• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

25. FJJ: ZK Collaboration

Wydarzenie w ramach

Wiosenna odsłona Festiwalu zaplanowana na dwa marcowe weekendy (17 - 20.03, 25 - 27.03.2022) przyniesie orzeźwiający podmuch jazzowego grania przede wszystkim z Polski, ale nie zabraknie też zagranicznych gości. Pojawią się specjalne projekty na styku animacji, poezji, literatury, muzyki improwizowanej i eksperymentalnej, opery i oczywiście jazzu.

lis 26

sobota, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 15 zł
Kup bilet
gru 9

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
Kup bilet
25. Festiwal Jazz Jantar otworzy koncert kwintetu ZK Collaboration.

jazz - koncerty w Trójmieście


ZK Collaboration / Slow Food / Teraz Polska
W skład którego wchodzą:
Adam Zagórski - perkusja,
Maciej Kądziela - saksofon altowy, sopranowy, barytonowy,
Mateusz Gawęda - fortepian, syntezator, perkusjonalia,
Roman Chraniuk - kontrabas, el. Bass, synth bass,
Jakub Mizeracki - gitara elektryczna i akustyczna.

ZK Collaboration wykona materiał z ich ubiegłorocznej płyty "Slow Food" wydanej ramach słynnej serii "Polish Jazz".

Początki ZK Collaboration sięgają roku 2016, kiedy to saksofonista Maciej Kądziela i perkusista Adam Zagórski postanowili, że chcą razem tworzyć, a tak na dobrą sprawę to połączyła ich po prostu przyjaźń. Obaj też studiowali w Danii, nabierając tam doświadczenia i szerokiego spojrzenia na jazz oraz rozwijali różne aspekty improwizacji. Po dwóch latach ukazał się pierwszy album ZK Collaboration "Double Universe" nakładem My Music i Fundacji Polski Jazz. Na tym etapie uformował się kwartet, gdzie obok Kądzieli i Zagórskiego pojawili się pianista Mateusz Gawęda i basista Damian Kostka. Niektórzy z nich nawet razem siedzieli w szkolnej ławce.

- "Muzyka zaprezentowana na tym krążku jest dość eklektyczna i zróżnicowana. Zręcznie wymyka się z poukładanych i mocno zakurzonych szufladek. Słychać tutaj przeróżne mieszanki stylistyczne: dynamiczny fusion, echa jazzu post-mainstreamowego, wątki i klimaty skandynawskie, swobodną improwizację zespołową, pastisze World Music itp" - Zbigniew Wrombel / Jazz Forum

W 2021 roku wyszedł drugi krążek ZK Collaboration "Slow Food" w ramach słynnej serii "Polish Jazz", będący zaskakującą fuzją jazzu, funku, fusion, punka czy nawet rock'n'rolla połączonych razem niezwykłą energią improwizacji. Nowy album przyniósł także zmiany w składzie zespołu. Tym razem Kądzielę, Zagórskiego i Gawędę wsparło dwóch innych znakomitych muzyków, a mianowicie gitarzysta Jakub "Mizer" Mizeracki i basista Roman Chraniuk.

- "Płyta "Slow Food" to materiał, który idealnie pójdzie na scenie, nie ma co do tego wątpliwości. Aż się prosi by usłyszeć te wykonania na klubowych deskach" - Staszek Piotrowski / Magazyn Perkusista

Opracował: Łukasz Komła

Opinie

Sprawdź się

Gdzie odbył się pierwszy powojenny festiwal jazzowy?