• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

25. FJJ: Opla, Stasiuk, Trzaska

Wydarzenie w ramach

Wiosenna odsłona Festiwalu zaplanowana na dwa marcowe weekendy (17 - 20.03, 25 - 27.03.2022) przyniesie orzeźwiający podmuch jazzowego grania przede wszystkim z Polski, ale nie zabraknie też zagranicznych gości. Pojawią się specjalne projekty na styku animacji, poezji, literatury, muzyki improwizowanej i eksperymentalnej, opery i oczywiście jazzu.

Na zakończenie wiosennej 25. edycji Festiwalu Jazz Jantar wystąpi szczególny zespół, w którego składzie mamy duet Opla (Piotr Bukowski/Hubert Zeml), Mikołaja Trzaskę i Andrzeja Stasiuka - słowa.

jazz - koncerty w Trójmieście


Piotr Bukowski - kompozytor, gitarzysta, autor muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Znany z solowej działalności oraz z zespołów Stwory, Xenony, afro-punkowego kwintetu Javva. Współtworzy warszawski kolektyw Lado ABC oraz Milieu l'Acephale.

Hubert Zemler - perkusista, kompozytor i improwizator swobodnie przemieszczający się pomiędzy muzycznymi kategoriami (m.in. Magneto, Mitch&Mitch, Piętnastka, CEL z Felixem Kubinem) perkusista jazzowy, autor albumów solowych z pogranicza awangardy, elektroniki i muzyki etnicznej oraz twórca ścieżek dźwiękowych do filmów i animacji.

Mikołaj Trzaska - saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor. Jest uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem. W swoich podróżach muzycznych za cel obrał sobie poszukiwanie wspólnego mianownika między muzyką żydowską i współczesną.

Andrzej Stasiuk uważany jest za jednego z najważniejszych polskich pisarzy średniego pokolenia. Jego książki przetłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski, węgierski, holenderski, czeski, hiszpański, rosyjski, szwedzki, ukraiński i włoski. Sztuki Stasiuka z powodzeniem grane są w Niemczech.

Pod koniec ubiegłego roku ukazał się album pt. "Opla Stasiuk Trzaska" (Mystic). To nie jest pierwsze wspólne wydawnictwo Stasiuka i Trzaski. W 2020 r. ukazała się płyta "Grochów Głosem" (Kilogram Records) kwartetu Stasiuk, Trzaska, Raphael Rogiński i Paweł Szpura. A jeszcze dwa lata wcześniej Stasiuk nawiązał współpracę z ukraińskim zespołem folk rockowym Haydamaky, czego zwieńczeniem był krążek pt. "Mickiewicz - Stasiuk - Haydamaky" (PUGU ART / Agora SA).

Materiał na "Opla Stasiuk Trzaska" został zarejestrowany w Wołowcu w trakcie Nocy Świętojańskiej w 2020 r. Artyści zaszyli się w tzw. "szałasie", czyli letnim domu pisarza położonym na górskiej łące Beskidu Niskiego, by oddać się duchom tego miejsca. Rozstawiają perkusję, podłączają gitarę, szykują saksofon. Stasiuk bierze w rękę stary, sczytany modlitewnik. Nowenna. Następuje przenikanie światów, sfer sacrum i profanum. A w "szałasie" jak to w "szałasie" - śpią, jedzą, piją i grają. Równolegle do muzyki powstawał obraz, który w formie dokumentalnego filmu zapisuje zmagania muzyków i pisarza z materią i duchem. Potężny ładunek emocji i wspomnień. Powrót Stasiuka do dzieciństwa, do pytań stawianych wówczas przez kilkulatka. Te wspomnienia, wyświetlane kilkadziesiąt lat później, napędzają utwory, wtłaczając w szaleńcze, zapętlone dźwięki polskiej wsi autentyczność przeżycia. "Opla Stasiuk Trzaska" to 6 utworów, 3 żeńskie, 3 męskie. To mieszanka ducha polskiej prowincji, opornie odchodzącej w przeszłość i tematu tabu - kobiecości Maryi.

Opinie

Sprawdź się

Festiwal Pociąg do Miasta odbywał się w: