• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z największych imprez filmowych w Polsce i jedyna, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. Od 1974 roku miały miejsce 35 odsłony tego wydarzenia.

Co roku publiczność festiwalowa ma możliwość obejrzenia premierowych pokazów najlepszych polskich filmów - zarówno dużych produkcji, jak i obrazów kina niezależnego. Od kilku lat, oprócz Konkursu Głównego i Konkursu Kina Niezależnego, odbywa się Konkurs Młodego Kina, w którym prezentowane są filmy studentów szkół filmowych. FPFF daje swojej publiczności również szansę uczestnictwa w wielu projekcjach oraz imprezach towarzyszących. Plenery filmowe, bloki filmów dla najmłodszych widzów (Gdynia Dzieciom), retrospektywy, dokumenty, zbiór najlepszych filmów pochodzących z wybranego (co roku innego!) kraju, niezliczone konferencje, warsztaty, koncerty i wystawy - to zaledwie część bogactwa programowego. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych gości wybitnych artystów, producentów i media.
Rok rocznie odwiedza festiwal ok 45 000 widzów!

Centrum festiwalowe będzie w Teatrze Muzycznym w Gdyni, projekcje filmów odbywać się będą w gdyńskim Multikinie, w Muzeum Miasta Gdyni i salach konferencyjnych hotelu Gdynia będą wystawy i spotkania.

W tym roku wyróżnienia za całokształt twórczości, czyli "Platynowe Lwy", odbiorą Roman Polański i Tadeusz Konwicki.

Do Konkursu Głównego zakwalifikowano 12 filmów:
1. Czarny czwartek, reż. Antoni Krauze
2. Daas, reż. Adrian Panek
3. Essential Killing, reż. Jerzy Skolimowski
4. Italiani, reż. Łukasz Barczyk
5. Ki, reż. Leszek Dawid
6. Kret, reż. Rafael Lewandowski
7. Lęk wysokości, reż. Bartosz Konopka
8. Młyn i Krzyż, reż. Lech Majewski
9. Róża, reż. Wojciech Smarzowski
10. Sala samobójców, reż. Jan Komasa
11. W imieniu diabła, reż. Barbara Sass-Zdort
12. Wymyk, reż. Greg Zglinski (film może zostać wycofany w przypadku zakwalifikowania na festiwal w Wenecji)


IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Panorama Polskiego Kina
W przeglądzie pokazanych zostanie 9 filmów. Dwa filmy zakwalifikowane wcześniej do sekcji Panorama Polskiego Kina zostały przez producentów wycofane z Festiwalu.
1. Boxer, reż. Tomasz Blachnicki
2. Heniek, reż. Eliza Kowalewska i Grzegorz Madej
3. Jaś - mój biegun, reż. Marcin Głowacki
4. Jeż Jerzy, reż. Wojciech Wawszczyk, Jakub Tarkowski, Tomasz Leśniak
5. Księstwo, reż. Andrzej Barański
6. Lincz, reż. Krzysztof Łukaszewicz
7. Maraton tańca, reż. Magdalena Łazarkiewicz
8. Wygrany, reż. Wiesław Saniewski
9. Z miłości, reż. Anna Jadowska

Andrzej Wajda i Przyjaciele
W Muzeum Miasta Gdyni zaprezentowana zostanie wystawa fotografii Piotra Bujnowicza. Ekspozycja jest zapisem wyjątkowych momentów i niecodziennych sytuacji, jakie miały miejsce podczas pracy nad filmami Andrzeja Wajdy.
Widzowie obecni na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych będą mogli podejrzeć na zdjęciach czołówkę polskich aktorów wcielających się w postaci z "Pana Tadeusza", "Zemsty" czy "Tataraku". Znajdą się wśród nich: Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska oraz Michał Żebrowski. Nie zabraknie także portretów samego Andrzeja Wajdy, Pawła Edelmana i Alana Starskiego.

Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego
- W związku z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą urodzin oraz 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało cykl przedsięwzięć pod nazwą "Świat według Krzysztofa Kieślowskiego". Zasadniczą część tego projektu stanowi wystawa "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" poświęcona życiu i twórczości reżysera, ze szczególnym uwzględnieniem najsłynniejszego cyklu filmowego jego autorstwa. W ramach ekspozycji zaprezentowana zostanie wyjątkowa kolekcja programów, plakatów, katalogów, a także publikacji poświęconych "Dekalogowi" oraz wydań dvd filmu z całego świata. Ważnym uzupełnieniem będą autorskie scenariusze i scenopisy do poszczególnych odcinków serii oraz nagrody i wyróżnienia, które film otrzymał na krajowych i zagranicznych festiwalach.
- Druga wystawa, którą będzie mogła obejrzeć gdyńska publiczność to "Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie". Na ekspozycję tę złoży się ponad 50 plakatów pochodzących z lat 1976 - 1994. Obok prac polskich artystów (m.in. Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola, Andrzeja Krauze) na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty hiszpańskie, włoskie, japońskie, koreańskie, węgierskie, duńskie. Część z nich to egzemplarze unikatowe, wydrukowane w bardzo niskim nakładzie.
- Podczas 36. FPFF odbędzie się również sympozjum międzynarodowe "Kieślowski i jego uczniowie" z udziałem współpracowników reżysera, aktorów występujących w jego filmach oraz jego uczniów. Ponadto, odbędzie się promocja dwóch publikacji: wydanej w nowej szacie graficznej książki Stanisława Zawiślińskiego pt. "Kieślowski. Ważne, żeby iść" oraz polsko - angielskiego katalogu muzealnego "Świat według Krzysztofa Kieślowskiego".

Filmy z Gdyni
Tradycyjnie już, na 36. FPFF w ramach sekcji "Filmy z Gdyni" pokazane zostaną obrazy, które powstały w tym mieście. Podczas tegorocznej edycji FPFF zaprezentowane zostaną aż trzy obrazy będące dziełem uczestników Pomorskich Warsztatów Filmowych.
"Józek idzie do nieba" oraz "Mała metamorfoza" to dwie wersje montażowe jednego filmu. Powstały one z materiałów, jakie zarejestrowano podczas 8. Pomorskich Warsztatów Filmowych. Prace reżyserskie prowadzone były wówczas pod kierunkiem Roberta Glińskiego. Scenariusz, w oparciu o który zmontowano obie wersje filmu, opowiada historię Józka. Chłopak tuż przed swoimi 18. urodzinami rozpoczyna nowy etap relacji z dwiema ważnymi kobietami: matką oraz poznaną w barze, tajemniczą Agnieszką.
Film "Nieobecna" stanowi efekt prac grupy biorącej udział w 9. Pomorskich Warsztatach Filmowych. Przedstawia on trudne relacji matki i córki, które poznajemy w momencie, gdy młodsza z kobiet w śpiączce leży w szpitalu. Tym razem opiekunem sesji reżyserskiej był Wojciech Marczewski.
Zaprezentowany zostanie też film "Zemsta dr. La Morte", którego twórcą jest gdyński reżyser i scenarzysta, Artur Tomczak.

Pokazy specjalne
W ramach specjalnych pokazów pozakonkursowych na 36. FPFF zaprezentowany zostanie film "Uwikłanie" w reżyserii Jacka Bromskiego.
Ten film to historia tajemniczego zabójstwa Henryka Telaka, do którego doszło w pałacu w Przegorzałach, w którym psychoterapeuta przeprowadza terapię grupową wg modnej metody ustawień rodzinnych Hellingera. Policjanci, prowadząc śledzctwo w sprawie śmierci pacjenta, natrafiają na trop tajemniczego zabójstwa sprzed lat.

Przegląd Polskiego Kina Niezależnego
Pokazanych zostanie w tej sekcji 16 tytułów. Prezentowane filmy zostały wybrane spośród prawie 300 filmów niezależnych jakie powstały w naszym kraju w ciągu ostatniego roku.

Warsztaty i spotkania
"Masterclass: Anatomia sceny" to wyjątkowa lekcja filmu, podczas której mistrzowie polskiego kina zanalizują szczególnie ważną lub szczególnie skomplikowaną scenę swojego autorstwa. Na otwarcie "nad kieliszkami" pochylą się Andrzej Wajda i Janusz Morgenstern, opowiadając o tym, jak wyglądała praca na słynną sceną z filmu "Popiół i diament". Podczas kolejnych spotkań wybrane przez siebie sekwencje zanalizują Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland oraz Roman Polański.
Jak to się robi? to seria godzinnych publicznych prezentacji, w których twórcy najnowszych filmów wyjaśniać będą widzom w jaki sposób powstał ich filmowy świat. W ruch pójdą m.in. komputery, a na ekranie zobaczymy z jakich składowych powstały takie filmy, jak "Sala samobójców" Jana Komasy, "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, czy "Wymyk" Grega Zglińskiego.
Historie kina: Nadrealizm w kinie polskim to seria seansów i spotkań organizowana we współpracy z Restartem. Punktem wyjścia była książka "Dzieje grzechu: Surrealizm w kinie polskim" pod redakcją Kuby Mikurdy i Kamili Wielebskiej. Gośćmi festiwalu będą m.in. Andrzej Żuławski, Grzegorz Królikiewicz i Andrzej Barański, którzy po prezentacji swoich filmów wezmą udział w publicznych debatach, których celem będzie odpowiedź na pytanie, jakie miejsce w historii polskiego kina miał, ma, a być może dopiero powinien mieć surrealizm.
Goście festiwalu przeprowadzą także szereg warsztatów dla zawodowców filmowych, m.in. "Jak zaistnieć w Hollywood" (Agnieszka Wojtowicz-Vosloo i Rob McMinn) czy "Na czym polega development projektu w Hollywood?" (Rob McMinn).

Panorama Europy Wschodniej
W ramach tej sekcji pokazana zostanie seria filmów z naszego regionu Europy, które w ostatnich latach przebiły się do ważnych konkursów światowych festiwali. Szczególna uwaga zostanie skierowana na węgierskie młode-gniewne, których pierwsze i drugie filmy doceniano od Cannes po Berlin. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą m.in. świetnie mówiąca po polsku Agnes Kocsis, której film "Adrienn Pal" kilkanaście dni temu uznany został za najlepszy węgierski film roku (będzie seans w Gdyni) oraz Ferenc Torok, doskonale radzący sobie zarówno w węgierskim kinie, jak i telewizji.

Czysta klasyka
W znacznie szerszej skali niż w latach ubiegłych pojawią się w Gdyni cyfrowo odrestaurowane klasyczne filmy polskie. Swoją prapremierę będzie miał film "Do widzenia, do jutra", o którym opowie reżyser Janusz Morgenstern.
Specjalnym wydarzeniem będzie seans "Nie ma róży bez ognia" Stanisława Barei, na którym tłumnie pojawią się współpracownicy Barei, m.in. Stanisław Tym i Jacek Fedorowicz.
Obejrzeć będzie też można odrestaurowane wersje m.in. "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, "Niewinnych czarodziejów" Andrzeja Wajdy, czy "Ostatniego dnia lata" Tadeusza Konwickiego.Zobacz co działo się na 35 edycji festiwalu - 35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2010

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Bilety i karnety upoważniają do wstępu na projekcje dla publiczności, odbywające się w gdyńskim Multikinie. Można je nabyć w sieci kin Multikino oraz na www.multikino.pl.

Bilety na pojedyncze projekcje: 19 zł normalny, 15 zł ulgowy

Karnety:
- na cały Festiwal: 150 zł normalny, 100 zł ulgowy
- jednodniowe: 50 zł normalny, 40 zł ulgowy

Opinie

Sprawdź się

Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Orłowie działa od...?