Spektakl

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr BOTO

adres:
Sopot, Bohaterów monte cassino 54b pokaż na mapie
kasy:
600-464-619
data premiery:
23 grudnia 2016
czas trwania:
1 godz.
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

4.0 / 5 (5 głosów)

Alicja pod Ziemią
Lewis Caroll

Przekład: Maciej Słomczyński

"Alicja pod Ziemią" będzie to "offowy" spektakl teatralny, skierowany do widzów dorosłych oraz młodzieży powyżej 16. roku życia, oparty o klasyczną literaturę dziecięcą - utwór Lewisa Carolla pt. "Alicja w Krainie Czarów", pozornie rozrywkowy spektakl utrzymany w nurcie "czarnej komedii muzycznej", skłaniający jednak do głębokiej refleksji.

"Alicja w Krainie Czarów" to bajka dla dzieci. Twórców interesuje jednak to, co może ona wyrazić przy bardziej "naturalistycznej" i dosłownej lekturze, w bardziej svankmajerowskiej i ekspresjonistycznej formie. Co stanie się, jeśli skonfrontujemy nieświadomą i naiwną bohaterkę - Alicję - ze światem wszystkiego tego, co stanowi dla niej tabu? Dzieło Lewisa Carrolla może stać się historią o inicjacji, o dojściu do świadomości i o definiowaniu na nowo samego siebie w "odczarowanym" świecie dzieciństwa. Wchodząc w ironiczny dialog z tekstem Carrolla, chcą eksplorować temat iluzji i idealizacji życia, jako sposobu obrony przed całym jego złem. Chcą mówić o konsekwencjach utraty nieświadomości i "niewinności", o życiu obarczonym ciężarem świadomości.

"Świat Alicji" dzieli się na "powierzchnię" i "podziemię". Na "powierzchni" jesteśmy w bezpiecznym świecie pokoju Alicji. Cały świat "podziemia" - świat "tabu" - mieści się "pod skórą" jej pokoju - pod dywanem sypialni, w jej szafie, w akwarium jej chomika, w pojemniku na bieliznę... Jest bardzo bliski, ale niewidoczny, nieosiągalny, "wyparty". Schodząc "pod ziemię", wchodzimy wraz z Alicją w obsceniczny świat pełen seksualności, przemocy, śmierci, perwersji i brudu. Alicja na swój sposób próbuje oswajać ten świat, podobnie jak całą menażerię szaleńców, pasjonatów i zakochanych...

W naszej lekturze Alicja wierzy w czystość zamiarów wujka Królika, godzi się na grę w krokieta przy pomocy podwładnego Królowej, nie dopuszcza do siebie myśli, że świstak wcale nie śpi, tylko nie żyje, a Kapelusznik w okrutnym żarcie podkłada mu głos. W oczach Alicji zakrwawiona chusteczka na zielonym dywanie zamienia się w czerwoną różę z ogrodu królowej... Alicja żyje w świecie iluzji, idealizuje rzeczywistość, nie dopuszcza do siebie, "boleśniejszych", prawdziwych scenariuszy. Przedstawienie "Alicja pod ziemią" będzie "śmieszną" bajką o dojrzewaniu. Dojrzewaniu do świadomości.

Reżyseria i dramaturgia: Michał Derlatka
Opracowanie muzyczne: Joanna Sówka-Sowińska
Scenografia, reżyseria oświetlenia: Michał Derlatka, Tomasz Weber
Projekt plakatu: Łukasz Kowalczuk
Produkcja: Fundacja Sopot Centralny, Fundacja Teatru BOTO

Obsada: Sylwia Góra-Weber, Zofia Nather, Robert Ninkiewicz

Projekt zrealizowano z udziałem finansowym Gminy Miasta Sopotu.

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij