stat
Wydarzenie już się odbyło

50. rocznica wydarzeń Grudnia '70

Zapraszamy na marsz zadumy ulicą Świętojańską z okazji 50. rocznicy wydarzeń Grudnia '70. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa, która w sposób symboliczny odwołuje się do historycznego pochodu robotników i mieszkańców ulicami Gdyni. Instalację i wystawę będzie można oglądać od 10 do 17 grudnia.

- 17 grudnia w okolicy przystanku SKM Gdynia-Stocznia, ok. godz. 6.00 rano, ze strony wojska i milicji padły pierwsze strzały do robotników udających się do pracy. Dokładnie pół wieku od tych wydarzeń i komunistycznej zbrodni w Gdyni przypominamy tamte tragiczne chwile. Zapraszam do marszu zadumy ulicą Świętojańską, gdzie zaprezentowana zostanie wyjątkowa wystawa, która w sposób symboliczny odwołuje się do historycznych wydarzeń. Ta "gdyńska droga krzyżowa" prowadzi przed Urząd Miasta i pomnik Ofiar Grudnia, do instalacji multimedialnej, przypominającej równocześnie bramę, łuk triumfalny i stoczniową suwnicę. Wyświetlane tam animacje przywrócą na chwilę atmosferę tamtych strasznych dni - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Materiał animowany prezentowany na ekranach instalacji jest symboliczną ilustracją wydarzeń w Gdyni - impresyjnym kolażem obrazów i efektów dźwiękowych, przywołującym marsze, ataki, siłę użytą przez władzę i chaos tamtych dni.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszym gospodarzem Dworu Artusa było: