• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Ambitny sezon Centrum Kultury w Gdyni

Łukasz Rudziński
14 września 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Opinie (14)
Centrum Kultury w Gdyni, przy ul. Łowickiej 51 w Małym Kacku z roku na rok coraz bardziej rozwija swój program artystyczny. Regularna scena teatralna CK Gdynia staje się półprofesjonalna, stąd nowa nazwa - Scena SAM. Centrum Kultury w Gdyni, przy ul. Łowickiej 51 w Małym Kacku z roku na rok coraz bardziej rozwija swój program artystyczny. Regularna scena teatralna CK Gdynia staje się półprofesjonalna, stąd nowa nazwa - Scena SAM.

Jesień to powrót do powakacyjnej codzienności. W przypadku instytucji kultury, do wzmożonej pracy. Wprawdzie Centrum Kultury w Gdyni na wakacje nie zapadło w sen zimowy, ale po umiarkowanie pracowitej jesieni, początek przyszłego roku zapowiada się bardzo ambitnie - występem Małgorzaty Walewskiej, koncertem "Jesus Christ Superstar" i nowymi premierami teatralnymi.Tomasz Podsiadły, reżyser spektaklu "Balladyna" (na zdjęciu) wyreżyseruje kolejną produkcję w CK Gdynia w nadchodzącym sezonie. Tomasz Podsiadły, reżyser spektaklu "Balladyna" (na zdjęciu) wyreżyseruje kolejną produkcję w CK Gdynia w nadchodzącym sezonie.
Spektakl "Mayday. Run For Your Wife" (na zdjęciu) cieszy się wielką popularnością zarówno na scenie CK Gdynia, jak i w plenerze - pokazy farsy z gdyńskimi wątkami na Scenie Letniej w Orłowie odbywały się przy wypełnionej po granic możliwości widowni. Spektakl "Mayday. Run For Your Wife" (na zdjęciu) cieszy się wielką popularnością zarówno na scenie CK Gdynia, jak i w plenerze - pokazy farsy z gdyńskimi wątkami na Scenie Letniej w Orłowie odbywały się przy wypełnionej po granic możliwości widowni.
Pierwszym dużym wydarzeniem sezonu 2012/2013 jest XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Jesień w CK Gdynia inauguruje również trzecia odsłona cyklu "Recital Café", której premierę sceniczną zobaczymy 14 września (godz. 19). Będzie to recital "Piosenka bałkańska", w reżyserii Dawida Wojtkiewicza.

- Mieliśmy wieczór piosenek francuskich i żydowskich. Przyszedł czas na piosenkę bałkańską. Prezentowaliśmy ją jak dotąd tylko w plenerze, jednak z uwagi na problemy z nagłośnieniem, ci, którzy przyjdą z biletem na ten recital ze Sceny Letniej w Orłowie, wejdą bezpłatnie
- mówi Jarosław Wojciechowski, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni.

To pierwsza premiera sceny teatralnej Centrum Kultury w Gdyni zobacz na mapie Gdyni, firmowana nową nazwą jako Scena SAM (Scena Studenta, Absolwenta i Mistrza). Wcześniej własne produkcje Centrum Kultury nazywano Sceną Studencką.

- Z czasem zaczęły się u nas na scenie pojawiać osoby z dyplomami szkół artystycznych, które dawno przestały być studentami, a mimo to podejmowały z nami współpracę przy projektach teatralnych. Dlatego uznaliśmy, że należy zmodyfikować nazwę - tłumaczy dyrektor CK Gdynia. - Idea pozostała ta sama: chcemy, by nasza scena była trampoliną dla ludzi młodych, którzy mają wchodzić w zawód aktorski czy reżyserski, a zarazem sprawdzianem ich możliwości. Zdajemy sobie sprawę, że do miana mistrza musimy jeszcze dorosnąć, jednak zmierzamy w tym kierunku, by dać możliwość realizacji spektakli osobom, które są uznane przez środowisko jako mistrzowie.

Jeśli idę do teatru, to przy wyborze repertuaru kieruję się przede wszystkim:

Jedną z nich miał być Jerzy Trela, który miał przygotować latem spektakl "Damy i huzary" Aleksandra Fredry, jednak z uwagi na jego problemy zdrowotne produkcja została przełożona (jeśli stan zdrowia tego wybitnego aktora na to pozwoli, spektakl przygotowany zostanie w najbliższe wakacje).

- W 2013 roku planujemy minimum trzy premiery - jedną na pewno przygotuje Tomasz Podsiadły, reżyser naszej "Balladyny". Tym razem będzie to tytuł niekoniecznie lekturowy, ale nawiązujący do programu szkolnego. W planach mamy również zrealizowanie spektaklu "Zemsta" Fredry - będzie to ukłon w kierunku klasyki, ale też klasyki komediowej, niekoniecznie łatwej. Rozmawiamy też z Darkiem Majchrzakiem [reżyserem i aktorem "Romancy" wyprodukowanej przez CK Gdynia - przyp. red.] i być może jeden z jego pomysłów uda nam się zrealizować - dodaje Jarosław Wojciechowski.

W dalszym ciągu grane będą dotychczasowe produkcje - "Mayday. Run For Your Wife", "Romanca""Balladyna" oraz wspomniana "Piosenka bałkańska". Oprócz tego prezentowany będzie spektakl gdyńskiego Teatru Proteus - "Być Jak Maria Janion".
Prawdopodobnie latem Scena SAM silniej zaistnieje także na Scenie Letniej w Orłowie. CK Gdynia prezentuje swoje produkcje również poza Gdynią - "Romanca" była w Łodzi, Działdowie, w Tczewie, niebawem pokazana zostanie w Kościerzynie i Bolszewie. W Centrum Kultury poważnie myślą też o wysyłaniu swoich produkcji na ogólnopolskie festiwale.

Wiadomo już, że pod szyldem CK Gdynia zorganizowane będą dwa duże wydarzenia muzyczne. W Sali Koncertowej Zarządu Portu w Gdyni (ul. Rotterdamska 9 zobacz na mapie Gdyni), 6 stycznia wystąpi Małgorzata Walewska. Z kolei w Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą w Hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia zobacz na mapie Gdyni prezentowany będzie musical "Jesus Christ Superstar" w wersji koncertowej.

- Mogę już potwierdzić udział w produkcji "Jesus Christ Superstar" Marka PiekarczykaMałgorzaty Ostrowskiej. Rozmawiamy też z innymi znanymi artystami, którzy wystąpią w tym koncercie, głośnych nazwisk z pewnością będzie więcej - zapewnia Jarosław Wojciechowski.

14 października, w Sali koncertowej Zarządu Portu Gdynia, kolejny sezon Gdyńskiej Sceny Kabaretowej zainauguruje kabaret Limo. W listopadzie (25.11) wystąpi tam Grupa Mozarta.

W dalszym ciągu organizowane będą koncerty w Domu Rzemiosła zobacz na mapie GdyniTeatrze Miejskim w Gdyni zobacz na mapie Gdyni. Z kolei Teatrzyk Bezwstydny, gdzie każdy może zaprezentować swoją formę twórczości, wróci do Centrum Kultury w Gdyni. Ogromną frekwencją cieszą się też letnie Koncerty Muzyki Promenadowej na Kamiennej Górze, prezentowane nierzadko przy 1000-cznej widowni (tak było podczas koncertów Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej z udziałem Leszka Możdżera). Również przyszłego lata spodziewać się można podobnych atrakcji i wybitnych gości.
Trojmiasto.pl ma swoją redakcję w Gdyni!
Dzięki temu będziemy jeszcze bliżej mieszkańców Gdyni i ich problemów. Pracujemy na trzecim piętrze Transatlantyka, przy Placu Kaszubskim 17/307 zobacz na mapie Gdyni. Piszcie do nas na adres gdynia@trojmiasto.pl, dzwońcie pod nr 58 321 95 50 lub po prostu przychodźcie.

Spektakl

8.1
35 ocen

Recital Café - Piosenka bałkańska

recital

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (14)

 • Mieszkam na Malym Kacku obok tego centrum,najlepsza dzielnica w Gdyni,tylko ten ich budynek brzydki i nie pasuje na Centrum (1)

  • 9 1

  • Po tym, jaki mają repertuar (już od paru lat) też byłem święcie przekonany,

   że to musi być co najmniej jakiś dworek lub pałacyk, jak ten w Orłowie.
   Tacy mali, a tacy wielcy. Tak trzymać!

   • 6 2

 • fajne miejsce. Mayday, Romanca, bałkańska. Suuper! Tylko czasami troche goraco ;)

  • 4 2

 • Niech się rozwija! Lubię to centrum kultury:) Ceny przystępne, nawet na występy gościnne. Powodzenia!

  • 5 2

 • Centrum, a jakby zaplecze :))

  jak w moim tytule: Centrum Kultury w Gdyni jest świetnym miejscem, ale niestety wygląda jak Wiejskie Centrum Kultury ( nie obrażając wsi, bo chodzi o wielkość ), no i poza tym, jeśli Centrum, to powinno być właśnie w centrum Gdyni.

  • 7 2

 • No ale czy prezydent Gdyni doktor Szczurek zaprasza ???

  • 3 1

 • fajnie że są

  niech działają, a "Jesus Christ Superstar" nawet brzmi ciekawie...

  • 3 2

 • Jesus Christ Superstar

  To na pewno będzie ciekawe, a Ostrowska i Piekarczyk to aż chce się posluchać!!! Wracaja wspomnienia muzycznego sprzed lat

  • 6 2

 • super

  Muszę się tam wybrać.
  Ale fajnie tam jest

  • 2 2

 • obsada (1)

  Ostrowska- Maria Magdalena, Piekarczyk- Jezus, Jeszke- Judasz
  to najlepsza obsada!

  • 1 2

  • Tak obsada super...

   ...byłem na premierze w Muzycznym z taką obsadą a potem sporo później już z inną i szczerze mówiąc różnica była kolosalna. Być może wynikało to też z "ogrania" i "rutyny" po kilkudziesięciu powtórzeniach; jednak nie da się ukryć, że Ostrowska, Piekarczyk i Jeszke SUPER SKŁAD :)

   • 0 0

 • A tzw. Bezstronny jako sufler

  • 1 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Trylogię kryminalną: "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa" napisał mieszkający w Trójmieście: