• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

97 twórców kultury ze stypendiami marszałka województwa pomorskiego

Łukasz Rudziński
17 lutego 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Opinie (44)
Marszałek najhojniejszy był dla muzyków. Jednym z nich jest młody gdański kompozytor Beniamin Baczewski, który nagra i wyda płytę "Fractus Sextet - Piosenki bez słów". Marszałek najhojniejszy był dla muzyków. Jednym z nich jest młody gdański kompozytor Beniamin Baczewski, który nagra i wyda płytę "Fractus Sextet - Piosenki bez słów".

Scenariusze filmowe, spektakle teatralne, propozycje wydawnictw muzycznych i literackich, a także wystawy - jak co roku marszałek przyznał stypendia dla twórców kultury. O 350 tys. zł ubiegało się 237 twórców, którzy zgłosili 244 projekty. Stypendia przyznano 97 twórcom. Średnia wysokość przyznanego stypendium wyniosła 3 tys. 608 zł.Jak co roku stypendia artystyczne marszałka województwa pomorskiego cieszą się sporym zainteresowaniem twórców kultury z całego regionu. Wśród nich znajdują się zarówno artyści, jak i kuratorzy czy debiutanci. Marszałek przyznał dotacje zarówno znanym i docenionym już twórcom, jak i debiutantom. Zainteresowanie było tak duże, że zdecydowano się podnieść kwotę dofinansowania o 20 tys. zł (w poprzednich latach na stypendia kulturalne przeznaczano 330 tys. zł).


Najwyższe stypendium przyznano docenionej już wcześniej reżyserce Elżbiecie Benkowskiej na scenariusz filmu fabularnego "Orunia 4ever" - 7 tys. zł. Po 6 tys. zł trafiło do muzyków: Andrzeja Wojciechowskiego na rejestrację i wydanie płyty z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, Mikołaja Góreckiego i Beniamina Baczewskiego "Muzyka polska na klarnet i smyczki", wspomnianego Beniamina Baczewskiego na nagranie, wydanie i promocję płyty "Fractus Sextet - Piosenki bez słów", Radosława Kurka, który nagra dwupłytowy albumu CD "24 preludia i fugi Dymitra Szostakowicza" oraz Tomasza Pawluczuka na nagranie i wydanie nowej płyty zespołu Trupa Trupa. Również 6 tys. zł pozyskała Dorota Nieznalska na projekt "Badania SRV Sektion Rassen und Volkstumsforschung".

Najwyższe indywidualne dofinansowanie otrzymała Elżbieta Benkowska, reżyserka nagradzanej w Cannes "Oleny" (na zdjęciu), która uzyskała 7 tys. zł na scenariusz swojego nowego filmu fabularnego "Orunia 4ever". Najwyższe indywidualne dofinansowanie otrzymała Elżbieta Benkowska, reżyserka nagradzanej w Cannes "Oleny" (na zdjęciu), która uzyskała 7 tys. zł na scenariusz swojego nowego filmu fabularnego "Orunia 4ever".
Część artystów otrzymała pieniądze na ten sam projekt. I tak Piotr Lemańczyk wraz z Cezarym Paciorkiem pracować będą nad krążkiem "Cezary Paciorek - Piotr Lemańczyk Duology" (otrzymali od marszałka po 4 tys. zł), zaś Karolina Piątkowska-Nowicka wraz z Piotrem Nowickim nagrają płytę z muzyką kameralną XX wieku w wytwórni DUX (również po 4 tys. zł), z kolei Adam i Anna Witkowscy dostali w sumie 8 tys. zł na projekt "więcej jest więcej/more is more". Nieco mniej. Po 3 tys. zł trafiło do Anny Bony i Natalii Walewskiej - autorek edukacyjnych koncertów w Filharmonii Bałtyckiej "Antonio Vivaldi - Cztery Pory Roku dla dzieci".

Wśród ciekawszych projektów, dofinansowanych przez marszałka Mieczysława Struka znajdują się m.in. Trzydziestolecie pracy twórczej rzeźbiarza Czesława Podleśnego (5 tys. zł), realizacja spektaklu lalkowego dla dzieci w Teatrze Gdynia Główna przez Lubę Zarembińską (5 tys. zł), spektaklu "Kobiety nie są dyskryminowane" Magdaleny Bochan-Jachimek (5 tys. zł), czy przedstawienia teatru tańca "Revoco" Anny Haracz (5 tys. zł). Kwotę 3 tys. zł dofinansowania otrzymał młody reżyser Tomasz Kaczorowski na przygotowanie spektaklu "Nocny autobus" Michała Walczaka w sopockim Teatrze BOTO.

Również literatura ma swoich przedstawicieli. Daniel Odija po kilku latach bez kolejnych publikacji książkowych napisze nową powieść o roboczym tytule "Dzieci pałacu" (4 tys. zł). Barbara Kanold-Łastawicka przygotuje wywiad-rzekę z aktorką Dorotą Kolak pod tytułem "Jestem aktorką" (3 tys. zł), a ceniona dramatopisarka Anna Wakulik napisze dramat "Błąd wewnętrzny" (tytuł roboczy), za co także otrzyma od marszałka 3 tys. zł. Również 3 tys. zł na swój zbiór wierszy "Drobnostki" otrzyma poeta Michał Piotrowski.

Wśród projektów wizualnych warto zauważyć dofinansowanie dla Agnieszki Wołodźko na przygotowanie i realizację wystawy "W moim imieniu, w ich imieniu" (otrzymała 5 tys. zł), Iwony Zając na wystawę indywidualną "Cud ciężkiej pracy jako rytuał codziennego życia" (4 tys. zł), czy dla zdolnego młodego twórcy Filipa Ingatowicza na projekt "Art Unboxing" (3 tys. zł). Z kolei Robert Florczak zajmie się realizacją projektu "Siedem grzechów głównych" - fragment "Sąd Ostateczny - Misterium w Przestrzeni Miasta" (4 tys. zł).

Stypendia dla twórców kultury przyznano po raz 16. (przyznawane są raz w roku). Mogą się o nie ubiegać osoby mieszkające lub tworzące w województwie pomorskim lub realizujące projekt dotyczący województwa pomorskiego. Gala wręczenia dyplomów stypendystom odbędzie się 27 lutego w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Miejsca

Opinie (44) 2 zablokowane

 • Kiedy wsparcie dla pozostałych tworców ? (8)

  Tworze oprogramowanie komputerowe.. czekam na dotacje :)

  • 19 5

  • (7)

   Co to w ogóle za pomysł, aby dotować jedną gałąź działalności? Co oni, jacyś nieporadni i inaczej nie potrafią zarobić? Jeśli coś nie przynosi wystarczających dochodów to prosta konkluzja nie jest do niczego potrzebne. Jeśli otworzę salon fryzjerski dla kosmitów to również otrzymam dotacje za nierentowną działalność? Tymczasem ludzie ciężko pracujący na pkb muszą radzić sobie sami, utrzymując podobne imprezy (samorząd nie ma swoich pieniędzy)

   • 10 12

   • Ojej, ojej, miły Panie (6)

    "Jeśli coś nie przynosi wystarczających dochodów to prosta konkluzja nie jest do niczego potrzebne."
    Ilu było wybitnych artystów, poetów, ale też naukowców, którzy latami na granicy przeżycia dokonywali wielkich rzeczy - z których dzisiaj dumne są narody - choćby taki Van Gogh. Ilu ludzi dokonywało odkryć z narażeniem życia, doprowadzając do ruiny życie swoje i bliskich - a potem ludzkość ile ma z tego pożytku. Pan musi jeszcze wiele przemyśleć nim zacznie coś pisać do innych. Bez obrazy, ale elementarz, proszę Pana.
    Współcześnie wielką rolę odgrywa wizerunek narodów, państw. Praca w ministerstwie kultury jest pracą na linii frontu. I raczej to jest naszym problemem współcześnie, ze pracują tam ludzie, którzy nie bardzo to rozumieją, jednak. Sztuka zazwyczaj miała swych mecenasów - dziś ludzie wychowani w świadomości takiej - jak Pan - nie spełnią tej roli. Oczywiście pytanie co powinno być wspomagane, a co przeciwnie - to jest rzeczywiście kwestia na poważną dysputę. Zachęcam do myślenia.

    • 12 6

    • A co z oprogramowaniem komputerowym ? (2)

     Dzisiaj gdyby nie aplikacje ludzie nie mogli by sie zapisac przez internet do lekarza czy poczytac trojmiasto.pl. Dlaczego nie dotujemy oprogramowania komputerowego ? Narod bez oprogramowania nie istanieje.. liczenie glosów z wyborów recznie.. czekac na wyniki 2 tygodnie ? Narod z dobrym oprogramowaniem to wizytówka. Np. Tacy amerykanie i ich facebook czy google.. :)

     Takze skończ Pan te farmazowny powtarzac

     • 3 3

     • To jest stypendium, jak sama nazwa wskazuje, dla "twórców kultury"'. Wystarczy poprzeglądać trochę internet i znajdzie Pan bez problemu stypendia/programy dofinansowujące działalność informatyków, fiZyków, młodych ekonomistów itd. Szczęśliwie każdy zakres działalności jest dofinansowywany; myślę że możemy się z tego cieszyć, młodzież, która chce coś robić jest wspierana. Nie tylko w kulturze

      • 8 2

     • Dlaczego mnie pan obraża? Ot, nieumiejętność nawet prostej rozmowy, a wypowiada się Pan o kulturze. Uważa Pan, ze w biznesie nie odgrywa roli, czy jest Pan z kraju szanowanego i mającego silną pozycję?
      Rozmowa jest o kulturze, nie o biznesie, to jest inna materia. Inny zakres praw, niech Pan ich nie miesza. To o czym Pan pisze to kwestia wsparcia dla innowacji, startupów etc.

      • 2 1

    • (2)

     kogo pan typuje na przyszłego Van Gogha?

     • 4 2

     • Proszę czytać ze zrozumieniem.

      • 1 2

     • typuję

      Jarosław Max Szwoch

      • 2 0

 • Tak (1)

  Znowu Nieznalska.

  • 10 7

  • Jeśli jest dotacja to powinien być i udział w zyskach (jeśli będą)

   % od biletów, tantiemów z ksiązki czy płyty

   A kiedy stypendia marszałka dla uczniów i studentów?

   BTW, jesli PKM musi budżet marszałkowski dotować 50 mln zł rocznie to te 300+ tys zł to jest ochłap.

   • 2 3

 • dmucha we flet albo szarpie druty a przecież w wolnym czasie mógłby iść do pracy (6)

  Pewnie taki muzyk śpi do 12...

  • 12 31

  • (5)

   A potem powstanie jakiś Hitler i powie: toż to naród bez prawa do życia, czy coś wiemy o nich, żeby coś stworzyli? Albo aliant wstanie taki i na wieść o zagarnięciu Pańskiego kraju - znów powie: to są narody dalekie, nic o nich nie wiemy.... I przyklepie zabór.

   A Pan, miły Panie, dalej będzie swoje mądrości wypacał - tyle, ze w jakim kamieniołomie może, albo przenosząc kamienie z miejsca na miejsce w jakimś miejscu - pod nadzorem.
   Śmiechy nie? I ile mundrości, Panie, ho ho!

   • 3 2

   • Ale o co Ci dokładnie chodzi:)? (4)

    • 4 2

    • (3)

     Nie pamiętam bym z Panem/Panią był na - ty. O to mi chodzi, że współcześnie kultura - ogólniej wizerunek danego kraju, narodu mają bardzo duże znaczenie. Gdy nie są szanowane można z nimi zrobić więcej. Można sprzedawać im gorszą żywność i proszki do prania. Gdy za człowiekiem stoi siła jakiegoś poważnego, szanowanego kraju jest inaczej traktowany. Nakłady na kulturę nie są straconymi pieniędzmi. Zresztą kultura bywa też znakomitym biznesem. Więc zamiast się opluwać i szarpać - należy skończyć z tą polską chorobą, a ewentualnie dyskutować merytorycznie co zrobić, aby te pieniądze były, podkreślam to: inwestowane - mądrze i efektywnie.
     Nim doszło do zagłady Żydów kreowano ich wizerunek - aby nie było ich żal tym, którzy ich mordowali, aby się nie litować nad nimi, aby Niemcy się temu nie sprzeciwili - ogólnie. Także współcześnie w szkołach wojskowych stosuje się techniki odczulania - takiego formowania człowieka, by był zdolny bez oporu zabijać wroga. Ów wróg jest odczłowieczany, odbiera mu się godność osoby ludzkiej, jest biologicznym celem - odartym z szacunku.
     Polacy od 27 lat są formatowani do roli taniej siły roboczej - w skład tego wchodzi odbieranie szacunku, poniżanie, uznanie za gorszy sort. Brak kultury - w sensie znaczącego dorobku artystycznego, kulturalnego jest czymś, co to wydatnie upraszcza. I tak dalej.

     • 3 4

     • to nie wchodz do internetu (1)

      bo tu nie ma panów. Kazdy jest na Ty.

      • 2 0

      • Ludzie, gdzie wy się chowaliście - nie rozumie pan, że rozmowa jest o kulturze - a lecą argumenty troglodyckie i chamskie teksty - po co tacy ludzie wypowiadają się o kulturze? Ludzie, jacy wy skrzywdzeni jesteście - nawet nie umiecie po ludzku rozmawiać. Bo internet jest do chamstwa - tak? Nie dziw się człowieku jak nas traktują, że jesteśmy pełzacze, że ciągle Niemiec to pan. Ale jesteście żałośni, ale nędza. Żałość, żegnam.

       • 0 0

     • podpisałam się ? znam Cię, poznałam po wypocinach i jesteśmy na Ty!

      • 0 0

 • (2)

  Artystów powinno się dofinansowywać hojniej, ale dobre i to.
  Warto inwestować w kulturę i sztukę.

  • 18 4

  • (1)

   W sztukę nie warto inwestować chyba ze jest narodowa.

   • 0 5

   • Co za kompletne bzdury!! Czyżby jakiś pisiowski trolll ???

    • 2 0

 • Gratulacje

  Brawo! :)

  • 7 1

 • (2)

  Nieznalska dostaje dotację Badania SRV Sektion Rassen und Volkstumsforschung".

  • 3 3

  • (1)

   to przecież artystka ?

   • 2 1

   • badania nad unikatową dokumentacją etnograficzną i antropologiczną Sekcji Rasowej i Ludoznawczej - Sektion Rassen-und Volkstumsforschung (SRV) jednostki, która działała w ramach nazistowskiego Institut für Deutsche Ostarbeit (IDO) założonego podczas II wojny światowej w okupowanym Krakowie.

    • 2 0

 • "Również 3 tys. zł na swój zbiór wierszy "Drobnostki" otrzyma poeta Michał Piotrowski." (1)

  taa, poeta z urzędu miasta - kolega Zawistowski dał koledze z urzędu miasta. Kiedy to się skończy?

  • 18 5

  • jak wejdzie tam CBA

   i wszystkich tych ludzi wsadza do aresztu sledczego.

   • 2 2

 • Gdy jest dotacja wtedy powinien być też udział w zyskach (gdybędą)

  procent od tantiemów z ksiązki czy płyty, od biletów

  A kiedybędą stypendia marszałka dla uczniów oraz studentów?

  A tak poza tym, jesli PKM musi budżet województwa nadzorowany przez marszałka dotować 50 mln złotych rocznie to te 300+ tys zł to jest jakiś ochłap.

  • 3 4

 • Stypendium ? (1)

  Stypendium to pieniądze wypłacane okresowo, np. co miesiąc czyli ...
  artyści będą tyle dostawać co np. miesiąc ? Jeśli dostaną jednorazowo to jest to dotacja lub tylko dofinansowanie.
  A poza tym takie pieniądze to chyba żart , jałmużna raczej...

  • 9 3

  • dokładnie

   • 3 1

 • kiedy inni? (1)

  Ciągle Zając i Zając

  • 8 3

  • lubie Zając

   • 4 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwszą polską nazwą Muzeum Narodowego w Gdańsku było:

 

Najczęściej czytane