stat
Impreza już się odbyła

Alfabet Pomorskich Pisarek i Pisarzy

Dwadzieścia wielkoformatowych plansz i dwadzieścia ciekawych sylwetek. Wystawa "Alfabet Pomorskich Pisarek i Pisarzy" prezentuje autorki i autorów, którzy są chlubą naszego regionu. Ekspozycja stanie przed gmachem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy Targu Rakowym 14 października 2021 roku. Inauguracja wystawy zbiegnie się w czasie z wieczorem literackim poprzedzającym galę Pomorskiej Nagrody Literackiej.

25 listopada 2021 - 31 stycznia 2022

Gdynia,
Wstęp wolny
Tematykę i kształt literatury tworzonej na Pomorzu Gdańskim nierzadko determinują położenie tego regionu, jego bogata historia i kultura, a także doświadczenia mieszkańców. Dzięki tym przymiotom pomorski literacki genius loci przetrwał do dziś, opierając się globalnemu rynkowi pisarskiemu.

Na 20 wielkoformatowych planszach umieszczonych w 10 ekspozytorach przedstawione są sylwetki 20 pisarek i pisarzy: biogramy, zdjęcia, cytaty, które ich charakteryzują, najważniejsze daty z życia, charakterystyka twórczości, lista najważniejszych nagród oraz informacja o ekranizacji lub wystawieniu dzieła na deskach teatru.

Prezentowani na najnowszej wystawie planszowej powojenni, żyjący i nieżyjący, pomorscy autorzy swoją twórczością przekroczyli pomorskie granice, zainteresowali nim czytelników z Polski, a niektórzy i ze świata. Doczekali się licznych recenzji, nagród i wyróżnień literackich. Teksty wielu z nich były i są wystawiane na deskach teatrów, czytane lub grane jako słuchowiska w radiu i filmowane. Inspirację do pisania zazwyczaj czerpią z miejsca zamieszkania, a jeśli czasami wyruszą z fabułą swoich książek nieco dalej, to często szukają sposobu na połączenie jej z wątkami pomorskimi.

- Nazwiska wielu z tych pisarzy ciągle niewiele mówią mieszkańcom Gdańska, Trójmiasta i Pomorza, stąd pomysł, aby przygotować wystawę, która przybliży ich sylwetki. Są to osoby, które odegrały lub ciągle odgrywają znaczącą rolę w naszym regionie, które pozostawiły ślad na polskiej, europejskiej oraz światowej mapie twórczości literackiej. Celem wystawy jest promocja literatury i czytelnictwa - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gdańsku.

Premiera wystawy odbędzie się 14 października 2021 roku przed głównym gmachem Biblioteki przy Targu Rakowym. Inauguracja wystawy zbiega się w czasie z wieczorem literackim poprzedzającym galę Pomorskiej Nagrody Literackiej. Wystawę będzie można oglądać do 15 listopada 2021 roku.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Patronką którego trójmiejskiego teatru jest Agnieszka Osiecka?