• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

3. Gdańskie Dni Kaszubskie

 • Kalendarz
  27 maja - 7 czerwca 2024
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Bilety
  wstęp wolny

W dniach 27 maja -7 czerwca w Gdańsku odbędzie się największe kaszubskie wydarzenie kulturalne w Grodzie Neptuna, które uwypukli kaszubską tkankę miasta w jego wielokulturowej tożsamości. Na przełomie maja i czerwca mieszkańcy Pomorza i przybyli do Gdańska goście z różnych stron Polski i świata będą mieć okazję obcowania i zagłębienia się w kulturę i tradycje Kaszubów, którzy są ściśle związani z tym miejscem.

Wydarzenie:

Gdańskie Dni Kaszubskie 2024Rozpoczynamy świętowanie 27 maja w Narodowym Muzeum Morskim, kiedy to odbędzie się projekcja filmu Tam, gdzie ptaki są farwné, który jest kontynuacją świetnie przyjętej przez widzów produkcji pt. Tam, gdzie kwitną malënë. Film Fundacji, Aby chciało się chcieć opowiada historię dwóch mieszkanek Warszawy, które na stopa zwiedzają piękne zakątki Polski, poznają kulturę i ludzi. W pierwszej części zwiedzały środkowe Kaszuby, teraz zobaczymy autostopowiczki Polę i Dżej, które przyjeżdżają na Nordę.

Tego samego dnia rozpoczną się trzydniowe warsztaty śpiewu ludowego z Joanną Gostkowską. Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować nad kaszubskim repertuarem tradycyjnym, podstawą będą pieśni wyselekcjonowane ze zbiorów fonograficznych PAN i innych, a także ze śpiewników opracowanych przez kaszubskich etnografów i folklorystów XX wieku oraz materiałów własnych. Oprócz nauki pieśni, zajęcia będą obejmować także pracę nad emisją tzw. otwartego, naturalnego głosu, pracę z ciałem, dykcją, impostacją, artykulacją.

29 maja w Sali Niebo Polskie Urzędu Marszałkowskiego dr Mirosław Rekowski wygłosi wykład pt. Rzecz kaszubska. O projektowaniu dla ginącego języka. Autor dotknie w swojej prelekcji kluczowego w jego ocenie aspektu budowania marki, a mianowicie stworzenia bazy esencjonalnych informacji (wyróżników kaszubskości), które będą spójną i opartą o faktyczne atrybuty regionu i jego mieszkańców podstawą do tworzenia i weryfikacji założeń projektowych, mających na celu promocję Kaszub.

Centrum naszego wydarzenia będzie zlokalizowane na Ołowiance, gdzie od 30 maja do 2 czerwca odbywać się będzie Jarmark Kaszubski! Znajdziemy tutaj rozmaite produkty regionalne od twórczości artystów ludowych po ceramikę, biżuterię z bursztynu kończąc na pysznościach przygotowywanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Pomorza. Specjalnie przygotowana strefa chill pozwoli delektować się pysznymi kaszubskimi serami, rybami, grochówką czy dobrze zmrożonym regionalnym piwem. Podczas jarmarku nie zabraknie również ciekawych warsztatów dla najmłodszych.

Zaraz obok umieścimy scenę, na której wystąpią artyści w ramach Kaszëbë Music Festival. Stawiamy na wymieszanie tradycji z współczesną muzyką kaszubską, dlatego w różnorodnym line-upie tegorocznej edycji festiwalu na pewno znajdziecie coś dla siebie. Przygotowaliśmy dla Was występy zarówno tradycyjnych zespołów pieśni i tańca jak i młodych artystów, poszukujących nowych form i środków muzycznego wyrazu.

Uroczyste rozpoczęcie Dni Kaszubskich w Gdańsku będzie miało miejsce 30 maja na Górze Gradowej, gdzie nastąpi wciągnięcie flagi kaszubskiej, co będzie symbolem do startu świętowania. Czarno-żółte barwy będą widoczne na głównej arterii miasta, ul. Grunwaldzkiej oraz Alei Zwycięstwa przez cały czas trwania kaszubskiego święta.

30 maja odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy Lech Bądkowski. Lech Bądkòwsczi, która zostanie umiejscowiona przy ul. Grobla I. Lech Bądkowski w sierpniu 1980 r. był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych. W 1956 r. był jednym z założycieli Zrzeszenia Kaszubskiego, które 8 lat później przekształciło się w Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie działającego do dzisiejszego dnia.

Wielkie wydarzenie czeka na nas również 1 czerwca, gdzie zorganizujemy inscenizację Fischmarktu (targu rybnego). Handlujący kaszubscy rybacy z Półwyspu od wieków zaopatrywali mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby oraz wszelkiego rodzaju owoce morza. Chcemy przypomnieć te czasy przez inscenizację przemarszu ludzi morza z darami do ratusza, pokazy rzemiosła rybackiego oraz opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej.

W drugim tygodniu Kaszubskich Dni Gdańskich czeka nas również teatralna uczta. 3 czerwca Teatr Zymk wystawi na deskach Teatru Wybrzeże na scenie Stara Apteka kaszubskojęzyczny spektakl Proces na podstawie dzieła Franza Kafki w adaptacji Adama Hebla.

4 czerwca zapraszamy chętnych na spacer po Gdańsku kaszubskimi śladami. Gdańsk przez całe wieki stanowił i nadal stanowi, dla Kaszubów główne centrum gospodarcze, kulturalne i społeczne. Dlatego wędrując po Gdańsku, jego placach, targach i uliczkach będziemy poznawać i inspirować do poszukiwania śladów kaszubskości od czasów głębokiego średniowiecza po współczesność.

Na zakończenie kaszubskiej obecności w Gdańsku usłyszymy 7 czerwca do Domu Uphagena spotkaniu otwartym organizowanym przez Instytut Kaszubski w celu omówienia badań pt. Kaszubi w wielkim mieście formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku. Raport to kolejna publikacja w ramach projektu "Etnotank" Instytutu Kaszubskiego. Podczas prezentacji raportu, jego autorzy - prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Tatiana Slowi i Ewelina Stefańska - omówią trzy części raportu: - Gdańszczanie o Kaszubach w świetle badań społecznych - Kaszubskie instytucje w Gdańsku: cele - struktura - działania - Kaszubski wielogłos w Gdańsku.

Gdańskie Dni Kaszubskie 2024 - PROGRAM:Projekcja filmu Tam, gdzie ptaki są farwné
27 maja,
Narodowe Muzeum Morskie Spichlerze na Ołowiance
godz. 18:00, ul. Ołowianka 9-13
https://kaszubi.pl/events/view/projekcja-filmu-tam-gdzie-ptaki-sa-farwne

Warsztaty śpiewu ludowego z Joanną Gostkowską
27-29 maja
, Europejskie Centrum Solidarności
godz. 17:30-20:30, pI. Solidarności 1
https://kaszubi.pl/events/view/warsztaty-spiewu-z-joanna-gostkowska

"Rzecz kaszubska. O projektowaniu dla ginącego języka"
Spotkanie z dr. Mirosławem Rekowskim
29 maja
, Sala Niebo Polskie Urzędu Marszałkowskiego
ul. Augustyńskiego 1, godz. 17:30
https://kaszubi.pl/events/view/rzecz-kaszubska-o-projektowaniu-dla-ginacego-jezyka

Jarmark Kaszubski
30 maja - 2 czerwca
, Wyspa Ołowianka
https://kaszubi.pl/events/view/jarmark-kaszubski-2024

Kaszëbë Music Festival
30 maja i 1 czerwca
, Wyspa Ołowianka
godz. 15:00-20:00
https://kaszubi.pl/events/view/kaszebe-music-festival-2024

Uroczyste wciągnięcie kaszubskiej flagi na maszt Góry Gradowej
30 maja
, Hevelianum
godz. 17:00, ul. Gradowa 6
https://kaszubi.pl/events/view/wciagniecie-flagi-kaszubskiej-na-maszt-gory-gradowej

Wernisaż wystawy Lech Bądkowski. Lech Bądkòwsczi
30 maja
, ul. Grobla I, wystawa potrwa do 28 czerwca
https://kaszubi.pl/events/view/wystawa-lech-badkowski-lech-badkowsczi

Fischmarkt w Gdańsku - przemarsz do Dworu Artusa i inscenizacja targu rybnego
1 czerwca
, ul. Targ Rybny, godz. 12:00
https://kaszubi.pl/events/view/fischmarkt-w-gdansku-2024

Kaszubskojęzyczny spektakl Proces Teatru Zymk
3 czerwca
, Teatr Wybrzeże - scena Stara Apteka
godz. 20:00, ul. Teatralna 4
https://kaszubi.pl/events/view/kaszubskojezyczny-spektakl-proces-teatru-zymk

Kaszubskimi śladami po Gdańsku (spacer z przewodnikiem, zbiórka)
4 czerwca
, Galeria Madison
godz. 17:00, ul. Rajska 10
https://kaszubi.pl/events/view/spacery-po-gdansku-kaszubskimi-sladami

Kaszubi w wielkim mieście formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku spotkanie otwarte
7 czerwca
, Muzeum Gdańska Dom Uphagena
godz. 17:00, ul. Długa 12
https://kaszubi.pl/events/view/kaszubi-w-wielkim-miescie--formy-i-specyfika-aktywnosci-kaszubskiej-w-gdansku

Gdańskie Dni Kaszubskie są finansowane dzięki dotacji Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańsk oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywa się gra komputerowa stworzona przez Mateusza Skutnika, której akcja rozgrywa się w Gdańsku?