• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

25. Festiwal Jazz Jantar | lato (2 opinie)

25. Festiwal Jazz Jantar w letniej odsłonie jest zaplanowany od 14 do 17 lipca. 4 dni / 8 koncertów.

gru 8

piątek, godz. 20:00

Sopot,
bilety 169 zł
gru 31

niedziela, godz. 18.00

bilety 110 zł
Kup bilet
Podobnie jak w latach ubiegłych Festiwal odbywa się w trzech odsłonach: wiosennej (w marcu), letniej (w lipcu) i jesiennej (przełom października i listopada). Za nami 11 marcowych koncertów obszernie prezentujących nowości z polskiej sceny jazzowej. Relacje z tych koncertów znajdują się na stronie Facebook.com/JazzJantar w albumach zdjęć. Edycja letnia zaplanowana jest od 14 do 17 lipca 2022 r. Na program złożą się koncerty artystów amerykańskich, brytyjskich oraz z Niemiec i ze Słowenii, nie zabraknie polskiego zespołu.

Jazz ze Słowenii
Dla zespołów występujących pod tym szyldem będzie to debiut przed polską publicznością. Słoweńsko - chorwacki TROKUT na scenie występuje od 4 lat. Ich muzykę określić można jako autorski melanż współczesnego jazzu z popem oraz szeroko rozumianą elektroniką.
OHOLO! to siódemka muzyków łączących różnorodne jazzowe formy z muzyką afrykańskich orkiestr dętych, przekształcając je w abstrakcyjne, energetyczne, wielowarstwowe kompozycje tętniące siłą wolnej improwizacji z dużym ładunkiem rytmu i groove'u.

jazz - koncerty w Trójmieście


To idzie młodość...
czyli polski band ZIEMIA i berliński duet Zuza Jasińska & Morten Larsen. To ich koncerty otworzą letnią edycję Festiwalu. Muzycy ZIEMI skrzyknęli się w 2019 roku, rok 2020 miał być rokiem debiutu scenicznego, ale epidemia pokrzyżowała te plany. Udało się jednak - w trybie online oczywiście - nagrać materiał na album "Catastropha", który ukazał się na platformie Bandcamp w kwietniu 2020 roku. Zauważani przez jury polskich konkursów jazzowych młodzi muzycy dostali się do finałów Jazz Juniors Competition 2021 oraz Blue Note Poznań Competition 2021. W Gdańsku zaprezentują nowy materiał "ziemia dniem".

Ona jest Polką z Torunia, on Duńczykiem z Kolding, obecnie oboje studiują w Jazz Institut na Universität der Künste w Berlinie. Jej instrumentem jest głos, jego kontrabas. Zuza Jasińska i Morten Larsen są częścią młodej berlińskiej sceny jazzowej, na której obecnie dzieje się dużo dobrego, a ich koncert jest zapowiedzią obszerniejszej jesiennej prezentacji w Żaku jazzu zza Odry.

Zoom na norweską scenę jazzową

Stian Westerhus wraca na Jazz Jantar. Dekadę temu norweski gitarzysta, wokalista i eksperymentator wystąpił w Żaku jako członek tria Nilsa Pettera Molvaera. Towarzyszył im wówczas perkusista Erland Dahlen. Podczas letniej odsłony festiwalu Westerhus wystąpi w roli lidera, ale nie sam, lecz w towarzystwie Dahlena właśnie. W 2021 roku perkusista pojawił się na najnowszej płycie Molvaera zatytułowanej "Stitches", którą norweski trębacz zaprezentował w ubiegłym roku jantarowej publiczności. Norwegowie zagrają materiał w albumu "Redundance", o którym Jarek Szczęsny pisze: "daję się wciągnąć w jego świat piosenek mało abstrakcyjnych, ale urodziwych. (...) "Redundance" to przykład płyty bezpośredniej, która nie boi się swoich zapożyczeń, nie wymyśla koła na nowo, a siłę czerpie wprost ze świetnie skomponowanych piosenek. Dla mnie to aż nadto." (nowamuzyka.pl)

Brytyjczycy
Dwa lipcowe koncerty są zapowiedzią obszerniejszej prezentacji brytyjskiej sceny na Jazz Jantar. Nazwisko pierwszego artysty pojawia się w jednym akapicie obok takich sław soulu, jak Marvin Gaye, Prince czy Isaac Hayes. "Wyjątkowy talent, nieprzeciętny głos i ogromne pokłady charyzmy" Joela Culpeppera są brytyjskiej publiczności znane od dawna, choć dopiero w ubiegłym roku wydał debiutancki album. O duecie Binker & Moses magazyn Mojo napisał z kolei: "Wyprzedzają konkurencję o lata świetlne". Do nagrania albumu "Feeding the Machine" muzycy zaprosili Maxa Lutherta, a w Żaku zaprezentują ten materiał jako trio po raz pierwszy w Polsce. Portal muzyczny Clash tak ocenił efekty ich współpracy: "To album odważny, dopracowany, śmiały i cudownie chwytliwy na sposoby, jakich nikt nie mógłby się spodziewać".

"Publiczność jest tu bardzo otwarta na to, co chcę im przekazać swoją muzyką."
powiedział amerykański saksofonista James Brandon Lewis po drugim koncercie w Gdańsku. Był w Klubie Żak w 2017 roku, był w 2018 roku, a koncert jego kwartetu zamknie letnią odsłonę 25. Festiwalu Jazz Jantar. Charyzmatyczny saksofonista i kompozytor, muzyk szeroko pojętego współczesnego jazzu prezentujący "olśniewające, gęste granie" już dawno wyskoczył z kategorii Rising Star i dzisiaj zdobywa tytuły Tenor Saxophonist of The Year w głównych kategoriach ważnych podsumowań.
p r o g r a m
14.07.2022 / g.19.00

Ziemia / ziemia dniem / Młoda Polska / premiera
Mateusz Żydek - trąbka, Oskar Tomala - gitara elektryczna, Alan Kapołka - perkusja i Jakub Wosik - kontrabas

Zuza Jasińska & Morten Larsen / młoda scena berlińska
Zuza Jasinska - wokal, Morten Larsen - kontrabas

15.07.2022 / g.20.00

Oholo! / Jazz ze Słowenii / pierwszy raz w Polsce
Andrej Fon - saksofon tenorowy, klarnet; Jure Boršič - saksofon altowy, Marko Jenič - skrzypce, Andrej Boštjančič Ruda - gitara elektryczna, Jošt Drašler - kontrabas, Tomaž Grom - kontrabas, elektronika, Vid Drašler - perkusja

Stian Westerhus / Redundance / Norway Now
Stian Westerhus - gitara, wokal, Erland Dahlen - perkusja, instrumenty perkusyjne

16.07.2022 / g.20.00

Trokut / Rotate, Align / Jazz ze Słowenii / pierwszy raz w Polsce / premiera
Jaka Arh - saksofon, elektronika, Ana Čop - wokal, efekty, Luka Čapeta - gitara elektryczna, Hrvoje Kralj - bas elektryczny, Jerko Jurin - perkusja

Joel Culpepper / Britain Now
Joel Culpepper - wokal, Richard De Rosa - gitara, Jai Widdowson-Jones - perkusja

17.07.2022 / g.19.00

Binker & Moses / Feeding the Machine / Britain Now / polska premiera
Binker Golding - saksofon, Moses Boyd - perkusja, Max Luthert - syntezatory, elektronika

James Brandon Lewis Quartet / Code Of Being / Avant Days
James Brandon Lewis - saksofon, Aruan Ortiz - fortepian, Brad Jones - bass, Chad Taylor - perkusja


Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197,
kasa@klubzak.com.pl, tel. 58 344 05 73 w.117

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  40 - 80 zł
 • Bilet ulgowy
  20 - 40 zł
Bilety na 14.07.2022
20 zł – ulgowe* / 35 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 40 zł – bez zniżek
Bilety na 15.07 i 16.07.2022
30 zł – ulgowe* / 55 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 60 zł – bez zniżek
Bilety na 17.07.2022
40 zł – ulgowe* / 75 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 80 zł – bez zniżek
* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny oraz obywatelom Ukrainy – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty lub dokumentu (paszportu / innego) potwierdzającego wjazd do Polski po 24.02.2022.
Karnety Festiwalowe 2022 (na 5 dowolnie wybranych dni festiwalowych w 2022 roku) – konieczne rezerwacje - tylko mailem na adres kasa@klubzak.com.pl – po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy prosimy o odbiór wejściówki najpóźniej 30 minut przed koncertem (nieodebrane w terminie wejściówki przepadają). Prosimy o nie odkładanie rezerwacji na ostatnią chwilę.
Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak www.klubzak.com.pl
Zasady rezerwacji
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.
Kasa biletowa
Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem. Uwaga: w dniach 20 - 30.06.2022 kasa jest nieczynna.
Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl

Opinie (2) 1 zablokowana

 • Żak jak zawsze trzyma poziom

  • 4 1

 • Dół chłopa

  To nie jazz ich zabił

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Pierwszą sceną zawodową w Gdyni, wystawiającą spektakle jeszcze przed II wojną światową był: