stat
Impreza już się odbyła

59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie: Witold Zaborny

mar 31

czwartek, godz. 19:00

bilety 37 - 48 zł
ulgowy 22 - 32 zł
Kup bilet
cze 11

sobota, godz. 20:00

Gdańsk Sopot,
bilety 190 - 590 zł
Kup bilet
59. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ W OLIWIE

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Archikatedra w Oliwie
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Wystąpi:
Witold Zaborny

W programie:

Nicolaus Bruhns (1665-1697)
Preludium e (wielkie)

Johann Gottfried Müthel (1728-1788)
Fantasie g-moll

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
Sonata f-moll op.65 nr 1
Allegro moderato e serioso
Adagio
Andante. Recit.
Allegro assai vivace

Georg Böhm (1661-1733)
Vater unser im Himmelreich (koloryzowany)

César Franck ( 1822-1890)
III Chorał a- moll

Thierry Escaich ( *1965)
Evocation II

Organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie "Musica Sacra"
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

-----

WITOLD ZABORNY
Artysta studiował w klasie organów w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach u prof. Juliana Gembalskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1993 r.). W jego rozwoju muzycznym znaczącą rolę odegrała także praca pod kierunkiem prof. Herberta Tachezi, prof. Luigi Ferdinando Tagliavini, prof. Ulrika Spang-Hannsena, prof. Guy Boveta, a także prof. Marka Toporowskiego. Swoje umiejętności doskonalił aktywnie uczestnicząc w licznych kursach interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez: M. Claire-Alain, N. Danby, W. Zerera, J. C. Zehndera. Jest laureatem konkursów organowych, m. in. w 1992 r. III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. W ramach programu "Socrates" prowadził lekcje otwarte dla studentów Polytechnic, School of Music, Dance and Media w Oulu (Finlandia).
Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień wykonawczych muzyki XVI i XVII wieku, a także muzyki najnowszej. Działalność artystyczna obejmuje recitale i koncerty kameralne. Istotne miejsce zajmuje realizacja partii basso continuo w różnych formacjach artystycznych. Współpracuje również z katowickimi orkiestrami NOSPR i Filharmonii Śląskiej. Brał udział w znaczących festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą (Austria, Włochy, Grecja, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Czechy i Finlandia). Posiada w swoim dorobku nagrania radiowe, telewizyjne i CD.

Uczestniczy także w życiu Kościoła pełniąc funkcję organisty liturgicznego. W tej sferze działalności istotnym faktem było towarzyszenie w czasie liturgii papieskiej, którą celebrował ówczesny Papież Jan Paweł II, w czasie Dni Polskich w Rzymie w 2000 roku. W ramach działalności popularyzującej muzykę organową jest organizatorem kilku cyklicznie odbywających się festiwali organowych na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. Jest inicjatorem i kierownikiem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Namysłowskie Letnie Koncerty Organowe. W marcu 2011 r. obronił pracę habilitacyjną otrzymując tytuł doktora habilitowanego
w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Zajmuje się działalnością naukowo-dydaktyczną pracując na stanowisku profesora w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi samodzielną klasę organów, jak również zajęcia z basso continuo i kameralistyki dla organistów. Prowadzi także klasę organów w katowickim Liceum Muzycznym.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszym teatrem powojennym w Trójmieście jest...?