Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ali Bunsch. Od szopki do horyzontu

Zapraszamy na wystawę "Ali Bunsch. Od szopki do horyzontu" do Oddziału Sztuki Nowoczesnej - Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie.

7 września - 20 października 2020

Gdynia,
bilety 17 zł
ulgowy 10 zł

14 - 30 września 2020, godz. 12:00 - 22:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Czynne w terminie: 06.10.2013 - 31.12.2013
Godziny otwarcia:
wtorek - piątek: 9.00-16.00
sobota - niedziela: 10.00-17.00

Miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej - Pałac Opatów
Cystersów 18, Gdańsk

Na wystawie, przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Muzeum Teatralne w Warszawie, Teatr Wielki-Opera Narodowa prezentowane będą projekty dekoracji, lalek i kostiumów z teatrów z całej Polski, zachowane lalki (z teatrów w Warszawie, Słupsku, Olsztynie, Gdańsku) oraz kostiumy z Teatru Dramatycznego w Warszawie. Przypomniane zostaną także fotosy ze spektakli zrealizowanych w Gdańsku, Warszawie, Olsztynie, Łodzi i Krakowie.

Dzięki realizacji tego projektu zebraliśmy prace Alego Bunscha z teatrów, muzeów i zbiorów prywatnych, do końca roku 2013 będą one po raz pierwszy prezentowane w tak dużym wyborze w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (Pałac Opatów w Oliwie) a w roku przyszłym w warszawskiej Galerii Teatru Studio. Serdecznie zapraszamy dorosłych i dzieci, dla jednych może to być podróż sentymentalna w przeszłość, przypomnienie własnej przygody z Teatrem Miniaturą i teatrami dramatycznymi dla drugich znakomita lekcja historii polskiego teatru, przypomnienie teatru, w którym głównym aktorem była lalka.

Ali Bunsch to jeden z najwybitniejszych scenografów w powojennym teatrze polskim, jeden z dwóch artystów scenografów (drugim jest Adam Kilian), tak znakomicie rozumiejący teatr lalkowy i dramatyczny. Urodził się 17 lutego 1925 w Bielsku, jego ojciec Adam był artystą malarzem, dramaturgiem i krytykiem literackim, dziadek Alojzy - rzeźbiarzem oraz profesorem rzeźby i rysunku, a wuj Karol Bunsch - powieściopisarzem, publicystą i tłumaczem.

W latach 1940-43 Ali Bunsch uczył się w Kunstgewerbeschule w Krakowie, działał w Podziemnym Teatrze Niezależnym Tadeusza Kantora (1943-1944). Od 1945 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u prof. Eugeniusza Eibischa (malarstwo) i Karola Frycza (scenografię), który bardzo wysoko ocenił jego talent i pracowitość. W 1952 przygotował pracę dyplomową, scenografię do Borysa Godunowa. Już podczas studiów współpracował z Teatrem Groteska, Starym Teatrem oraz Teatrem Wesoła Gromadka w Krakowie i Teatrem Arlekin w Łodzi.

W roku 1952 rozpoczął pracę w gdańskim Teatrze Łątek, późniejszym Państwowym Teatrze Lalek (od 1957 Teatr Lalki i Aktora Miniatura), był jego kierownikiem artystycznym (1952-1956) i dyrektorem (1956-1961), współpracował także z Teatrem Wybrzeże.
Zrealizował ok. 200 spektakli w teatrach lalkowych w Polsce i za granicą (m.in. ) oraz ponad 100 w teatrach dramatycznych (m.in. ). Ali Bunsch zmarł w Gdańsku 16 lutego 1985 roku, dzień po premierze swojego ostatniego spektaklu: Lodoiska W. Bogusławskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Wystawie towarzyszy także bogato ilustrowany katalog.

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym roku gdańska publiczność miała okazję po raz pierwszy obejrzeć film "Blaszany Bębenek"?

 

Najczęściej czytane