Wiadomości

400 płaczek i duch Szekspira. Plenerowy happening na Głównym Mieście już w sobotę

W 2012 roku impreza w hołdzie Szekspirowi z 30 Hamletami na przedprożach, odbywała się na Długim Targu i przyciągnęła tysiące widzów. Czy tegoroczny "Szekspir 400" także będzie mógł się pochwalić dobrą frekwencją, przekonamy się w sobotę 23 kwietnia o godz. 13:30.
W 2012 roku impreza w hołdzie Szekspirowi z 30 Hamletami na przedprożach, odbywała się na Długim Targu i przyciągnęła tysiące widzów. Czy tegoroczny "Szekspir 400" także będzie mógł się pochwalić dobrą frekwencją, przekonamy się w sobotę 23 kwietnia o godz. 13:30. fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl

Na Długim Targu i ul. Długiej kilkaset osób będzie rozpaczać i lamentować, po czym utworzy kondukt żałobny, który dotrze do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie Szekspir z zaświatów wygłosi swój testament. To główna, choć nie jedyna atrakcja obchodów święta Williama Szekspira, tradycyjnie już organizowanego 23 kwietnia. Początek plenerowego happeningu pod Zieloną Bramą o godz. 13:30.W tym roku rocznica 452. urodzin Williama Szekspira zbiegła się z okrągłą 400. rocznicą śmierci mistrza ze Stratfordu, który najprawdopodobniej urodził się i zmarł właśnie 23 kwietnia.

- Pewna jest data chrztu Szekspira - 26 kwietnia. Pewien autor w połowie XVII wieku pisał, że za życia Szekspira chrzczono dzieci trzy dni po urodzeniu. To jednak jedyne źródło wskazujące na dokładną datę urodzin dramaturga, a informacje z ksiąg kościelnych sugerują, że nie zawsze tak było. Dlatego data urodzin Szekspira jest domniemana, pewna jest za to data jego śmierci, jednak od lat przyjęło się obchodzić obie właśnie 23 kwietnia - wyjaśnia Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Spektaklem akrobatycznym "Sen nocy letniej" świętowano urodziny Szekspira w ubiegłym roku.


Z uwagi na okrągłą rocznicę większość tegorocznych obchodów święta Szekspira skupiona jest wokół jego śmierci. Głównym wydarzeniem, organizowanym przez GTS, będzie happening z udziałem 400 płaczek i płaczników.

- Wszystko zacznie się pod Zieloną Bramą, skąd wyruszy kondukt żałobny liczący 400 żałobników, którzy przejdą przez miasto i zaprowadzą widzów pod mury naszego teatru. Będzie zawodzenie, łkanie z udziałem naszych płaczek i adeptów Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. Potem w środku o godz. 14:15 objawi się publiczności duch Williama Szekspira, który został odesłany na ziemię, by przeczytać i skorygować publicznie swój testament. Jeśli widzów będzie tak wielu, że nie wszyscy będą w stanie wysłuchać woli Szekspira, powtórzymy finał o godz. 15 - dodaje Jerzy Limon.
Ponadto, w godzinach 9-12:30 i 16-21 w galerii teatru obejrzeć będzie można prezentacje wszystkich sztuk Szekspira w formie 37 miniatur filmowych pod tytułem "The Complete Walk", przygotowanych przez londyński Teatr Globe. Filmy wyświetlane będą na 37 ekranach rozmieszczonych w przestrzeni drewnianych galerii Teatru Szekspirowskiego. Każdy z filmów trwa około 10 minut, więc na obejrzenie wszystkich potrzeba przeszło 6 godzin.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Opinie (27) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16

lipca

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

25

lipca

Jarmark św. Dominika 2020 Gdańsk, Targ Węglowy

26

lipca

10. Międzynarodowy Festiwal... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?