• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Andrzej Dudziński. Man - hat - tan. 50-lecie pracy twórczej

W sierpniu zapraszamy na wystawę prac Andrzeja Dudzińskiego pt. Man - hat - tan (człowiek - kapelusz - opalenizna). Artysta zajmuje się malarstwem, plakatem, grafiką prasową i fotografią. Urodzony w Sopocie, od lat dzieli życie i pracę między Nowy Jork i Polskę. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych prezentowanych w czołowych galeriach w Polsce i zagranicą.

kwi 21

niedziela, godz. 11:00 - 14:00

bilety 1 zł
ulgowy 15 zł

13 września - 24 listopada 2024, godz. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
Wystawa prezentowana w dworkowej Galerii Sztuki związana jest z 50-leciem pracy twórczej tego artysty. W 1969 r., w czerwcowym numerze miesięcznika "Polska" ukazała się seria rysunków satyrycznych A. Dudzińskiego, wówczas studenta w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego na warszawskiej ASP. Wkrótce po tym "Szpilki" zamieściły jego pierwszy rysunek. W tym roku mija 50 lat od tamtej daty.

Na wystawie w Galerii Dworku Sierakowskich spotka się dwóch artystów: Andrzej Dudziński rysownik i Andrzej Dudziński fotograf. Pierwszy opisuje Manhattan jako miasto bezdomnych w serii ilustracji do bibliofilskiego wydania "Antygony w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego, drugi pokazuje miasto przez ludzi i architekturę.

Ekspozycję rysunków i fotografii A. Dudzińskiego będzie można oglądać od 7 sierpnia do 29 września br., codziennie w godzinach 12.00-18.00.

Na finisaż wystawy oraz spotkanie z Andrzejem Dudzińskim i jego żoną - pisarką Magdą Dygat zapraszamy w środę, 25 września o godz. 18.00. Spotkanie wzbogacone zostanie pokazem filmowym związanym z sylwetką i dorobkiem twórczym autora. Zaprezentujemy film Małgorzaty Łupiny pt. "Dudi", w którym A. Dudziński zdradza tajniki warsztatu i motywy wyborów artystycznych, a całości Jego obrazu dopełniają rozmowy z przyjaciółmi i opinie krytyków sztuki: profesora Henryka Tomaszewskiego i Davida Ebony z Nowego Jorku. Drugim prezentowanym filmem będzie osobisty dokument "Mój ojciec Staś"  reżyserowany przez A. Dudzińskiego według scenariusza Magdy Dygat, stanowiący opowieść o Stanisławie Dygacie jednej z najbardziej intrygujących postaci życia artystycznego powojennej Warszawy.
 
ANDRZEJ DUDZIŃSKI - malarz, rysownik, plakacista; zajmuje się także, grafiką prasową i fotografią. Studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej w latach 1966-68, a następnie przeniósł się na architekturę wnętrz i grafikę do gdańskiej PWSSP. Zakończył studia na ASP w Warszawie na wydziale grafiki w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego. Jeszcze jako student zaczął zamieszczać swoje rysunki w miesięczniku "Polska" oraz w tygodnikach "Szpilki" i "Kultura".
W latach 1970-72 Dudziński mieszkał w Londynie, współpracując z pismami undergroundu "OZ", "Ink", "Frendz" i "Time Out". Po powrocie do Polski, w nieco odmienionym klimacie szybko ustalił swoje nazwisko między innymi dzięki Dudiemu − rozczochranemu ptakowi, kontestującemu co tydzień w "Szpilkach". Jego prace publikowały czołowe pisma polskie. Stale współpracował z "Ty i  ja", "Literaturą", "Kulisami" i "Polityką". Projektował plakaty teatralne i filmowe, pisał (wspólnie z żoną) i ilustrował książki dla dzieci, projektował scenografie teatralne i czołówki filmowe, współpracował z radiem i telewizją i wystawiał swoje prace w czołowych galeriach.

W 1977 roku Dudziński został zaproszony na Międzynarodową Konferencję Grafików w Aspen, Kolorado. Po przyjeździe do Stanów postanowił zamieszkać w Nowym Jorku. Podjął współpracę z czołowymi pismami amerykańskimi, w tym: "The Atlantic Monthly", "The Boston Globe", "Newsweek", "The New York Times", "Playboy, "Rolling Stone, "Vanity Fair", "The Washington Post" i "Time". Współpracował z wieloma pismami europejskimi, korzystali z jego współpracy: AT&T, Conde Nast, IBM, Deutche Telekom i Royal Bank of Scotland.
W latach 1982 − 1990 Dudziński wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku.
 
Dwukrotnie TVP Kultura pokazała "Niedzielę z Andrzejem Dudzińskim" (2008,2012), natomiast TVP 2 wyemitowała film dokumentalny pt. "Dudi", w reżyserii Małgorzaty Łupiny, ukazujący sylwetkę i działalność artystyczną Andrzeja Dudzińskiego (2008).
W 2009 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się książka "Mały alfabet Magdy
i Andrzeja Dudzińskich".

W 2015, dla upamiętnienia 100-lecia urodzin Stanisława Dygata, na zamówienie
TVP 2, reżyserował film dokumentalny "Mój ojciec Staś", według scenariusza Magdy Dygat.
Andrzej Dudziński jest laureatem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2012), Nagrody Neptuna przyznawanej przez Prezydenta Gdańska, Nagrody ZAiKSu (2014). W 2001 roku Sopot nadał mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Opinie

Sprawdź się

Nestor trójmiejskich scen, Ryszard Ronczewski, obchodził w 2010 roku w Sopocie okrągły jubileusz pracy twórczej. Który?