• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

34. Festiwal Filmowy w Gdyni. Przewodnik kinomana.

kali
14 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Złote Lwy dla filmu "Rewers" Borysa Lankosza!
Na projekcje pod nazwą "Koledzy Szarika" podobno wstęp mają także psy. Na projekcje pod nazwą "Koledzy Szarika" podobno wstęp mają także psy.

Od 14 do 19 września oczy wszystkich wielbicieli polskiego kina zwrócone będą w kierunku morza. Powieje filmowym wiatrem od Gdyni. Czy będzie to zaledwie zefirek zwiastujący nowe otwarcie w polskiej konematografii, czy prawdziwy huragan który odmieni oblicze polskiego biznesu filmowego? Tego dowiemy się w najbliższych dniach. Dziś jednak pomyślmy o tym jak najlepiej wykorzystać ten czas.



Pierwszy dzień festiwalu

Najmniej produktywny dla krytyków, dziennikarzy, ale wbrew pozorom bardzo korzystny dla autografożerców. Czatują zazwyczaj w pobliżu Teatru Muzycznego, czyli centrum festiwalowego. Wiedzą co robią, każdy spośród 2 tys. gości musi stawić się w recepcji, by odebrać akredytację festiwalową. Sukces w zbieraniu autografów - murowany. Wada - trudno przewidzieć, o której godzinie upragnione gwiazdy tam zawitają. Dlatego zaopatrzenie się w termos i kanapki - obowiązkowe.

Gala otwarcia festiwalu

Poprowadzą ją Maciej Orłoś i Katarzyna Michalska. Zazwyczaj rozpoczyna się około godz. 20.00, zatem w okolicach Teatru Muzycznego warto stawić się odpowiednio wcześniej. To pierwsza oficjalna prezentacja gwiazd, które ten tydzień postanowiły spędzić w Gdyni. Minus - podczas otwarcia festiwalu zwykle nie ma najbardziej oczekiwanych gwiazd, te dbają o wielkie wejście nieco później. Plus - te, które przybyły, są bardziej przystępne.

W tym roku jednym z wydarzeń uświetniających otwarcie 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będzie projekcja najnowszego filmu Tomasza Bagińskiego, "Kinematograf" oraz filmu Andrzeja Kotkowskiego "Miasto z morza". Opowieść o powstaniu portu gdyńskiego przyciągnęła na plan, więc zapewne przyciągnie na inaugurację , Małgorzatę Foremniak, Olgierda Łukaszewicza i Mariana Dziędziela.

Drugi dzień festiwalu

Od tego dnia wszyscy na serio biorą się do pracy. Twórcy dwoją się i troją, by wypromować swój film, dziennikarze szukają dziury w całym. Projekcje dla kinomaniaków odbywają się w Multikinie w Centrum Gemini - (do niedawna Silver Screen). Tam można kupić bilety i karnety na filmy. Dlaczego warto? Po pierwsze bilety są tańsze niż zazwyczaj, pod drugie wiele spośród filmów festiwalowych może zwyczajnie nie znaleźć dystrybutora i nigdy nie trafi do kin.

Całe kino zarezerwowane jest dla potrzeb festiwalu filmowego. Pokazy dla dziennikarzy z udziałem reżyserów , aktorów i ekip filmowych odbywają się w sali nr 3. (dobra okazja do zdobycia autografu, zdjęcia, a nawet szansa na rozmowę z artystami).

Każdy może obejrzeć film. Projekcje dla niewidomych

Od kilku edycji festiwal filmowy w Gdyni daje taką szansę. Wszytko dzięki kilku zapaleńcom, którzy, choć utracili wzrok, też chcieli chodzić do kina. Umożliwiła im to technika audiodeskrypcji. W skrócie: polega ona na tym, że obrazowi towarzyszą dodatkowe komentarze. W ten sposób osoba niewidząca może dowiedzieć się nie tylko o czym jest fabuła, ale także co dzieje się na ekranie. Opisywane są: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy.

W tym roku projekcje z adiodeskrypcją będą dwie. Film Wojciecha Pacyny "Nigdy nie mów nigdy" z Anną Dereszowską, w poniedziałek 14 września, czyli pierwszego dnia festiwalu, o 18.00 w Multikinie w Gdyni, oraz w środę 16 września o 11.00 w Multikinie w Sopocie, gdzie w ramach "Gdynia dzieciom" zaplanowano emisję zestawu polskich filmów animowanych.

Projekcja z tłumaczeniem na język migowy

Z myślą o osobach niesłyszących odbędzie się też specjalna projekcja z tłumaczeniem na język migowy. W sobotę, 19.09 o godz. 18.00 w Multikinie w Gdyni, pokazany zostanie film Rafała Wieczyńskiego "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Projekcja w sali nr 8.

Pies najlepszym przyjacielem kinomaniaka

O czworonożnych pupilach w tym roku też pomyślano. W Klubie filmowym przy ul. Waszyngtona 1, nieopodal gdyńskiego Multikina, od 17 do 19 września prezentowane będą filmy, w których zagrały psy. Na projekcje pod uroczą nazwą "Koledzy Szarika" podobno wstęp mają także psy.

Gala rozdania nagród

Ostatni dzień festiwalu to jedyna okazja, by w jednym miejscu w Gdyni spotkać całą zaproszoną śmietankę towarzyską . Ponieważ w tym roku obchodzimy 100 lecie polskiego kina, w sobotę 19 września w Teatrze Muzycznym nie zabraknie nawet największych. Tym bardziej, że galę kończącą festiwal reżyseruje Krzysztof Materna. A ten wymyślił, że nagrody wręczać będą aktorzy występujący w największych hitach polskiego kina. Zatem np. nagrodę za najlepszą rolę męską wręczy obsada "Ziemi obiecanej": Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak i Daniel Olbrychski. Gospodarzem gali będzie Piotr Adamczyk, a zabawiać gości będą artyści Teatru Muzycznego w Gdyni.

Gala nie będzie transmitowana w telewizji na żywo, a retransmitowana z pewnym opóźnieniem. Dlatego ten, kto chce szybko poznać laureatów Złotych Lwów, może obejrzeć galę na telebimie stojącym obok Teatru Muzycznego. Początek transmisji o 21.00, ale warto przyjść dużo wcześniej. Tegoroczna uroczystość, niczym rozdanie Oskarów, ma być pełna niespodzianek dla fanów kina. Czerwony dywan ma być dłuższy i szerszy niż dotychczas, a gwiazdy dostępne i chętne do rozdawania uścisków i autografów. Kto wie, co jeszcze może się wydarzyć?
kali

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (11) 3 zablokowane

  • Coraz lepiej

    Dobrze, że festiwal wyszedł do ludzi. I dobrze, że jego formuła to nie tylko filmy - to też wystawy, pokazy podsumowujące, retrospekcje... niektórzy nazwali to jarmarkiem, dla wielu to wreszcie jest impreza kina polskiego a nie grupki filmowców, którzy - jeśli chcą- mogą się kisić sami w swoim sosie gdzie indziej. W Oby tak dalej, nawet jeśli za rok święto przypadnie w maju, a nie jak do tej pory, jesienią.

    • 5 2

  • Gdynia tu chce sie zyc pracowac i wypoczywac :)

    Gdynia najlepsza jest !!!

    • 6 3

  • Super impreza polecam!

    • 4 1

  • nigdy nie bylo lepiej

    towarzystwo wzajemnej adoracji az zenujace ze za publiczne pieniadze

    • 2 2

  • Gwiazdy???????????Jakie gwiazdy???????

    • 0 0

  • fantastyczna impreza (1)

    dzieki której można poznać najnowsze polskie filmy, takze te, które być mozę nigdy do kin nie wejdą. Po obejrzeniu kilku filmów w dniu dzisiejszym stwierdzam, że będzie w czym wybierać :) Nie wszystko przypadło mi do gustu, ale jesli będzie dalej tak jak dziś to uwazam, że wiekszosć to naprawdę wartościowe dzieła. Super festiwal, polecam kazdemu, w szczególnosci tym, którzy mają złe zdanie o polskiej kinematografii- nie po to,żeby zmienili zdanie, bo możliwe,ze niektórzy nie zmienią, ale po to, by ją choć liznęli :)

    • 2 1

    • Podaj tytuły tych swietnych filmów

      • 1 0

  • hahah

    Szkoda, że zdjęcie z zeszłego roku i pies też pewnie;)

    • 1 0

  • Brawo ,,General Nil"!!!!

    Film Ryszarda Bugajskiego,,GENERAL NIL" jest wybitnym dzielem!!!!

    • 0 0

  • ZRÓBCIE COŚ Z TYMI KARNETAMI

    Uważam, ze konieczna jest rewolucja w systemie sprzedaży biletów na filmy festiwalowe. Powinno się stworzyć system podobny do rezerwacji biletow na normalne seanse. Imienny karnet, jestes w bazie i masz okreslony czas na odebranie miejscowki. NIe moze przeciez byc tak, ze ktos kto placi 150 zl za karnet moze nie wejsc na zaden film, bo nie jest w stanie odebrac biletu o 8:00 rano bo jest np w pracy !

    • 0 0

  • choc zamknieto wszystkie male kina

    to ekipa zbirow nadal robi festiwal

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane