stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Andrzej Strumiłło. Ilustracje - wystawa

Muzeum Miasta Gdyni obok cyklu promującego dorobek polskich projektantów od kilku już lat prezentuje twórczość artystów związanych z sztuką książki - wybitnych ilustratorów i grafików. Pokazywaliśmy już między innymi projekty i rysunki Adama Kiliana, miedzioryty Wojciecha Jakubowskiego, ilustracje Józefa Wilkonia. W tym roku przybliżyć chcemy ilustratorski dorobek Andrzeja Strumiłły, artysty, dla którego sztuka książki jest tylko jednym z wielu pól aktywności twórczej.

15 lipca - 9 sierpnia 2021

Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego
Wstęp wolny

7 listopada 2020 - 29 sierpnia 2021

Andrzej Strumiłło (ur. 1927 r.), uczeń Władysława Strzemińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pierwszą miłością obdarzył malarstwo. Nigdy się jednak do niego nie ograniczał. Pracował we wszystkich rodzajach sztuk wizualnych: malarstwie, grafice, rzeźbie, rysunku i fotografii. Projektował pawilony wystawiennicze. Próbował sztuki słowa - tworzył poezję, pisał dzienniki. Wydał cztery tomy poetyckie: Moje słowa, obrazy 1947-1967, Jak, Ja. Poezje wybrane, a także STO: wiersze rysunki. Wreszcie - ilustrował. Ukazało się blisko sto pięćdziesiąt książek z jego ilustracjami lub z zaprojektowaną przez niego szatą graficzną.

Jak podaje sam artysta - we wczesnym dzieciństwie, pod wpływem przygód Don Kichota czytanych mu przez Mamę, rysował z wyobraźni wiatraki, na Wileńszczyźnie praktycznie nie znane. Tak zaczęła się jego przygoda z ilustratorstwem, choć na pierwszą publikację trzeba było nieco poczekać. Pierwszą książkę Andrzej Strumiłło zilustrował w 1956 roku. Była to proza dla młodzieży Przygody Li Ta Hai, opublikowana przez "Naszą Księgarnię". Wydawnictwo zwróciło się do artysty, kierując się jego znajomością specyfiki Azji. Strumiłło miał już wówczas za sobą podróż do Państwa Środka, którą odbył w 1954 r., wystawę indywidualną w Pekinie (w tym samym roku) i blisko 200 rysunków powstałych podczas tej podróży. Później ilustrował m.in. dzieła takich autorów, jak Hans Christian Andersen, Harriet Beecher-Stowe, Mary Norton, Jules Verne, Antoni Czechow, Joseph Conrad, Jan Kochanowski, Wisława Szymborska, Mieczysława Buczkówna.

"W pracy nad książką zawsze czułem się zobowiązany do szacunku wobec poetyki autora, epoki i geografii. Bliższy bywałem grzechu pastiszu niż interpretacji egocentrycznej. (...) Może tylko odrobina smutku i refleksji, a także trudniejsza nieco w odbiorze ilustracja dla dzieci przypominają, że równolegle malowałem i rysowałem świat własny" - wspomina artysta.
Artysta wiele podróżował. Odwiedził m.in. Nepal, Indie, Japonię, Tajlandię, Wietnam, Mongolię, Chiny, Syrię, Turcję, Syberię i Kaukaz. W latach 1982-1984 piastował stanowisko kierownika pracowni graficznej przy sekretariacie ONZ w Nowym Jorku. Po powrocie do Polski osiedlił się w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą, gdzie postawił modrzewiowy dom i do dziś zajmuje się nie tylko pracą twórczą, ale również uprawą roli i hodowlą koni.

Na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni pokażemy kilkadziesiąt ilustracji z kolekcji własnej artysty, a także ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Słowackiej Narodowej Galerii w Bratysławie.

Tytuł wystawy: Andrzej Strumiłło. Ilustracje
Wernisaż: 22 czerwca 2018, godz. 18:00
Czas trwania wystawy: 22.06-2.09.2018
Kuratorzy: Jacek Friedrich, Anna Śliwa

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    5 zł
ulgowy: 5 zł (od osoby)
normalny: 10 zł (od osoby)
rodzinny: 15 zł (najwyżej dwie osoby dorosłe i maksymalnie 8 dzieci do lat 18)

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Najbardziej prestiżowa i najwyższa nagroda dla dramatopisarzy przyznawana jest w: