• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Akademia Gdańska - cykl wykładów

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu - "Gdańsk zapisany na nowo struktura urbanistyczna zespołu śródmiejskiego", 25 stycznia, wtorek, godz. 18:00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej.

Prowadzący: Łukasz Bugalski
Historia przemian przestrzennych zespołu śródmiejskiego Gdańska stanowi kluczowy punkt odniesienia dla tożsamości jego mieszkańców. Składa się na nią wiele kolejnych nawarstwień trwająca kilkaset lat ewolucja miasta przedwojennego została jednak gwałtownie przerwana i stanowi dziś tylko punkt odniesienia dla jego powojennej odbudowy. Jaki jest więc Gdańsk dzisiaj i co w rzeczywistości przyczyniło się do ukształtowania jego współczesnej struktury urbanistycznej?

Hasłem 9. Edycji Akademii Gdańska jest TRANSKRYPCJA.
Transkrypcja pochodzi od łacińskiego słowa transcriptio i dosłownie oznacza przepisywanie. Transkrypcja zachodzi w wielu procesach: biologicznym, muzycznym, filmowym czy językowym. Transkrypcja w kontekście Gdańska to procesy społeczne, historyczne i kulturowe, ale również urbanistyczne i polityczne.

Gdańskie DNA na przestrzeni wieków było wielokrotnie przepisywane. Często pierwotne procesy, wydarzenia, działania, zjawiska były transkrybowane wobec zmieniającej się percepcji czy dystansu poznawczego. Dotyczy to zarówno rozwoju miasta w kontekście historycznym i architektonicznym oraz weryfikacji gdańskiej tożsamości, a także antropologii miejsc czy martyrologii.

Daty wykładów i nazwiska prelegentów:
25 stycznia, Łukasz Bugalski: Gdańsk zapisany na nowo struktura urbanistyczna zespołu śródmiejskiego
22 lutego, Aneta Szyłak: Język sztuki w Gdańsku na tle kolekcji NOMUS
22 marca, Anna Sobecka: Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku
26 kwietnia, Marcin Tymiński: Nasze i nie nasze. Zabytki Gdańska jako element polityki historycznej
24 maja, Kuba Kowalski: Pamiątki po Polakach z Wolnego Miasta Gdańska- wyzwanie kolekcjonerskie
28 czerwca, Sylwia Bykowska: O kształtowaniu się społeczeństwa Gdańska po 1945 rok
20 września, Marek Adamkowicz: Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Wyobrażenia
25 października, Barbara Klassa: Gdańsk: transkrypcja transoceaniczna
29 listopada, Monika Zawadzka: Przepisane ściany, przepisane miasto
13 grudnia, Przemysław Ruchlewski: Przepisywanie na siłę, organizowanie wyobrażenia...czyli co u Was w Gdańsku jest nie tak?

Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Ważnym trójmiejskim artystą street artu, tworzącym pod pseudonimem M-city, który stworzył "galerię społecznego muralu" komentującą polską rzeczywistość społeczno-polityczną, jest: