• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

45. MFMOChiK | Zuzanna Bator i Maciej Bator

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to cykl wydarzeń, który na stałe wpisał się w tradycję muzyczną Gdańska. Jest to jeden z najstarszych festiwali na Pomorzu, cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Gdańska jak i tych, którzy do stolicy Pomorza przybywają letnią porą.

Przed nami 45. edycja festiwalu, koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy piątek lipca oraz sierpnia.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Zuzanna Bator - organy /Świdnica/
Maciej Bator - organy /Świdnica/
Program:
Johann Ernst IV. Sachsen-Weimar (1696-1715) Concerto in C (transkrypcja organowa J. S. Bach, BWV 595)

Bert Matter (*1937) Fantaisie sur Psaume 90

Ad Wammes (*1953) Happiness

Nicolaus Cracoviensis (?) Hayducky

Louis-Claude Daquin (1694-1772) Noël Étranger

Johann Sebastian Bach (1685-1750) Fantasia et Fuga in g, BWV 542

Anthoni van Noordt (1619?-1675) Psalm 24

Jehan Alain (1911-1940) Première Fantaisie AWV 59 [1933]

Bert Matter (*1937) Gezang 47

John Cage (1912-1992) In a Landscape [1948]

Guy Bovet (*1942) Salamanca

ZUZANNA I MACIEJ BATOROWIE - małżeństwo organistów. Od 2011 roku związani ze Świdnicą, gdzie tworzą jedno z najbardziej zauważalnych centrów muzyki organowej w Polsce. Prowadzą Fundację Dobrej Muzyki, w której realizują swoją misję - uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej. W ciągu 10 lat działalności Fundacji zorganizowali ponad 200 koncertów, zapraszając wybitnych artystów z całego świata. Para koncertuje w wielu krajach europejskich jako duet organowy wykonując autorskie transkrypcje organowe na 4 ręce. Rodzice Bernarda, Leonarda i Henryka.

ZUZANNA BATOR - koncertująca organistka, organizator życia kulturalnego. Jest absolwentką Liceum Muzycznego we Wrocławiu (klasa organów prof. Klemensa Kamińskiego), Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa organów prof. Juliana Gembalskiego) i Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie (klasa organów prof. Bernharda Haasa i klasa organów prof. Jona Laukvika). Ma na swoim koncie nagrody na ogólnopolskich konkursach organowych. Koncertuje w wielu krajach europejskich jako solistka, a także w duecie z mężem Maciejem wykonując autorskie transkrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi. Od 2012 roku mieszka w Świdnicy, gdzie razem z mężem prowadzi Fundację Dobrej Muzyki. Jest dyrektorką artystyczną Fundacji, w tym Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga, Koncertów Ziemi Świdnickiej i cyklu Symfoniczne Organy Schlaga. Wraz z mężem nagrała dwie płyty z muzyką organową "Organy Bazyliki NMP w Bardzie" i "Anioły wracają do gry" w Kościele Pokoju w Świdnicy. W roku 2019 zrealizowała dwa stypendia twórcze: Stypendium Ministra Kultury na cykl koncertów "Transkrypcje organowe dla dzieci w Kościele Pokoju w Świdnicy" oraz stypendium Prezydenta Świdnicy na cykl audycji dźwiękowych i filmów "Między Organami". Jako koncertująca organistka szczególnie chętnie wykonuje muzykę XX wieku.

MACIEJ BATOR, kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy. Gry organowej uczył się w Polsce (absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego), Szwajcarii (rok studiów w Konserwatorium w Genewie - klasa organów prof. Vincent Thevenaz), Niemczech (Musikhochschule w Stuttgarcie - absolwent studiów podyplomowych w klasie organów Jona Laukvika) i Szwecji (liczne kursy mistrzowskie). W roku 2019 obronił tytuł Doktora Sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Regularnie koncertuje, promuje muzykę organową a także świdnicką firmę organmistrzowską "Schlag i Synowie". Rozpowszechnia także ideę prywatnych koncertów organowych w nawiązaniu do dawnych tradycji miast kupieckich. Od 2013 roku zagrał w Kościele Pokoju ponad 500 takich koncertów. Wspólnie z Żoną Zuzanną wykonuje duety organowe i transkrypcje, głównie utworów symfonicznych. W roku 2020 zrealizował wirtualne stypendium Ministra Kultury w ramach programu "Kultura w Sieci". Założył pierwszą w Polsce Szkołę Organów Online (szkolaorganow.pl).

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30 - 45 zł
Bilety w cenie: 45/30 PLN do nabycia online oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

Opinie

Sprawdź się

Najmłodszym teatrem w Trójmieście spośród niżej wymienionych jest: