• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Afera Kryminalna 2022

Zapraszamy miłośników i miłośniczki powieści kryminalnych na kolejną odsłonę festiwalu Afera Kryminalna. To wydarzenie już na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Gdańska, a jego organizatorami są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Wydawnictwo Oficynka. Przez trzy dni - od 6 do 8 października - będzie można spotkać się z pisarzami i pisarkami, wziąć udział w warsztatach kryminalistycznych oraz spacerować śladami zbrodni.

w każdy wtorek (do 20.06.2023), godz. 18:15- 20:15

Gdańsk,
bilety 280 zł

w każdy czwartek (od 08.12 do 15.12.2022), godz. 12:00

Wstęp wolny
Festiwal otworzy Tajemnicze Spotkanie Autorskie, które rozpocznie się 6 października o godzinie 18:00 przed wejściem do Parku Oliwskiego. Kto będzie gwiazdą spotkania? Co będziemy robić? To ściśle chroniona tajemnica. Możemy tylko zdradzić, że nie opuścimy granic Oliwy oraz, że na uczestników i uczestniczki czekać będzie wiele niespodzianek.

W piątek 7 października zapraszamy do Biblioteki Oliwskiej (ul. Opata J. Rybińskiego 9). Przez cały dzień trwać będzie zabawa kryminalna z nagrodami. O 17:30 rozpocznie się panel "Co nas bawi?", w którym wezmą udział poczytni autorzy komedii kryminalnych - Małgorzata Starosta i Jacek Galiński. Natomiast w kolejnym spotkaniu zatytułowanym "Co nas przeraża?" gośćmi będą Maciej Siembieda, Magda Stachula i Krzysztof Maćkowski. Panel będzie zarazem premierą najnowszej powieści Magdy Stachuli "Nieobliczalna", którą nasi czytelniczy i czytelniczki będą mogli zakupić jako pierwsi w Polsce.

Trzeciego dnia festiwalu (8 października) będzie można wziąć udział w spacerze kryminalnym śladami Barnaby Uszkiera, który poprowadzi gdańska pisarka Agnieszka Pruska. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 przed Ratuszem Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35), a trasa spaceru wieść będzie przez Główne Miasto.

Natomiast przez cały dzień miłośników powieści kryminalnych gościć będzie u siebie Biblioteka Manhattan (al. Grunwaldzka 82). O godzinie 11:00 zapraszamy na warsztaty dla dzieci w wieku 6-11 lat z Magdą Stachulą, która jest również autorką serii "Ekipa na tropie". Na wydarzenie obowiązują zapisy. O 14:30 nie lada gratka dla fanów kryminalistyki. Tajniki pracy grafologicznej zdradzi Leszek Koźmiński ("Kryminalna Piła") - wykładowca i funkcjonariusz policji. O 16:00 zapraszamy na panel dyskusyjny "Miejsce zbrodni". Jego gośćmi będą Tomasz Duszyński i Zuzanna Gajewska. O 17:00 na specjalne życzenie naszych czytelników i czytelniczek odbędzie się spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim. Kolejny panel dyskusyjny - "Być panem życia i śmierci" - będzie mieć miejsce o 18:00. Udział w nim wezmą: Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej i Przemysław Piotrowski.

Wielki finał festiwalu to spotkanie online z gościnią specjalną Sharon Bolton i premiera jej najnowszej książki "Mrok", wydanej przez Wydawnictwo Amber. Z tej okazji o godzinie 19:30 odbędzie się spotkanie online z autorką na Facebooku Biblioteki (@BibliotekaPublicznaGdansk). Porozmawia z nią Olga Kowalska (Wielki Buk -blog literacki), znana i ceniona blogerka i vlogerka. Rozmowę tłumaczyć będzie Piotr Łuba.

We wszystkie dni festiwalu będzie można kupić książki autorów obecnych na spotkaniach. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
AFERA KRYMINALNA 2022 - PROGRAM:

06.10. czwartek TAJEMNICZE SPOTKANIE AUTORSKIE

Miejsce i czas zbiórki: 18:00 Wejście główne do Parku Oliwskiego

07.10. piątek


Miejsce: Biblioteka Oliwska
Cały dzień: zabawa kryminalna dla czytelników - każdy wygrywa (do wyczerpania nagród)

11:00 Warsztaty detektywistyczne dla dzieci - grupa zorganizowana

17:30 Co nas bawi? - panel dyskusyjny. Goście: Małgorzata Starosta i Jacek Galiński. Prowadzący: Bartosz Filip.

19:00 Co nas przeraża? - panel dyskusyjny. Goście: Maciej Siembieda, Magda Stachula, Krzysztof Maćkowski. Prowadząca: Zuzanna Gajewska
Premiera książki Magdy Stachuli "Nieobliczalna".

08.10. sobota

I. Miejsce: Pod Ratuszem Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35)
12:00 Spacer kryminalny z Agnieszką Pruską śladami Barnaby Uszkiera

II. Miejsce: Biblioteka Manhattan
11:00 Ekipa na tropie. Warsztaty detektywistyczne z Magdą Stachulą dla dzieci w wieku 6-11 lat (zapisy: promocja@wbpg.org.pl )

14:30 Kryminalistyczne badanie dokumentów. Wykład i zabawa grafologiczna dla czytelników. Prowadzenie: Leszek Koźmiński ("Kryminalna Piła") - wykładowca kryminalistyki funkcjonariusz policji.

16:00 Miejsce zbrodni - panel dyskusyjny. Goście: Tomasz Duszyński i Zuzanna Gajewska. Prowadząca: Dorota Lińska-Złoch

17:00 Złowrogi śmiech - spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim. Prowadząca: Ryszarda Wojciechowska.

18:00 Być panem życia i śmierci - panel dyskusyjny. Goście: Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Przemysław Piotrowski. Prowadzenie: Zuzanna Gajewska.

III. Miejsce: spotkanie online na Facebooku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku: @BibliotekaPublicznaGdansk

19:30 - Spotkanie autorskie z Sharon Bolton. Premiera książki "Mrok". Prowadząca: Olga Kowalska (Wielki Buk -blog literacki). Tłumacz: Piotr Łuba

Program może ulec zmianie.

Opinie

Sprawdź się

Hanna Raniszewska występuje pod pseudonimem: