• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Akutagawa Dreams - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny teatr uliczny
kasy:
wystawia:
Stacja Orunia
Akutagawa Dreams
Uranopolis/Teatr Vahramajevych (Rosja)

Teatr Poza Tym zaprasza na niezwykły spektakl Akutagawa Dreams połącznych sił grupy Uranopolis oraz Teatru Vahramajevych. Spektakl powstał na bazie długiej pracy zespołu nad japońskim pisarzem Akutagawa Ryunosuke, zwanym "ojcem krótkich historii japońskich". W spektaklu wykorzystano fragmenty opowiadań Akutagawy.

Tytuł spektaklu: Akutagawa Dreams
Reżyseria: German Pikus i Anna Wakhrameeva
Miejsce: Teatr Poza Tym Gdański Archipelag Kultury
ul. Dworcowa 9
Termin: 18 lipca 2010
Godzina: 16.00

Wstęp bezpłatny.

Informacje o zespołach:

Teatr Vahramajevych

Anna Vahramajeva urodziła się na Syberii w mieście Czita, od czasów powstania dekabrystów i polskich powstań znanym jako jeden z gułagów. Sergei Vahramajev jest Buriatem - urodził się w mieście Angarsk położonym niedaleko jeziora Bajkał.

Spotkali się w latach siedemdziesiątych w Leningradzie w Akademii Teatralnej, lecz po jakimś czasie zmuszeni przez KGB przenieśli się do Barnaułu, dalekiego syberyjskiego miasta przemysłowego, gdzie został założony instytut teatralny.

Ofiacjalna data założenia ich teatru to rok 1995. Przez cały czas Anna i Sergei pozostawali w kontakcie z nadzwyczajnym wykładowcą Akademii Buriackiej - Ninel Dougar-Zhabon, znaną jako najlepszy specjalista byłego ZSSR od chińskiej opery i chińskiego teatru. To ona stworzyła filozoficzne podwaliny teatru: powinien on funkcjonować poza miastem! Aktor i reżyser powinni przygotowywać sztuki tylko dla otwartych przestrzeni, które zapewniają całkowicie inną atmosferę.

Koniec lat dziewięćdziesiątych to czas, kiedy zorganizowali swoje pierwsze festiwale - "Serce Azji 1" i "Serce Azji 2" oraz rozpoczęli letnie laboratorium teatralne w górach ałtajskich.
Następny rozdział w historii teatru to rok 2004, kiedy to Vahramajevowie przy projekcie społecznym "Nie jesteś sam" spotkali się w Obozie Karzegal z Moskiewską Międzynarodową Szkołą Filmową (chyba jedną z najbardziej interesujących szkół w Rosji).

Obóz Karzegal to obóz namiotowy w ałtajskim lesie, w którym, dzięki grantowi rosyjskiego Ministerstwa Edukacji, spotkały się dzieci z pięciu rosyjskich domów dziecka oraz dzieci i nauczyciele z Moskiewskiej Mędzynarodowej Szkoły Filmowej. Wówczas prawie cała praca artystyczna (grupy artystyczne, trening teatralny i dużo więcej) była prowadzona przez Warsztat Vahramajevych. Rezultaty terapeutyczne były zadziwiające! Mniej prób samobójczych, mniej agresji! Karzegal to był początek nowego rozdziału w historii Vahramajevych - historii grupy Uranopolis.

Uranopolis
Mówiąc wprost, Uranopolis nie jest teatrem, to Artystyczną Wspólnota. Założony został w 2006 roku przez byłego nauczyciela historii i dziennikarstwa Moskiewskiej Międzynarodowej Szkoły Filmowej Vitalego Semionoffa i przez Germana Pikusa - absolwenta Warsztatów Vahramajevych i również dawnego nauczyciela Szkoły.

Problemem numer jeden dla Uranopolis było: dlaczego studenci Warsztatów Vachramajevych, osiągnąwszy tak wysoki poziom artystyczny, po ukończeniu zajęć mieliby nigdy nie wrócić do świata teatru? Powód był bardzo prosty: pomino upadku ZSRR przed dwudziestoma laty, większość wyższych szkół artystycznych w Rosji unika kształcenia producentów teatralnych - to wciąż bardzo rzadko spotykany zawód. Do 2007 roku studenci Varhamajevych nie widzieli Internetu, w ogóle nie wiedzieli, jak stworzyć własną stronę internetową. Od tamtego czasu zrobili ogromne postępy, ale nawet podczas przygotowań wyprawy na festiwal FETA i Avignon Le Off wszystko, co robili, było dla nich nowe. Między Moskwą a Europą przepaść nie jest duża, ale między Barnaułem a Europą - ogromna. Uranopolis porusza problem obecności sztuki w zwyczajnym świecie, z kłopotami z pieniędzmi, dziećmi, depresją...

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery