stat

Akademia Gdańska

Zapraszamy na spotkanie 30 listopada o 18.00. Porozmawiamy o romantycznej wizji Gdańska Johanna Carla Schultza. Wykład poprowadzi Alicja Andrzejewska-Zając z Muzeum Narodowego. "Niech przynajmniej obrazy owych budowli trafią do potomnych" - z taką właśnie intencją, ujętą w autorskim wstępie, powstał jeden z najsłynniejszych cykli graficznych w całej historii sztuki gdańskiej. Jego autor - Johann Carl Schultz - wieloletni dyrektor ówczesnej uczelni artystycznej w Gdańsku, współzałożyciel Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Starożytnych Budowli i Pomników Sztuki Gdańska, przez lata bezskutecznie walczył o zachowanie starodawnego charakteru rodzinnego miasta.

Niestety konieczność modernizacji Gdańska stała w sprzeczności z celami jakie wyznaczyło sobie Stowarzyszenie. Poprawa komunikacji miejskiej, przebudowa przyziemi kamienic na cele handlowe, przekształcanie kamienic gdańskich na wielorodzinne domy - wszystko to sprawiało, że następowały nieodwracalne zmiany, których nie można było zatrzymać. W 1855 roku Johann Carl Schultz wydał pierwszą z trzech serii rycin będących graficzną dokumentacją znikającego obrazu starego Gdańska i osobistym pożegnaniem artysty ze światem, który na jego oczach odchodził w niepamięć- zapowiada tematykę wykładu prelegentka.

Alicja Andrzejewska-Zając - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, kustosz w Pracowni Grafiki Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Autorka i współautorka wielu wystaw i publikacji z zakresu sztuki gdańskiej i europejskiej. Jej zainteresowania badawcze obejmują malarstwo i grafikę w okresie nowożytnym, a także historię kolekcjonerstwa.


Kolejne spotkania: 14 grudnia.
Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Hardziej Studio z Gdyni prowadzone przez Patryka Hardzieja zajmuje się: