Wiadomości

stat

4. Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r. fot. B. Bańka/IKM

Po raz czwarty startuje Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku - tym razem pod hasłem "Cuda i widy!". W ciągu pięciu festiwalowych dni na najmłodszych czytelników czeka sporo literackich atrakcji: czytanki po zachodzie słońca w nietypowych miejscach, różnego rodzaju warsztaty: czytelniczo-plastyczne, animacji, ilustracji i teatralne, a także gra miejska, spektakl, wystawa, spotkania z pisarzami i ilustratorami oraz konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy.Festiwal Literatury dla Dzieci od czterech lat odbywa się w największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Burza Mózgów z Krakowa, a współorganizatorem edycji w Gdańsku - Instytut Kultury Miejskiej. Festiwalowi towarzyszy ponadto konkurs na Najlepszą Polską Książkę Roku, która otrzyma nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego.

- Dzieciństwo to często ostatnia szansa na zarażenie człowieka literaturą a pokazywanie jej jako atrakcyjnej, rozwijającej czy też po prostu praktycznej formy spędzania wolnego czasu pozwala wciągnąć młodego człowieka do odwiedzania i współtworzenia literackich światów. Na festiwalu pokazujemy książki najnowsze, wybierając z bardzo bogatej oferty krajowego rynku (co często samo w sobie jest dla rodziców bardzo trudne), ale nie unikamy klasyki, zwłaszcza tej w nowych wydaniach, gównie polskiej poezji oraz prozy światowej. Istotne jest też dla nas prezentowanie nowoczesnych form pracy z literaturą, stąd konferencje dla nauczycieli i bibliotekarzy. Pokazujemy też, że kontakt z książką, z fabułą to nie tylko czytanie, to także sztuki plastyczne, happeningi, film, muzyka i teatr - zapowiada Łukasz Dębski z Fundacji Burza Mózgów.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r. fot. B. Bańka/IKM

Jakie są najciekawsze punkty programu?- Program budujemy w oparciu o najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, stawiamy też na interdyscyplinarność, pokazujemy literaturę jako źródło innych sztuk. Festiwal jest propozycją dla dzieci w różnym wieku: od 2-12 lat, i każdy tu może znaleźć coś dla siebie. Dużym powodzeniem cieszą się "Czytanki po zmroku", świetnie zapowiada się też wystawa "Poczet polskich królowych" w Centrum św. Jana oraz spotkania z najpopularniejszymi autorami - Anną Dziewit-Meller, Michałem Szczygielskim czy Michałem Rusinkiem. Zawsze gorąco zapraszamy do najbardziej dynamicznej formy kontaktu z literaturą - literackiej gry miejskiej, do której oryginalne scenariusze powstają każdego roku. Gra "Łata pirata" odbędzie się sobotę, są jeszcze wolne miejsca i cenne nagrody do zdobycia - zachęca do udziału Łukasz Dębski.
Morska gra miejska na suchym lądzie "Łata Pirata" startuje i kończy się w Instytucie Kultury Miejskiej, w sobotę 10 listopada, w godzinach 12:00-15:00. Zapisy: gra_gdansk@fldd.pl.

Literatura wychodzi w miastoJedną z największych atrakcji festiwalu jest cykl spotkań "Czytanki po zachodzie słońca", który zabierze dzieci i młodzież w nietypowe miejsca: na Stadion Energa Gdańsk, do Opery Bałtyckiej czy Sztuki Wyboru we Wrzeszczu.

- Festiwal w każdym z miast poszukuje atrakcyjnych lokalizacji, często obywa się w miejscach na co dzień niedostępnych albo zupełnie niekojarzących się z literaturą. To z jednej strony bardzo podnosi atrakcyjność takich spotkań, nam udaje się w ten sposób pokazać literaturę jako nośnik niezwykle pojemny treściowo, pełen kontekstów i odniesień. Czytaliśmy między innymi w Warszawskiej Fabryce Wedla (przy taśmie produkującej ptasie mleczko), w salonie luksusowych samochodów, na dachu krakowskiego Sheratona czy w zoo. Z drugiej strony, jak się okazuje, instytucje i podmioty prywatne bardzo chętnie z nami współpracują, zawsze dodają coś od siebie z korzyścią dla każdej ze stron - wyjaśnia Dębski.
W Operze Bałtyckiej książkę "Kacper w operze" przeczytają artyści związani z tą sceną, "Od Bahdaja do Podsiadły - pierwsza polska antologia tekstów sportowych" przeczyta dziennikarz sportowy - Włodzimierz Machnikowski na Stadionie Energa Gdańsk, zaś "Trudna sztuka wyboru, czyli 10 najlepszych wierszy dla dzieci" zaprezentuje w Sztuce Wyboru kontrabasista jazzowy i kompozytor - Olo Walicki. Wszystkie czytanki w godz. 19:00 - 20:00.

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r. fot. B. Bańka/IKM

Spotkania autorskie, warsztaty i inne atrakcjeWśród wydarzeń festiwalowych nie może zabraknąć spotkań z autorami książek dla dzieci. Porozmawiamy więc z Anną Czerwińską-Rydel (autorką serii życiorysów sławnych ludzi, między innymi Marii Skłodowskiej-Curie, Janusza Korczaka czy Mikołaja Kopernika), Barbarą Gawryluk ("O śwince Tutu i innych zwierzakach"), Jackiem Frąsiem (autorem książek i komiksów), Anną Kaszubą-Dębską (malarką, ilustratorką, projektantką książek i autorką filmów animowanych), doktorem biologii ewolucyjnej oraz zoologii - Szymonem Drobniakiem,, z Melanią Kapelusz (wokół książki "Mitologia. Przygody słowiańskich bogów"), Anną Dziewit-Meller (dziennikarką radiową i tv, pisarką, wokalistką i gitarzystką), a także z Marcinem Szczygielskim oraz Michałem Rusinkiem.

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2018 r.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2018 r. fot. mat.promocyjne/IKM
Ponadto odbędą się warsztaty czytelniczo-plastyczne wokół książki "Zwierzyniec" (wyd. Dwie Siostry) z Angeliką Madurai i Karoliną Grabarczyk-Chochołek, warsztaty lalkarskie z Anną Kaszubą-Dębską (oraz wystawa jej prac), spotkanie i warsztaty na temat rozmaitych technik ilustracyjnych z Agnieszką Żelewską, o drzewach i roślinach - warsztaty z Piotrem Sochą, warsztaty animacji przygotowane przez festiwal Kino w Trampkach dla Dzieci i Młodzieży oraz warsztaty teatralne dla dzieci na podstawie picture booka pt. "Pewnego razu w Londynie".

Festiwal zainauguruje we wtorek o godz.19 spektakl Teatru Wariate "Baśń o grającym imbryku". Dzień później będzie miała miejsce konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy zatytułowana "Gruba kreska i ciemna plama - czyli o ilustracjach, komiksie i picture bookach".

Cały program festiwalu dostępny jest TU.

Festiwal odbędzie się dzięki wsparciu crowdfundingowemuFestiwal odbędzie się, choć jego losy były zagrożone. Jeszcze kilka miesięcy temu losy festiwalu stały pod znakiem zapytania. Organizatorzy z powodu braku dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która corocznie stanowiła blisko 70 proc. budżetu imprezy, wymyślili akcję crowdfundingową, czyli finansowanie społecznościowe, polegające na zbiórce pieniędzy, w trakcie której można przeznaczyć na wsparcie wydarzenia dowolną kwotę - nawet symboliczną złotówkę.

- Festiwal po raz pierwszy nie otrzymał dotacji z MKiDN, jednak bardzo zależało nam na jego przetrwaniu - ma już 5-letnią tradycję i przede wszystkim wierną publiczność. Odbywa się w największych miastach Polski i jest największą tego typu imprezą w Europie. Decyzja ministerstwa jest dla nas niezrozumiała, mam nadzieję, że w roku 2019, tak jak to było dotychczas, będziemy mogli liczyć na dofinansowanie. Festiwal udaje się zrealizować dzięki wsparciu samorządów instytucji - finansowemu, organizacyjnemu i produkcyjnemu. Gdyby nie współpraca i zaangażowanie ze strony Instytutu Kultury Miejskiej Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku by się po prostu nie odbył - tłumaczy Łukasz Dębski.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r. fot. B. Bańka/IKM

Opinie (7)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18

marca

Gintrowski, a jednak coś po... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

24

marca

Marcin Daniec Gdańsk, Scena Teatralna NOT

29

marca

Gdańskie Targi Książki Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Przesyłka (tylko) dostarczona. Recenzja filmu "Kurier"
"Kurier": Przesyłka (tylko) dostarczona

Kulinaria

Dziewięć restauracji w jednej. Słony Spichlerz otwarty na Wyspie Spichrzów
Słony Spichlerz oficjalnie otwarty
Czy warto zamawiać w restauracji wino domu?
W restauracji warto zamawiać wino domu?

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: spokojny koniec zimy
Planuj tydzień: spokojny koniec zimy