stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Agnieszka Wielewska. Epifanie codzienności - wystawa (1 opinia)

Wystawa Epifanie codzienności jest zbiorem obrazów zbudowanych przez światło, bliskich kontemplacji i jednocześnie abstrakcyjnych w swoim wyrazie.

Rozmaitości - wystawa

9 lutego - 1 marca 2019, godz. 08:00 - 15:00

Gdynia,
Wstęp wolny

Historia gdańskiej codzienności

22 grudnia 2018 - 24 marca 2019, godz. 10:00 - 16:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 5 zł


Pokryte laserunkami echa malarstwa Giovanniego Bellininiego, ukłon ku obrazom Edwarda Hoppera -horyzontalne malarstwo Agnieszki Wielewskiej. Jej tak zwane- długie obrazy- przybliżają percepcję i postrzeganie chwili, to kadry stroniące od dynamiki. Adam Brincken określił malarstwo Wielewskiej jako obrazy ułożone i uporządkowane. Rzeczywiście obrazy emanują spokojem, są harmonijną kompozycją- czasem opowiadają o architekturze danej przestrzeni, innym razem skupiające się na sylwetce ludzkiej, zatopionej w świetle.

Tytułowe Epifanie stanowią opowieść o codziennej krzątaninie, o obserwacji otaczającego nas świata. Przeszklone ściany biurowych molochów, innym razem taras i plastikowe krzesła, znowu fasady i ukryte za nimi ogrody z leżakami. Kompozycje utrzymane w duchu malarstwa Davida Hockneya a innym razem Edwarda Hoppera są hołdem dla malarstwa zakorzenionego w XX wieku. Obrazy nie są jednak tylko cytatem czy inspiracją wielkimi poprzednikami - są odważne dlatego, że dotykają pola sztuki teoretycznie domkniętego- pejzażu miejskiego i interpretują ten obszar na nowo.

Agnieszka Wielewska
Urodzona w 1992 roku w Gdańsku, absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (dyplom w 2017). Jest laureatką stypendiów, m. in. Stypendium im. Henry'ego J.T. Dorena, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk oraz Stypendium Rektora ASP w Krakowie. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańsk za scenografię do spektaklu "Nie wierzę w śmierć", została nagrodzona za dyplom malarski przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i wyróżniona przez Galerię Zofii Weiss w Krakowie. W latach 2011-2013 studiowała również Malarstwo na ASP w Gdańsku oraz Historię Sztuki na UJ w Krakowie.

Jej obrazy prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Krakowie (Pałac Sztuki; Galeria Promocyjna ASP; Wojewódzka Biblioteka Publiczna), Sopocie (Państwowa Galeria Sztuki, SOPOTEKA, Teatr BOTO), Debreczynie na Węgrzech (MODEM Modern and Contemporary Arts Centre), Bielsku-Białej (Galeria Wzgórze), Warszawie (Galeria Stalowa, MNiSW), Kazimierzu Dolnym, Radomiu (Galeria Łaźnia) i Gdańsku.

Poza malarstwem zajmuje się plakatem (m.in. plakaty teatralne), animacją filmową oraz scenografią. Jako scenograf przygotowała projekty do spektakli w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, w Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku, Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu, Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie. Jej projekty scenograficzne do Chimer Afanasjewa prezentowane były na wystawie Wymiary scenografii 2017 w Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim w Katowicach w ramach finału konkursu o Nagrodę Scenograficzną im. J. Moskala. Jest zaangażowana również w działania edukacyjne - m.in. we współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Sopocie (warsztaty teatralne z seniorami) i Teatrem Polskim w Poznaniu (Lato w Teatrze).

"Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska".
Dodaj zdjęcie

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.