Impreza już się odbyła

Adam Kilian. Anioły, diabły i cała reszta

6 - 14 kwietnia 2020, godz. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
paź 10-11

sobota - niedziela

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wernisaż wystawy Adam Kilian. "Anioły, diabły i cała reszta", który odbędzie się 6 grudnia o godz. 17:00.

Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni to druga, po ekspozycji w gdańskim NCK-u, odsłona prac artysty. O ile jednak gdańska wystawa, przygotowana w ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, główny punkt ciężkości umiejscowiła w twórczości Kiliana dla dzieci (zwłaszcza ilustracjach książkowych), o tyle w Gdyni pokażemy go też jako scenografa przedstawień dla dorosłych, fascynata folkloru. Szczególny nacisk chcemy położyć na fenomen polskiej szopki, w której diabły ścierają się z aniołami, rzeczywistość miesza z fantazją, śmieszność - z groteską.
"Rozmach szopki" - tłumaczył Adam Kilian - "jej artystyczny i logiczny podział na strefy piekła, nieba i ziemi niesie teatr monumentalny. Choć może brzmi to paradoksalnie. (...) Niesie w sobie całą istotę teatru mistycznego i to czym został zainspirowany romantyzm i neoromantyzm - możliwość mieszania gatunków, przenikania rzeczywistości i fantazji, a fantazji w pospolitość. To wszystko mieści się w szopce i to jest dla mnie fascynujące. Tak dalece, że uważam szopkę za symbol polskiego teatru" (Adam Kilian. Radość wystrugałbym z patyka, katalog do wystawy w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego).

Na poziomie parteru i dolnej sali ekspozycyjnej będzie można obejrzeć m. in. elementy scenografii do Pastorałki Leona Schillera, Snu nocy letniej Szekspira, wybrane lalki do przedstawień: Spowiedź w drewnie, O Zwyrtale Muzykancie, Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata, Farfurka królowej Bony, Pańczatantra, Ballada gdańska. Obiekty prezentowane na wystawie użyczone zostały z Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru Lalka w Warszawie, Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, a także ze zbiorów artysty.

Ekspozycję dopełnia prezentacja filmów animowanych udostępnionych przez TVP i Studio Miniatur Filmowych.

***
Adam Kilian (ur. 1923), wybitny scenograf, grafik i ilustrator to postać bardzo ciekawa, a jego bogaty dorobek z całym przekonaniem zasługuje na szerszą prezentację. Na jego wszechstronną twórczość składają się ilustracje książkowe, plakaty, projekty scenografii, kostiumów, lalek, zarówno do przedstawień teatralnych, jak i filmów animowanych.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Sztukę o początkach Gdyni napisał znany trójmiejski pisarz. Jaki?