• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Alicja Kubicka "Pospieszny odwrót"

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza na wystawę Alicji Kubickiej "Pospieszny odwrót".

8 lipca - 21 sierpnia 2022

bilety 10 zł
ulgowy 7 zł

26 sierpnia - 8 września 2022

Gdańsk,
Wstęp wolny
Pospieszny odwrót
Malowanie to rodzaj języka. Medium wygodne dla mnie, przypadkowo akurat bardziej, niż np. pisanie, gra na instrumencie, czy cokolwiek innego ani gorsze, ani lepsze. Zaś wystawa to okazja do usłyszenia komentarzy i opinii, to znaczy, przejrzenia się (razem z obrazami, zerkającymi zza moich pleców) w lustrze, którym są ci, którzy przyszli popatrzeć. Z każdą kolejną galeryjną sytuacją, w której dane mi jest uczestniczyć, uczę się, ile na temat tego, co widać, należy powiedzieć.

Codzienna praktyka wypowiadania zdań ukazuje, że umysł tworzy skróty, jak tunele czasoprzestrzenne we wszechświecie; opowieść wiele razy powtórzona syntetyzuje się, i zachowuje wyłącznie elementy absolutnie konieczne do tego, by nieść sens - jak w przypadku baśni. O sztuce, i w ogóle o wszystkim, najlepiej rozmawia się chyba dwóm osobom różnych narodowości, posługującym się trzecim językiem, obcym dla każdej z nich; wtedy sens zawiera się w ciężarze niedbałego akcentowania, przeinaczonych epitetach, zapomnianych słowach czyli w nieudolności. Ciekawie, retorycznie zapytał Francis Bacon: jaka jest różnica pomiędzy malaturą rzutującą problem bezpośrednio na układ nerwowy odbiorcy, a taką, która również coś komunikuje, lecz podąża okrężną drogą ilustracyjności?** Otwarcie przyznawał, że do końca sam nie wiedział, jak to naprawdę jest (ja, rzecz jasna, nie wiem również). Ale swoją twórczością sugerował, że odpowiedź tkwi w robocie, lub też, że to robota jest odpowiedzią. Uczulał nas też, że obraz może coś przedstawiać, i być o czymś - ale są to dwie zupełnie różne sprawy.

Alicja Kubicka

Alicja Kubicka

ur. w Bydgoszczy (1993 r.)Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2017 r.) W latach 2016-2019 rezydentka Kolonii Artystów na Dolnym Mieście w Gdańsku.

Autorka wystaw indywidualnych, m. in. Szczere pole (we współpracy z Krzysztofem Mętlem i Mateuszem Piestrakiem, Pani Domu, Poznań, 2022 r.), Zestaw malarski (BWA w Bydgoszczy, 2018 r.), Lasst du dich überraschen (we współpracy z Agatą Nowosielską, Galeria Żak, Gdańsk, 2018 r.) i Jeden z drugim myśli, że malować to takie proste albo staromodne (we współpracy z Sylwestrem Gałuszką, Kolonia Artystów-Dolne Miasto, Gdańsk, 2017 r.).Uczestniczka wydarzeń takich jak VI Gdańskie Biennale Sztuki (Gdańska Galeria Miejska, 2021 r.), 13 edycja konkursu im. Eugeniusza Gepperta (BWA we Wrocławiu, 2020 r.), Komunikacja ze wszystkim, co jest (we współpracy z Yui Akiyamą i Cyrylem Polaczkiem, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa, 2018 r.), Najlepsze dyplomy (Zbrojownia Sztuki, Gdańsk, 2017 r.) Laureatka III Triennale Sztuki Pomorskiej w kategorii Malarstwo (Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 2019 r.); laureatka Grand Prix konkursu Przegląd Młodej Sztuki Świeża Krew (Galeria Socato, Wrocław, 2017 r.)

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Stefan Chwin, powieściopisarz, eseista, profesor, wykładowca uniwersytecki urodzony w Gdańsku, nie jest autorem powieści: