• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

9. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa

W dniach 12-15 maja 2022 r. w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (aMuz) odbędzie się 9. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa organizowany przez Katedrę Kameralistyki aMuz.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku to obecnie jeden z największych i najpoważniejszych konkursów kameralnych w Polsce. Zdobył także liczącą się pozycję wśród podobnych przedsięwzięć odbywających się w Europie, przyciągając za każdym razem wielu młodych kameralistów z całego świata. Od 1997 do teraz, odbyło się osiem edycji Konkursu.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Jego organizatorem od samego początku jest Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i działająca na jej Wydziale Instrumentalnym - Katedra Kameralistyki. Konkurs jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w kolejnych latach członkami komitetu honorowego byli również Wojewoda Gdański, Wojewoda Pomorski, Marszałkowie Województwa Pomorskiego oraz Prezydenci Miasta Gdańska. Patronat nad Konkursem obejmowało również Międzynarodowe Towarzystwo im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu. Od najbliższej edycji, do tego grona dołączy również Konsul Generalna Niemiec.

Tym, co wyróżnia Konkurs Brahmsowski na międzynarodowej arenie konkursowej jest niewątpliwie interesująca formuła, umożliwiająca rywalizację zespołów:
trio: skrzypce, wiolonczela, fortepian
trio: klarnet, wiolonczela, fortepian
kwartet: skrzypce, altówka, wiolonczela, fortepian.


Bardzo szeroki i różnorodny repertuar, z którym mierzą się uczestnicy w dwóch konkursowych etapach, obejmuje dzieła kompozytorów klasycznych, romantycznych i XX-wiecznych oraz obowiązkowo utwory patrona Konkursu - Johannesa Brahmsa. Takie zestawienie daje uczestnikom szansę na wszechstronne zaprezentowanie swoich umiejętności kameralnych, jednocześnie stawiając im wysokie wymagania artystyczne. Założycielką Konkursu oraz jego dyrektorem, począwszy od pierwszej edycji, była prof. dr hab. Anna Prabucka-Firlej, w 2021 roku jej rolę przejęła dr hab. Bogna Czerwińska-Szymula.

Tegoroczna, dziewiąta edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa, odbędzie się w dniach 12-15 maja 2022 r. w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (ul. Łąkowa 1-2). Prezentacje konkursowe będzie oceniać międzynarodowe Jury, złożone z wybitnych autorytetów - światowej sławy muzyków, kameralistów i pedagogów. Są nimi: Thüring Bräm - Przewodniczący, Avedis Kouyoumdjian, Sebastian Hamann, Katarzyna Jankowska-Borzykowska, Donald L. Oehler oraz Robert Kwiatkowski.

Organizatorzy proponują transparentny system ocen, konsultacje z jurorami po każdym z etapów i pulę nagród w wysokości 17.500 euro. Zmagania konkursowe w dwóch etapach trwać będą od czwartku 12 maja do niedzieli 15 maja włącznie. Uroczystość wręczenia nagród oraz koncert laureatów odbędzie się w niedzielę 15 maja o godzinie 19:00.

Wstęp na przesłuchania oraz koncert jest wolny. Wszystkie wydarzenia konkursowe będzie można także śledzić podczas transmisji na kanale uczelni na
YouTube: www.youtube.com/akademiamuzycznawgdansku.

Konkurs odbędzie się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Konsul Generalnej Niemiec Cornelii Pieper oraz JM Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. dra hab. Ryszarda Minkiewicza. Partnerami Konkursu są Gdański Festiwal Muzyczny i Elbląska Orkiestra Kameralna. Patronat medialny nad Konkursem objęły: TVP Kultura, TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, POLMIC - Polskie Centrum Informacji Muzycznej oraz Cameral Music.

Wszystkie szczegóły Konkursu są dostępne na stronie acmf.amuz.gda.pl/icmc, a także na facebooku: www.facebook.com/brahms.competition.gdansk.
Harmonogram:
Wszystkie wydarzenia odbędą się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej
im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, ul. Łąkowa 1-2

12 maja 2022
10:00-14:30, 16:00-20:30 - Przesłuchania konkursowe I etapu

13 maja 2022
10:00-14:30, 16:00-20:30 - Przesłuchania konkursowe I etapu
21:30 - Ogłoszenie listy zespołów zakwalifikowanych do II etapu

14 maja 2022
10:00-14:30, 16:00-20:30 - Przesłuchania konkursowe II etapu

15 maja 2022
10:00-14:30 - Przesłuchania konkursowe II etapu
19:00 - Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród i Koncert Laureatów

Opinie 1 zablokowana

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W 2012 roku Gdańsk był jednym z gospodarzy:

 

Najczęściej czytane