Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
Teatro Tascabile di Bergamo, Włochy
Albatri
pol. "Albatrosy" - wędrujące przedstawienie

"Albatri" jest ulicznym przedstawieniem, które wypełnia za każdym razem naturalną scenerię miejsc, gdzie jest wystawiane. Wykorzystuje wysokie budynki takie jak wieże, dachy budowli tak, aby zabrzmiały z nich trąbki i bębny. Na samym początku postać kobiety, która jest okrytym bielą albatrosem bez maski, zostaje zatrzymana i schwytana przez czterech aktorów szczudlarzy. Podczas eskorty zostaje nagle uwolniony przez skrzydlatą postać szczudlarza - albatrosa w masce.

Przedstawienie rozpoczyna się pościgiem za kobietą-albatrosem, a po krótkim czasie przeradza się w czarującą paradę z towarzyszącą w tle popularną włoską muzyką. Całości dopełniają swawolne popisy akrobatów na szczudłach, a także bez nich. Nagłe pojawienie się kobiety-albatrosa zamyka to intermezzo i wznawia pościg. Kolejne sceny przedstawiają miłość i zdradę postaci na szczudłach, aż do momentu, w którym skrzydlaty albatros zostaje przeszyty strzałą nikczemnego łucznika, podobnie jak w obrazach Baudelaire' a czy Coleridge'a. W momencie, kiedy umiera, na którymś z dachów lub w innym miejscu kolejne wielkie białe skrzydła oznajmują, że kilka albatrosów zajęło jego miejsce.

o teatrze:
Teatro Tascabile di Bergamo stało się profesjonalną grupą teatralną w 1973 roku, wzorując się na teatrze J. Grotowskiego i E. Barby. Historia teatru może być streszczona w liczbach: 99 produkcji, ponad 3000 prezentacji obejrzanych przez prawie milion widzów, uczestnictwo w najsłynniejszych festiwalach, gościnne występy w 34 krajach na czterech kontynentach, wiele recenzji i studiów krytycznych w różnych językach, a także rozprawy doktorskie powstałe na włoskich i zagranicznych uniwersytetach; pierwszy włoski reprezentant "teatru grupowego", promotor i organizator sezonów teatralnych i międzynarodowych spotkań zarówno we Włoszech, jak i za granicą; założyciel IXO (Włoski Instytut ds. Wschodniej Sztuki Performatywnej); działalność krajowa i zagraniczna obejmująca wykłady, warsztaty, sympozja, artykuły, filmy i bibliotekę sztuki performatywnej i antropologii teatru, jaką nie może się poszczycić żaden inny ośrodek badawczy we Włoszech i Europie.

Teatro Tascbile di Bergamo od początków bierze udział w eksperymencie "teatru ulicznego" i stał się jednym z głównych tematów badań nad teatrem. W czasie swojej długiej kariery grupa rozwinęła swój własny specyficzny styl pracy oraz własną poetykę, która oscyluję między śródziemnomorską sztuką ludową i współczesnym eksperymentem.

Działalność grupy skupia się na rożnych kategoriach teatralnych:
- teatr plenerowy - ze szczególną dramaturgią opartą na związku aktora z przestrzenią
- teatr orientalny - szczególnie klasyczny taniec indyjski
- dramaturgia aktora - oparta na pracy ciałem i głosem.

Prasa:
"'Albatrosy' teatru Tascabile di Bergamo są bogate w napięcie oraz nieprzewidywalne eksplozje energii, przyciąga dużą widownię, która zachwycona i zdumiona, daje się prowadzić przedstawieniu przez ulice miasta. Wszyscy wokół zostają porwani i zadziwieni, bawiąc się pośród ulic miasta. Ulice i skwery odzyskują dzięki temu naturalną żywotność" (Stampa sera - Turin - Italy).

"Pełnia poetyki oraz delikatności... ma w sobie tyle, że pozwala śnić. Dziękujemy Baudelaire'owi, dziękujemy wam Włosi" (LE TELEGRAMME - Morlaix - FRANCE)

"Przyprawiające o zawrót głowy przedstawienie aktorskie. Posiada smak popularnych włoskich opowieści doprawionych siłą emocji. Audincourt nie zapomni tego tak szybko. (LE PAYS - Audincourt - FRANCE)

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery