• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

44. MFMOChiK - Letnie koncerty organowe w Bazylice Mariackiej

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to coroczne wydarzenie, które od ponad czterdziestu lat wpisane jest na mapę kulturalną Gdańska. Zapraszamy na 44. edycję festiwalu, która rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 2 lipca 2021. Tradycyjnie koncerty odbywać się będą w każdy piątek o 20.15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Dziesięć zaplanowanych koncertów festiwalowych to prawdziwa uczta dla melomanów. Zróżnicowany repertuar koncertów sprawi, że zarówno miłośnicy muzyki dawnej, wielbiciele klasyki, jak i entuzjaści współczesnych opracowań muzycznych odnajdą coś dla siebie. Podczas festiwalu zabrzmią przede wszystkim organy, których dźwięki będzie można podziwiać podczas każdego z dziesięciu koncertów.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Grę na zabytkowym instrumencie w Bazylice Mariackiej zaprezentują kolejno: Alicja Pałka, Łukasz Truszczyński, Patryk Dopke, Krzysztof Urbaniak, Andrzej Szadejko, Jennifer Pascual, Ewa Rytel, Bogusław Grabowski i Julian Gembalski. Ponadto, wśród wykonawców znajdą się również: Maciej Sikała (saksofon) oraz Tubicinatores Gedanenses (zespół składający się z muzyków grających na kopiach instrumentów historycznych: cztery trąbki i kotły).

Oprócz szerokiego grona instrumentalistów na uwagę zasługują dwa znakomite zespoły biorące udział w festiwalu: chór 441 Hz, pod dyrekcją Anny Wilczewskiej, którym gościnnie zadyryguje pochodząca z Chin Jing Luo oraz Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis od wielu lat pracujący pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego. Obie grupy wokalne są doskonale znane trójmiejskiej publiczności ze względu na liczne koncerty, zaangażowanie w życie kulturalne regionu, zagraniczne tournée i uznanie środowiska muzycznego na arenie międzynarodowej.

Repertuar 44. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej jak co roku będzie miał wspaniałą oprawę akustyczną. Wyjątkowe wnętrze Bazyliki Mariackiej zwanej Koroną Gdańska sprawi, że każdy koncert odbywający się w jej wnętrzu zaprezentuje pełne spektrum walorów muzycznych. Ogromna przestrzeń przejmująca rolę sali koncertowej pozwoli słuchaczom na głęboką kontemplację muzyki.

Ostatni koncert wieńczący 44. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej odbędzie się 27 sierpnia 2021, natomiast 15 sierpnia o godzinie 20:30 (niedziela) zapraszamy na koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

02.07, piątek, 20:15
Chór 441 Hz
Anna Wilczewska - dyrygent /Gdańsk/
Jing Luo - dyrygent /Chiny/
Alicja Pałka organy /Gdańsk/
Łukasz Truszczyński organy /Gdańsk/

09.07, piątek, 20:15
Patryk Dopke - organy /Gdańsk/

16.07, piątek, 20:15
Krzysztof Urbaniak - organy /Łódź/

23.07, piątek, 20:15
Andrzej Szadejko organy /Gdańsk/

30.07, piątek, 20:15
Jennifer Pascual organy /USA/

06.08, piątek, 20:15
Tubicinatores Gedanenses
Ewa Rytel organy /Gdańsk/

13.08, piątek, 20:15
Agnieszka Tarnawska organy /Poznań/

15.08, niedziela, 20:30
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Jan Łukaszewski - dyrygent
Bogusław Grabowski - organy /Gdańsk/

20.08, piątek, 20:15
Julian Gembalski - organy /Katowice/

27.08, piątek, 20:15
Maciej Sikała - saksofon /Gdańsk/
Bogusław Grabowski - organy /Gdańsk/
Prowadzenie koncertów: Justyna Ślubowska


Organizatorzy: Gdańskie Centrum Organowe, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Bazylika Mariacka w Gdańsku, Fundacja Nova Arte, Fundacja Pro Basilica Gedanensis
Dofinansowano ze środków Miasto Gdańsk.
Patroni medialni: TVP Gdańsk, Radio Gdańsk S.A., Dziennik Bałtycki, Trojmiasto.pl, Gość Gdański

Opinie

Sprawdź się

Jakie miasto zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na 2016 rok?