• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie (6 opinii)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie na stale wrósł już w krajobraz Trójmiasta. Organizowany po raz 55 festiwal w tym roku zainaugurowany zostanie we wtorek 3 lipca i potrwa do piątku 24 sierpnia.

Ideą przewodnią Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej jest pielęgnowanie bogatej muzycznej tradycji.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Gdańsk jest miastem wspaniałej, wielowiekowej tradycji muzyki organowej, w którym przez wieki przeplatały się wzajemnie kultury, wyznania i europejskie trendy w muzyce.

Katedra w Oliwie wraz z historycznym instrumentem i bogatą tradycją muzyki organowej jest jedną z najpiękniejszych zabytkowych świątyń Europy. Muzyka nieprzerwanie rozbrzmiewa w ponad 800.letniej świątyni błądząc po fascynujących elementach architektury romańskiej, gotyckiej i barokowej.

Organy Oliwskie słyną w całym świecie z unikalnego rokokowego prospektu z postaciami aniołów i owalnego witrażu, nad którymi unosi się Duch Święty w postaci gołębicy. Fronton instrumentu budzi zachwyt rozmachem i wizjonerstwem projektu. Organy, modernizowane i rozbudowywane od roku 1776 po dzień dzisiejszy, składają się z trzech instrumentów - organów wielkich, organów chórowych i pozytywu. Posiadają w sumie 7876 piszczałek i 110 rejestrów. Najdłuższe piszczałki sięgają do 10 metrów (szersze informacje dotyczące historii zabytku i organów na www.archikatedraoliwa.pl).

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych festiwali organowych w Europie. W roku 2012 organizowana jest już 55. edycja. Zabytkowa katedra z 1186 roku otoczona pocysterskim parkiem zieleni to miejsce, gdzie turyści niezwykle licznie przybywają z wszystkich kontynentów świata. Pierwsze kroki kierują do Oliwy, aby podziwiać zabytkowe wnętrze katedry i niepowtarzalne brzmienie organów. Ponad półwieczna historia festiwalu oliwskiego i bogata muzyczna przeszłość i teraźniejszość Gdańska czyni z miasta ważne Centrum muzyki organowej na mapie Europy.

Zaproszenia na Oliwski festiwal przyjmują najwięksi wirtuozi i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr Europy i świata. Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność. Piękną tradycją jest prezentowanie przez koncertującego organistę "własnych barw narodowych" poprzez muzykę. Paleta brzmień instrumentu w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organistów daje w efekcie najwyższą wartość muzyczną, co jest od dziesięcioleci największym atutem festiwalu.

Terminarz koncertów:

03.07. Eric Dalest (Francja), organy
06.07. Roman Perucki (Polska), organy
Zbigniew Kruczek (Polska/Belgia), organy
10.07. Karstein Askeland (Norwegia), organy
13.07. Wacław Golonka (Polska/Czechy), organy
17.07. Per Ahlman (Szwecja), organy
20.07. Roberto Bonetto (Włochy), organy
24.07. Szilveszter Rostetter (Węgry), organy
Jugendkantorei der Braunschweiger Domsingschule
prowadzenie: Elke Bruns - Lindemann i Gerd-Peter Münden
27.07. Naji Hakim (Liban), organy
Marie - Bernadette Dufourcet Hakim (Francja), organy
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Michał Klauza, dyrygent
31.07. Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria), organy
03.08. Franz Hauk (Niemcy), organy
Christoph Well (Niemcy), trąbka / róg alpejski
07.08. Winfried Bönig (Niemcy), organy
10.08. Giampaolo Di Rosa (Włochy), organy
14.08. Julian Gembalski, organy
17.08. Holger Gehring (Niemcy), organy
21.08. Maciej Zakrzewski, organy
24.08. Andrzej Chorosiński (Polska), organy,
Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Grzegorz Mielimąka, dyrygent6 lipca będzie miała miejsce ŚWIATOWA PREMIERA utworów - 8 Preludiów i fug - polskiego kompozytora na stałe mieszkającego w Belgii Zbigniewa Kruczka, które wspólnie z kompozytorem wykona Dyrektor Festiwalu, Roman Perucki.

Utwory te są elementem 24 - częściowego zbioru preludiów i fug, napisanych na wzór dzieł Mistrza Lipskiego Jana Sebastiana Bacha. Koncert jest częścią międzynarodowego projektu i obok koncertów w Paryżu i w Brukseli zostanie uwieczniony na płycie CD. Te premierowe utwory, napisane specjalnie na festiwal wpiszą się w konwencję prezentowania dzieł mało znanych czy specjalnie napisanych na wspaniały, oliwski instrument. W długiej historii Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej miało miejsce kilka światowych premier utworów organowych, w tym utworów napisanych specjalnie na obchody jubileuszu 50-lecia festiwalu (2007): "Koncertu Oliwskiego" znanej gdańskiej kompozytorki, na stałe mieszkającej we Francji, Elżbiety Sikory oraz "Strun życia" autorstwa Maestro Jerzego Maksymiuka, czy utworów Augustyna Blocha czy Henryka Hubertusa Jabłońskiego. Rok 2012 to kolejna karta w historii festiwalu.

Interesująco zapowiada się koncert światowej sławy, wybitnego organisty Naji Hakima z Paryża, który z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą polskiego dyrygenta Michała Klauzy wykona własny utwór "Seatlle Concerto Nr 2 na organy i orkiestrę symfoniczną". Podczas tego koncertu zaprezentowany zostanie również druga kompozycja tego artysty: "Concerto nr 3 na organy i smyczki". Patrię organową wykona francuska organistka Marie - Bernadette Dufourcet. BĘDZIE TO POLSKIE PRAWYKONANIE TYCH DWÓCH UTWORÓW.

Po raz pierwszy w ponad pięćdziesięcioletniej historii festiwalu publiczności zaprezentuje się Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego, któremu na organach towarzyszyć będzie wybitny polski organista i pedagog Andrzej Chorosiński. Udział w koncertach festiwalowych artystów - organistów z różnych ośrodków muzycznych, prezentujących różne style i formy wykonawcze zapewni zróżnicowany charakter koncertów festiwalowych, dopasowanych do oczekiwań melomanów.

Koncerty odbywać się będą w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00. Przewiduje się, że publiczność festiwalowa sięgnie ponad 4.000 osób. Pełne uczestnictwo publiczności w koncercie ułatwi zainstalowany w Katedrze ekran multimedialny. Dzięki temu melomani, siedzący tyłem do organów, będą mogli nie tylko usłyszeć grającego artystę, ale również obserwować jego grę. Każdy koncert poprowadzi profesjonalny konferansjer.

Patronat nad tegorocznym festiwalem objęli:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Pomorskiego
Prezydent Miasta Gdańska
Arcybiskup Metropolita Gdański

Sponsorem strategicznym Festiwalu jest: Korporacja Budowlana DORACO SP. z o.o.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  18 zł
 • Bilet ulgowy
  12 zł
Informacja o biletach:
Cena jednego koncertu:
18 zł - normalny
12 zł - ulgowy
40 zł - rodzinny
Bilety sprzedawane są w kasie Filharmonii Bałtyckiej lub na godzinę przed koncertem w Katedrze Oliwskiej.
Rezerwacje: 58 320 62 62 lub 323-83-62

Opinie (6)

 • 55 Festiwal w Oliwie. (2)

  Piękna inauguracja 55-go już Festiwalu. Frekwencja prawie 100% lecz młodzież odchodziła od stolika z biletami, bo za drogie! Młodzież to najcenniejsi słuchacze. Wprowadzić obowiązkowo b. tanie wejściówki lub darmowe wejście!
  Eric Dalest przedstawił swoje interesujące interpretacje znanych pozycji organowych i nie tylko. Rzecz gustu jak to ocenimy. Pokazał fantastyczne możliwości brzmieniowe naszego instrumentu. Jeśli bisy miały być "pod publiczkę" to dlaczego na ... niskim poziomie? "Taniec z szablami" Arama Chaczaturiana bez szacunku dla linii melodycznej, frazy i wartości nut! Totalny bałagan! Podobnie "Marsz Radeckiego" Johanna Straussa (ojca). Szanujmy artystów i niech artyści szanują nas. Pozdrawiam.

  • 9 4

  • 12 złotych za bilet ulgowy to drogo? Najtańszy bilet do kina jest droższy.

   • 4 1

  • Prosze nie przesadzac...cena za wejscie na koncert wybitnej klasy artystów 18 zl a 12 zl dla mlodzieży to dużo?? A do kina za "byleco" zapłacimy ponad 20 zl i nikt nie prostesuje! Szanujmy artystów bo naprawdę wiele się napracują żeby nam zaserwować tę piękną muzykę! Na żywo!

   • 7 1

 • Artykuł na czasie

  jeśli zainaugurowany został 3 lipca, to już połowa minęła...

  • 2 2

 • Sprzedaż biletów

  Bilety wcale nie są sprzedawane w kasie Filharmonii Bałtyckiej!

  • 2 2

 • Cena biletów

  Gdyby bilety byłyby tańsze byłbym na każdym koncercie, a tak tylko okazyjnie.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jak często wręczana jest wymyślona w Gdańsku nagroda Europejski Poeta Wolności?