stat
Impreza już się odbyła

Agnieszka Zalotyńska - Północ / Południe - wystawa

Muzeum Sopotu zaprasza 14 listopada o godz. 18.00 na otwarcie wystawy Agnieszki Zalotyńskiej "Północ/Południe".

4 września 2020 - 31 stycznia 2021, godz. 10:00

Wstęp wolny

6 czerwca - 25 października 2020

Gdańsk,
bilety 16 zł
ulgowy 8 zł
"Północ/Południe" to wizualny esej o nieobecności. Prezentuje i interpretuje dwie osobiste historie o rodzinnych migracjach za pomocą autorskich map i archiwalnych fotografii.

Opowiada o Władysławie Zalotyńskim oraz Jerzym Sewerynie - nigdy niepoznanych dziadkach artystki. Pierwszy był skoczkiem narciarskim i technikiem dentystycznym, drugi - zawodowym kierowcą. Łączy ich zawiła biografia związana z konkretnymi miejscami - tytułowymi skrajnymi punktami na mapie Polski. Wystawa jest spóźnionym spotkaniem, upomnieniem się o pamięć o przodkach. Jej oś narracyjną stanowią mapy wykonane w technice kolażu. Nie są obiektywnym obrazem terytorium, lecz nośnikiem pamięci utrwalającym tożsamość jednostek i miejsc.

"Północ/Południe" przetwarza archiwa pamięci i wspomnienia, wykorzystując je jako budulec uniwersalnej opowieści. Wpisuje nielinearne historie w szeroki kontekst przemian historyczno-kulturowych. Artystka opracowuje fotografie i wspomnienia, by w procesie twórczym nadać nowy kształt rodzinnym archiwom.

Wystawa łączy sztuki wizualne i nowocześnie rozumianą archiwistykę. Nie jest jedynie zbiorem informacji, lecz interpretacją opartą na kontrastach: północ/południe, stare/nowe, znane/nieznane, tutejsze/obce, obecne/nieobecne, przetworzone/tworzone, czy też analogowe/komputerowe.

Muzeum Sopotu, otwarcie 14.11.2019, godz. 18.00 | Wystawa czynna do 21 listopada

Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Agnieszka Zalotyńska
Artystka-archiwistka. Absolwentka Wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim i Sztuki mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rysuje, notuje, fotografuje. Kolekcjonuje i remiksuje cyfrowe oraz analogowe mapy. Podejmuje szereg kwestii związanych z identyfikacją miejsc. To skutkuje odkrywaniem znaczeń miejskich komponentów, ale jest też próbą odpowiedzi na pytanie co znaczy "jestem tu". Chętnie podejmuje wyzwania eksplorując nowe pola aktywności twórczej. Mieszka w Warszawie.
www.agnieszkazalotynska.com

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Główna siedziba Muzeum Narodowego przy ul. Toruńskiej 1 znajduje się w gmachu należących niegdyś do:

 

Najczęściej czytane