• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

7. Shalom Polin: Spotkanie z artystką Marią Ka

DKF Miłość Blondynki zaprasza na spotkanie z artystką Marią Ka -  Jidysz, electro i kolejne kroki w XXI wiek w ramach 7. Shalom Polin.

wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Prowadzenie spotkania - Krystyna Weiher Sitkiewicz

Maria Ka | Maria Kawska wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów wykonująca materiał muzyczny w wielu językach, obecnie przede wszystkim w j. jidysz. Laureatka Nagrody Publiczności i Nagrody Jury w kat. Najlepsza nowa piosenka jidysz przyznanej w 2021 r. przez Instytut Muzyki Żydowskiej w Brazylii. Jej muzyka była obecna i recenzowana w największych żydowskich światowych magazynach, m.in. w amerykańskim Forverts | the Forward i Yiddishistke. Występowała m.in. podczas festiwali Yiddish New York, Weimarer Filmsommer, Opener, Juedische Woche Leipzig i Zbliżenia, współpracuje lub współpracowała z instytucjami: Polnisches Institut Berlin, Muzeum POLIN, Miasto Gdańsk i Uniwersytet Gdański. Jako aktorka wzięła udział w amerykańskopolskiej koprodukcji nt. dziejów Archiwum Ringelbluma pt. Who will write our history? (premiera: 2018r.). W gdańskiej synagodze prowadzi wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego Bejt Meir oraz zajęcia śpiewu w języku jidysz.

Jej główny dorobek płytowy to Muzyka do zaginionego filmu jidysz, inspirowana zagubionym obrazem Tkies kaf, oraz Di arumike welt Nowa Rzeczywistość (2020), solowy album stworzony w czasie pandemii, pozytywnie zrecenzowany przez największe żydowsko amerykańskie źródła. Jest autorką m.in. koncertów: Szpilki wokół poezji i biografii Zuzanny Ginczanki,  Rytm 19/68 z poezją i na okoliczność 50. rocznicy wydarzeń Marca68 oraz autorskiego Achsanjes Ukrycia pierwszego napisanego w całości w jidysz. Aktualnie pracuje nad materiałem Der Hemszech = Kontynuacja, wykonywanym z zespołem, inspirowanym niewidzialnymi kobiecymi historiami, oraz Di szajchesn Połączenia, łączącym w swej strukturze 3 języki i 3 formuły etnicznej tożsamości.

Maria Ka | Maria Kawska
Maria Ka | Maria Kawska fot. J. W. Wojdowska


Jej twórczość skupiona jest przede wszystkim na eksplorowaniu tematyki kobiecości, unaocznianiu jej w przestrzeni publicznej i wypełnianiu kobiecym potencjałem luki w dotychczasowej patriarchalnej narracji. Jej muzyczne formy składają się z reguły w połowie z istniejących żydowskich utworów w nowoczesnych aranżacjach, w połowie z utworów w j. jidysz napisanych współcześnie.

Oprócz działalności muzycznej, bada kulturę żydowską, zwłaszcza kinematografię i język jidysz, rolę kobiet w żydowskim świecie oraz zagadnienia związane z Holokaustem. Jej praca magisterska pt. Kobiety <> kinematografii żydowskiej w Polsce. Bohaterki i aktorki otrzymała wyróżnienie w V konkursie im. Majera Bałabana na najlepsze prace doktorskie i magisterskie o tematyce żydowskiej organizowanym przez Żydowski Instytut Historyczny. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Z wykształcenia judaistka i psycholożka absolwentka obu kierunków na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Opinie

Sprawdź się

Ze spektaklem "Brzydkie kaczątko" Teatr Miniatura poleciał za granicę. Na Harmony World Puppet Carnival uznano go za najlepszy zespół teatru lalkowego. W jakim mieście został wystawiony?

 

Najczęściej czytane