• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Akademia Głosów Tradycji - Muzyczna opowieść o rzeczach ostatecznych

"Muzyczna opowieść o rzeczach ostatecznych". Koncert tworzą polskie pieśni tradycyjne o śmierci, w bardzo szerokim znaczeniu tego słowa. Będą to pieśni opowiadające o dramatycznych, ludzkich losach: morderstwach, dzieciobójstwie, zdradzie, karze za zbrodnie, śmierci z żalu, z miłości i.... weselu. Dawniej stan przejścia panny w mężatkę w pewnym sensie był dla niej "śmiercią"- odejściem z domu w niewiadomym kierunku, być może na zawsze. Dlatego nie zabraknie również pieśni oczepinowej.

"Powiadają ludzie", "Ballada o Henryku", "Siałam rutę siałam miętę", "Jasio konie poił", "A w niedzielę z porania".....to hipnotyzujące, wielozwrotkowe opowieści, ballady, pieśni dziadowskie, oparte często na historiach prawdziwych, znanych z przekazu ustnego, podawanych z pokolenia na pokolenie legend i podań.

poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście


Szczególnym gatunkiem wśród pieśni tradycyjnych są pieśni pogrzebowe, żałobne i lamenty. W "Muzycznej opowieści o rzeczach ostatecznych" zajmują one szczególne miejsce. To dzięki nim najbliżsi zmarłego wyrażają swój ból po stracie, ale i dopełniają obrządku, by człowiek przenoszony w inny stan nie pozostał w zawieszeniu, gdzieś pomiędzy... Wybór pieśni żałobnych jest nieprzypadkowy. Swą treścią dopowiadają wcześniej wyśpiewane historie, tworząc klamrę w narracji.

Występują śpiewaczki Akademii Głosów Tradycji w składzie: Aleksandra Bakiera, Anna Bochnak, Desislava Gicheva, Joanna Gostkowska-Białek, Ewa Kielar, Olga Krasoń, Anna Krawiec, Zosia Legeżyńska, Beata Meus, Katarzyna Rosińska i Agnieszka Rusakiewicz.

Gdzie? Teatr Gdynia Główna
Kiedy? 02/11/2019, godz. 19:00

Koncert jest częścią projektu "Akademia Głosów Tradycji. Muzyczne dziedzictwo gdynian" realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Gdyni, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Gdynia.
Koordynacja projektu: Olga Krasoń
Projekt plakatu: Ewa Kielar

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Wstęp wolny - wejściówki
Rezerwacje:
teatr@teatrgdyniaglowna.pl, 58/3511512, 600 306 634
Towarzystwo Miłośników Gdyni, ul. Wladysława IV 51

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Cykl "Gdańsk według..." doczekał się 5 zeszytów. Komu, jak dotąd, nie poświęcono książki w tym cyklu?