Wydarzenie

stat

454. Urodziny Williama Szekspira: Poskromienie złośnicy (2 opinie)

data:
23 kwietnia 2018 (poniedziałek)
godzina:
19:00
miejsce:

Teatr Szekspirowski  mapa

adres:
Gdańsk, Wojciecha Bogusławskiego 1
bilety:
20-40 zł , ulgowy 15-30 zł - szczegóły w opisie
PATRONAT
Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza do wspólnego świętowania kolejnych, 454. Urodzin Williama Szekspira, tradycyjnie obchodzonych 23 kwietnia. Tym razem na jego deskach zagości spektakl "Poskromienie złośnicy" w wykonaniu Teatru PAPAHEMA, zdobywcy Nagrody Publiczności oraz Nagrody Gazety "Shakespeare Daily" w Konkursie SzekspirOFF podczas 21. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Nie spodziewajcie się klasycznego odczytania sztuki Szekspira, choć nie zabraknie w tej inscenizacji elementów rodem z teatru elżbietańskiego. Za prawdopodobnie najbardziej szowinistyczną sztukę Szekspira zabrało się bowiem dziewięcioro młodych aktorów - absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku, by zmierzyć się z legendą autora ze Stratfordu nad Avonem. Gorzka komedia o wyrabianiu w kobiecie nawyku uległości wobec swojego pana i małżonka, to w ich wykonaniu mieszanka konwencji teatru elżbietańskiego z teatrem współczesnym, aktorstwa dramatycznego z wykorzystaniem dowcipu i formy zabawy z widzem, dowcipu z refleksją na temat przypisywanych nam na co dzień ról i prób wymykania się im.

Pod klasycznym kostiumem trzymającym ciało w ryzach kryje się współczesna wrażliwość młodych twórców. Wyczulenie na zagadnienia partnerstwa, relacji i płci daje o sobie znać, demaskując sztywną konwencję. W interpretacji Teatru PAPAHEMA sztuka Szekspira nabiera nowych znaczeń, staje się migotliwa, stawia pytania zamiast udzielać odpowiedzi w patriarchalnym tonie, daje widzowi możliwość wyboru.

Przekład: Stanisław Barańczak
Opieka artystyczna: Sylwia Janowicz-Dobrowolska
Scenografia: Sylwia Maciejewska
Muzyka: Natasza Topor
Choreografia: Anna Sawicka-Hodun
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Czas trwania: 100 minut

OBSADA:
Paulina Moś
Małgorzata Patryn-Gurłacz
Katarzyna Pietruska
Helena Radzikowska
Przemysław Bollin
Filip Gurłacz / Patryk Ołdziejewski
Paweł Rutkowski
Mateusz Trzmiel
Piotr Wiktorko

Spektakl zrealizowany w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.
Dofinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

-----

Teatr PAPAHEMA został założony przez absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. PAPAHEMA regularnie współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatrem Montownia, Teatrem Polonia w Warszawie prowadzonym przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, Operą i Filharmonią Podlaską, a także Teatrem Miejskim w Gliwicach.

Do swoich największych sukcesów twórcy mogą zaliczyć zdobycie III nagrody na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w nurcie SzekspirOFF za spektakl "Macbett" oraz Nagrody Publiczności i Nagrody Gazety Festiwalowej "Shakespeare Daily" na 21. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w nurcie SzekspirOFF za spektakl "Poskromienie złośnicy". Aktorów wyróżniono również Świadectwem Otwartego Umysłu przyznawanym przez Redakcję Gazety Wyborczej w ramach Akcji "Przystanek Młodzi". PAPAHEMA to także laureaci konkursu teatralnego dla młodych twórców MONTOWNIA BIS organizowanego przez Teatr Montownia (w ramach konkursu powstał spektakl pt. "Molière. Z urojenia" na podstawie dramatu Michaiła Bułhakowa).

Twórcy marzą o możliwości realizacji swoich pomysłów, łączących środki teatru formy z teatrem aktorskim, dobrą literaturę ze współczesną wrażliwością i poczucie humoru z refleksją na temat kondycji świata. W skład zespołu wchodzą: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. W repertuarze Teatru znaleźć można propozycje zarówno dla widzów dorosłych, jak i dla tych młodszych - obecnie są to: "Moral insanity. Tragedia ludzi głupich" na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej "Ich czworo", "Macbett" Eugène Ionesco, "Calineczka dla dorosłych" na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena (stworzona we współpracy z Teatrem Montownia), "Alicja po drugiej stronie lustra" według prozy Lewisa Carrolla w reżyserii Przemysława Jaszczaka, "Poskromienie złośnicy" Williama Szekspira, "Niezwykły lot pilota Pirxa" na podstawie prozy Stanisława Lema w reżyserii Jerzego Machowskiego, performans "Wojna. Trzęsienie rodziny" w reżyserii Przemysława Jaszczaka, a także "Skłodowska. Radium Girl" w reżyserii Agaty Biziuk.
Informacja o biletach:
Bilety: 40 zł N / 30 zł U – parter, miejsca siedzące
30 zł / 20 zł – galerie na wprost oraz część miejsc na galeriach bocznych
20 zł / 15 zł – galerie boczne

Przeczytaj także

  • 454. Urodziny Szekspira z Teatrem Papahema wideo
    5 kwietnia 2018 (2 opinie)

    Spektaklem Teatru Papahema z Białegostoku 454. urodziny Williama Szekspira świętuje Gdański Teatr Szekspirowski. Przedstawienie "Poskromienie złośnicy" zobaczymy 23 kwietnia oraz 24...

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.