• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

6. Święto Światła

Na tydzień przed Sollemnitas Omnium Sanctorum GAK Wyspa Skarbów zachęca do wspólnego przeżywania czasu zadumy, odważnego stawiania egzystencjalnych pytań i cichej refleksji. Im bliżej Święta Zmarłych, tym częściej sięgamy myślami ku śmierci - tęsknimy za utraconymi bliskimi, zastanawiamy się nad własnym czasem spędzonym z bliskimi tu i teraz. Zapraszamy na wydarzenie kulturalne pełne ciepła, skupienia i atmosfery wyciszenia.

17:00 - 18:30 ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY - debata
19:00 - Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO - koncert


Pandemia COVID-19 przepełniona dramatycznymi obrazami ludzi umierającymi samotnie w szpitalach na całym świecie, dobitnie pokazała nam jak bardzo zagrożeni jesteśmy nagłą śmiercią bliskich. Dla człowieka w każdym wieku umieranie stało się dramatyczne jak nigdy wcześniej w XXI wieku. Doświadczamy odejścia członków naszych rodzin, grona przyjaciół, znajomych, ale czy umiemy o tym rozmawiać? Jak zatroszczyć się o tych, którzy stracili nadzieję na dalsze życie?

W tym roku w ramach organizacji szóstej edycji Święta Światła postaramy się poszukać odpowiedzi na pytania: jak rozmawiać o umieraniu, nieodwracalnym doświadczeniu czekającym każdego z nas, szczególnie bliskim w obliczu pandemii?

kto z nas jest najbardziej narażony na suicydalną formę śmierci w atmosferze społecznej izolacji?
w jakiej skali pandemia przyczyniła się do kryzysów psychicznych u dzieci i nastolatków zakończonych śmiercią samobójczą?

jak radzić sobie z nieodwracalnymi skutkami śmierci samobójczej wśród najbliższych?

jak zatroszczyć się o umysł zmęczony poczuciem zagubienia, zagrożenia, osamotnienia?

i wreszcie - jak budować swoje wewnętrzne "światło w potrzebie duchowego ciepła i psychologicznej opieki w tym trudnym czasie?

co każdy z nas może zrobić dla siebie i swoich bliskich będących w kryzysie?

23.10.21, (sobota) godz. 17.00-18.30 ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY - debata z udziałem gości: Marleny Stradomskiej (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego o. Lublin), Alicji Redlickiej psychotraumatolog, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sobieszewie), Renaty Naprawy (psychologa-terapeuty) oraz reprezentanta młodzieży. Prowadzenie Tomasz Kot (pisarz, trójmiejski dziennikarz).

23.10.21, (sobota) godz. 19.00 - Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO. Bilety 20 zł - podróż dźwiękowa w wykonaniu Radosława Bekielera (RB Sound Touch) - z użyciem RAV Drum, mis tybetańskich oraz gongu.

Partnerzy wydarzenia:
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 28
Patronat Medialny:
Gdańsk.pl, Trójmiasto.pl, Eska

Opinie

Sprawdź się

Teatro Só w 2023 roku zaprezentował poruszający spektakl o kobiecie doświadczającej przemocy domowej. O jaki tytuł chodzi?