomniki. Są to także postacie trudne do interpretacji, tajemnicze, pozostające na marginesie, których losy wydają się ważne z perspektywy współczesnych dyskursów kultury, a także problemów inności, tożsamości, wykluczenia.

Kanwą wystawy zrealizowanej w Gdańskiej Galerii Miejskiej są biografie trzech kobiet: Michaliny Tatarkówny-Majkowskiej - sekretarz PZPR, która na przełomie lat 50-tych i 60-tych rządziła Łodzią, Fifi Zastrow - aktorki żydowskiego pochodzenia, która grała w niemieckim teatrze propagandowym oraz Stanisławy Przybyszewskiej związanej przez ostatnie lata swojego życia z Gdańskiem - obiecującej, lecz uzależnionej od morfiny pisarki, której dedykowana będzie również instalacja przy Placu Wałowym w Gdańsku przygotowana na otwarcie wystawy. Kobiety te, różne pod względem pochodzenia, wykształcenia, żyjące w innych czasach, łączy pojęcie inności - nieprzystawalność do społecznych wzorców i zarazem oczekiwań wobec kobiet.

Na wystawie oprócz prac opartych na video i fotografii, zobaczymy również rzeźbę - obiekt architektoniczno-tekstowy, nawiązujący biografii przywołanych kobiet i instalacji w przestrzeni miejskiej zrealizowanych przez artystkę.

Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29
Wernisaż: 30.09.2016, godz. 19.30
Wystawa: 30.09 - 06.11.2016
Kuratorka: Maria Sasin

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Gdzie odbyły się pierwsze edycje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - dzisiejszej wizytówki Gdyni?