• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Już 28 czerwca rusza jeden z najstarszych w Europie Festiwali Organowych. 56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to dziś jedna z wizytówek Gdańska. Wieloletnia tradycja, urzekający dźwięk organów, wysoki poziom wykonawców oraz piękno Katedry Oliwskiej, przyciągają co roku tysiące melomanów. Tegoroczny program Festiwalu także zapowiada się obiecująco.

Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert w wykonaniu dyrektora MFMO prof. Romana Peruckiego. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą urodzonego we Włoszech Giuseppe Lanzetty. Dyrygent prowadzi koncerty w całej Europie i wielu krajach pozaeuropejskich. Jest honorowym prezesem The Mozart Association Italy (AMI). Kieruje także jedną z najlepszy orkiestr kameralnych w Europie: Orchestra da Camera Fiorentina. Podczas koncertu zabrzmi m.in. Concerto Romano Alfredo Caselli. Będzie to drugie polskie wykonanie utworu po 29 latach.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Bardzo interesująco zapowiada się koncert austriackiego organisty Matthiasa Giesena. Jego grze towarzyszyć będzie, prowadzony przez muzyka, chór Schola Floriana z tego samego kraju. Tworzona przez dwunastu mężczyzn Schola specjalizuje się w technice "alternatim", polegającej na wymiennych zestawieniach śpiewu chorałowego oraz gry na organach.

19 lipca na organach zagra wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński, znany słuchaczom m.in. z zeszłorocznego występu na MFMO przy współudziale Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Koncerty:
W każdy wtorek i piątek o godz. 20:00.

Bilety
Do nabycia w Katedrze na godzinę przed koncertem oraz w kasie i na stronie Filharmonii
Bałtyckiej (www.filharmonia.gda.pl), stronie www.bilety24.pl oraz poprzez smartfony.

BACKGROUND:
Idea Ideą przewodnią Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej jest pielęgnowanie bogatej muzycznej tradycji.

Gdańsk jest miastem wspaniałej, wielowiekowej tradycji muzyki organowej, w którym przez wieki przeplatały się wzajemnie kultury, wyznania i europejskie trendy w muzyce.

Katedra w Oliwie Wraz z historycznym instrumentem i bogatą tradycją muzyki organowej jest jedną z najpiękniejszych zabytkowych świątyń Europy. Muzyka nieprzerwanie rozbrzmiewa w ponad 800-letniej świątyni błądząc po fascynujących elementach architektury romańskiej, gotyckiej i barokowej.

Organy Oliwskie Słyną w całym świecie z unikalnego rokokowego prospektu z postaciami aniołów i owalnego witrażu, nad którymi unosi się Duch Święty w postaci gołębicy. Fronton instrumentu budzi zachwyt rozmachem i wizjonerstwem projektu. Organy, modernizowane i rozbudowywane od roku 1776 po dzień dzisiejszy, składają się z trzech instrumentów - organów wielkich, organów chórowych i pozytywu. Posiadają w sumie 7876 piszczałek i 110 rejestrów. Najdłuższe piszczałki sięgają do 10 metrów (szersze informacje dotyczące historii zabytku i organów na www.archikatedraoliwa.pl).

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej To jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych festiwali organowych w Europie. W roku 2013 organizowana jest już 56. edycja. Zabytkowa katedra z 1186 roku otoczona pocysterskim parkiem zieleni to miejsce, gdzie turyści niezwykle licznie przybywają z wszystkich kontynentów świata. Pierwsze kroki kierują do Oliwy, aby podziwiać zabytkowe wnętrze katedry i niepowtarzalne brzmienie organów. Ponad półwieczna historia festiwalu oliwskiego i bogata muzyczna przeszłość i teraźniejszość Gdańska czyni z miasta ważne Centrum muzyki organowej na mapie Europy.

Zaproszenia na Oliwski festiwal przyjmują najwięksi wirtuozi i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr Europy i świata. Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność. Piękną tradycją jest prezentowanie przez koncertującego organistę "własnych barw narodowych" poprzez muzykę. Paleta brzmień instrumentu w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organistów daje w efekcie najwyższą wartość muzyczną, co jest od dziesięcioleci największym atutem festiwalu.

WYBRANI WYKONAWCY:
prof. Roman Perucki Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej od roku 1984 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej. Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA i Japonia). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Kaliningradzie (Rosja) i Paryżu (Francja). Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech i Rosji. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania kasetowe i płytowe. Jego płytę "Messe pour les paroisses" Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka, w swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku). Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz najwyższe odznaczenie papieskie "Pro ecclesiae et pontifice". W 2005 roku otrzymał Odznakę - Zasłużony Dla Kultury Polskiej-.

Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in. najstarszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów "Bliżej Bacha", koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.

Karol Hilla jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego. W 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu, gdzie kształcił się w latach 2002-08 pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera (stypendium, studia podyplomowe). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez takich pedagogów jak: Harald Vogel, Susanne Landale, Jon Laukvik, Marek Toporowski i inni. Jest asystentem w Katedrze Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Koncertował w wielu miastach Polski i za granicą (Niemcy, Rosja, Francja, Holandia). Współpracował jako solista i muzyk orkiestry z Polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku (wykonywał m.in. partię organów w Requiem G. Faure pod dyr. J. Maksymiuka). Występował również z zespołem "Camerata Nova" ze Szczecina oraz "Cappellą Gedanensis".

Jest laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi, uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jana Pieterszona Sweelincka w Gdańsku (2000, półfinał). W roku 2002 zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Organowym "Grand Prix de Chartres". Przez kilka lat był prezentatorem organów Archikatedry Oliwskiej. Pełni funkcję organisty w Kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni. Jest również dyrygentem dwóch gdyńskich chórów: Chóru Mieszanego "Cantus" oraz Chóru Akademii Morskiej. Prowadzi, również od pozytywu lub klawesynu, Gdyńską Orkiestrę Kameralną. Jest dyrektorem artystycznym cykli koncertowych. Źródło: www.amuz.lodz.pl/

Andrzej Chorosiński Naukę gry na organach rozpoczął w klasie prof. Stanisława Możdżonka, w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem w 1967 roku. W tym samym roku rozpoczął studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukoń­czone z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza.

W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floora Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach, jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King's College Chapel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku.

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Musikproduk­tion Dabringhaus und Grimm, Megavox.

W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł "Podwójnej Platynowej Płyty" płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu.

Twórczość kompozytorska A. Chorosińskiego obejmuje: Koncert na organy i orkiestrę, muzykę kame­ralną, organową, chóralną i filmową, komponowaną na zamówienie Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi.

Jest również autorem licznych, autorskich transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, m.in. utwo­rów A. Vivaldiego, C. Saint-Saënsa, M. Rimskiego-Korsakowa, M. Musorgskiego, B. Smetany.

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów w warszawskim Uni­wersytecie Muzycznym i wrocławskiej Akademii Muzycznej.

W latach 1987-1993 był prorektorem, a w latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W latach 1993-2000 był członkiem Prezydium AECAM — Sto­warzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych.

Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce — KRUA.

Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Szwecji, Finlandii, USA, Japonii, Korei Płd. i Izraelu. Był też jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech i Polsce.

W latach 1999-2005 kierował Katedrą Organów i Klawesynu w warszawskiej Akademii Muzycznej. Od roku 2012 ponownie pełni funkcję kierownika Katedry Organów i Klawesynu. W latach 1997-2002 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal "Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti".

Jest honorowym obywatelem miast Jelenia Góra i Kłodzko, przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej na terenie Dolnego Śląska.

Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, Niem­czech, Kanadzie i Japonii.

www.chopin.edu.pl/pl/osobowe/andrzej-chorosinski

Sławomir Kamiński urodził się w 1963 roku w Poznaniu. Gry organowej uczył się pod kierunkiem mgr. Jerzego Polackiego w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Poznaniu oraz w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie profesora Romualda Sroczyńskiego.

Jest laureatem II Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. J.S.Bacha w Gdańsku, który odbył się w 1985 roku. Uczestniczył w mistrzowskim kursie interpretacji muzyki dawnej prowadzonym przez J.Ferrarda - profesora Konserwatorium Królewskiego w Brukseli.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Francja, Belgia, Wielka Brytania, Czechy, Ukraina).

Brał udział między innymi w następujących festiwalach muzycznych:

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Nantes
Festiwal Majowy w Glasgow

Internationale Sommerkonzerte im Dom St.Blasien

Dni Kultury Polskiej w Bretanii.

Ponadto Sławomir Kamiński jest kierownikiem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie.

Sławomir Kamiński jako organista współpracował z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Poznańskim Chórem Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego oraz z chórem Poznańskie Słowiki prowadzonego przez Stefana Stuligrosza. Nagrał trzy płyty kompaktowe z solową muzyką organową oraz pięć płyt na których występuje jako akompaniator.

Sławomir Kamiński zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc jako adiunkt klasę organów w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
www.organy.art.pl/organisci.php?org_id=9

Elke Voelker kształciła się pod kierunkiem wybitnych artystów - pedagogów, takich jak Leo Krämer (organy), Hans-Jürgen Kaiser (improwizacja), Mathias Breitschaft / Michael Hofstetter (dyrygentura) w uczelniach w Niemczech, Francji i USA. Swe umiejętności doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich i prywatnych lekcji, m.in. u: Jeana Guillou, Daniela Rotha, Jona Laukvika, czy Piet Kee. Jest doktorem muzykologii. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów organowych, w tym: "Internationalen Orgelwettbewerb Dom zu Speyer" (I nagroda i nagroda publiczności, 1995), Concours International d'Orgue de la Ville de Paris (1999), "International Organ Competition of Erfurt" (2002). Stypendystka Fundacji Roberta Boscha i Rotary International. Nagrywa dla radia i telewizji. Wydała 8 płyt CD (wyd. AEOLUS). Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Sigfrieda Karg - Elerta. Jako pierwsza na świecie artystka nagrała jego wszystkie utwory organowe (Label AEOLUS, Karg -Elert Edition). Elke Völker prowadzi ożywioną działalność koncertową w Europie, Australii, Azji i Kanadzie. Jest członkiem Karg-Elert Archive, Gesellschaft der Orgelfreunde (GdO), Guild of Organist oraz honorowym członkiem Associazione Organistica Siciliana. Jest organistką Katedry w Speyer, gdzie również kieruje chórem katedralnym. Jest dyrektorem serii cyklu koncertów Deidesheimer Musikherbst oraz od 2006 roku Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Perm (Rosja). Założycielka German Rotary Choir. Laureatka Paul Harris Fellow Medal (2007). www.elkevoelker.de

Filipe Verissimo Urodzony w portugalskim Porto w 1975 roku. Studia z zakresu gry na organach, literatury i improwizacji oraz dyrygentury ukończył na Universidade Católica Portuguesa School of Arts. Studia organowe kontynuował w Paryżu u Oliviera Latry i Erica Lebrun. W 2002 roku został pierwszym organistą kościoła Lapa w rodzinnym Porto, w którym znajdują się największe w Portugalii organy symfoniczne. Rok 2002 to również początek ożywionej działalności koncertowej Filipe Verissimo. Wielokrotnie brał udział w prestiżowych festiwalach organizowanych w Portugalii, jak i w całej Europie. Obecnie artysta jest zaangażowany w międzynarodowy projekt "La Révolte des Orgues", nad którym artystyczną pieczę sprawuje Maestro Jean Guillou. W ramach tego projektu występował do tej pory w Bordeaux, Monachium, Kolonii, oraz 2 września 2011 w Gdańsku, w sali koncertowej Filharmonii Bałtyckiej. W 2010 wykonał oprawę Mszy świętej koncelebrowanej przez Ojca Świętego Benedykta XVI.

Opinie

Sprawdź się

Tajemniczy artysta, nazywany "gdyńskim Banksym", którego serię rzeźb można było zobaczyć w różnych zakątkach Gdyni, ma ksywkę: