stat
Impreza już się odbyła

Andrea Mastrovito: Strange Days - wystawa

Andrea Mastrovito to włoski artysta, który od lat zajmuje się rysunkiem, w swojej twórczości poszukując nowych rozwiązań dla tego klasycznego medium. Na wystawie w CSW ŁAŹNIA zaprezentowane zostaną dwie najnowsze prace artysty I am not legend i NYsferatu. Symfonia stulecia. Inspiracją do ich stworzenia stały się dwa horrory: Nosferatu - symfonia grozy i Noc żywych trupów.

 
Nosferatu - symfonia grozy w reżyserii Friedrich Wilhelm Murnau, powstał w 1922 roku. To klasyczne dzieło niemieckiego ekspresjonizmu, a także pierwszy film z gatunku kina grozy i początek filmowych opowieści o wampirach. Utwór stworzył obowiązującą przez wiele lat ikonografię postaci tego upiora jako archetypicznego obcego zagrażającego obowiązującemu porządkowi, postaci odrażającej i fascynującej swoją innością. Noc żywych trupów to amerykański horror z 1968 roku, w reżyserii George Romera. Film wprowadził do popkultury postać zombie, kojarzoną wcześniej głównie z haitańską praktyką voodoo.
 
Andrea Mastrovito w swoich filmach stworzył rysunkowe remake tych dwóch horrorów, stosując w przypadku każdego z nich inną artystyczną strategię. Przy powstaniu NYsferatu. Symfonia stulecia powstało około trzydziestu pięciu tysięcy rysunków, które następnie zostały zaanimowane. W I am not legend artysta z wydrukowanych kadrów filmowych wymazał niektóre elementy.
 
Odtwarzając filmy Andrea Mastrovito stworzył prawdziwy kulturowy remiks, pełen cytatów i odniesień do współczesności. Akcja NYsferatu. Symfonia stulecia toczy się w Nowym Jorku, w filmowej opowieści znajdziemy nawiązania do wojny w Syrii. Tytułowy wampir posługuje się językiem chińskim, hiszpańskim i rosyjskim mapując tylko niektóre z kierunków przyjazdów do Stanów Zjednoczonych emigrantów. Andrea Mastrovito w swoich pracach sięgnął po kino grozy, by zmierzyć nas z pytaniem, dlaczego lubimy się bać, jakie traumy ukrywamy pod postaciami wampirów czy zombie.
 
Wystawa będzie czynna dla odwiedzających czwartek-niedziela od 6 maja do 20 czerwca. 

Projekcje rozpoczynają się co półtorej godziny w dniach:

Czwartek
16.00, 17.30, 19.00
Piątek
14.00, 15.30, 17.00, 18.30
Sobota, niedziela
12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00
 
Czas trwania filmów
NYsferatu 1'06"
I am not legend 1'12"

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jakie dwie sztuki zrealizował w Teatrze Wybrzeże Jan Klata?

 

Najczęściej czytane