• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

20 lat Teatru Muzycznego Junior

Łukasz Rudziński
29 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 12 lat) 
Opinie (32)
W Teatrze Muzycznym Junior, w ciągu 20 lat jego istnienia, pojawiło się kilka tysięcy młodych ludzi. Efektem edukacji artystycznej są przeważnie spektakle teatralne lub koncerty [na zdjęciu scena z przedstawienia "Koty i cała reszta, 1996]. W Teatrze Muzycznym Junior, w ciągu 20 lat jego istnienia, pojawiło się kilka tysięcy młodych ludzi. Efektem edukacji artystycznej są przeważnie spektakle teatralne lub koncerty [na zdjęciu scena z przedstawienia "Koty i cała reszta, 1996].

Długi majowy weekend dla jednych będzie chwilą wytchnienia od codzienności, dla innych prawdziwym świętem. Dla pracowników i młodzieży Teatru Muzycznego Junior to czas szczególny, ponieważ 3 maja odbędzie się jubileuszowy koncert z okazji 20 rocznicy powstania gdyńskiego Juniora.Na rocznicę Juniora przygotowano wyjątkowe wydarzenie - Musicalowy Koncert Marzeń pod wiele mówiącym tytułem "I want it all", który zobaczymy już 3 maja o godz. 17. Usłyszymy na nim 21 utworów, z których większość nie doczekała się w Polsce musicalowej prapremiery.

- To bardzo świeże utwory - przyznaje Małgorzata Ryś, twórczyni Teatru Muzycznego Junipor i reżyser Musicalowego Koncertu Marzeń. - Wśród nich pojawi się między innymi "Till I hear you sing one more" z musicalu "Love Never Dies", który światową prapremierę miał w marcu tego roku.

Ponadto usłyszymy przeboje z "Hairspray", "Sister Act", "Aspects of love", "Lion King", "Avenue Q", "The Wicked", "We Will Rock You" czy "Blood Brothers". Wystąpi 13 solistów, a wśród nich wychowankowie Juniora - m.in. Hania Woźniak, Ola Motyka, Marcin Szczepański, Krystian Krewniak, Piotr Makowski oraz zaproszeni goście specjalni koncertu (jednym z nich będzie wokalistka jazzowa Joanna Knitter).

Znane muzyczne przeboje będzie można usłyszeć podczas jubileuszu Teatru Junior.Teatr Muzyczny Junior rozpoczął swoją działalność w 1990 roku. - Ówczesny dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni, Jerzy Gruza, wpadł na pomysł stworzenia teatru młodzieżowego po wizycie w Gdyni Theatre Royal z Plymouth, ze spektaklem "Wistman's drum" i zaproponował mi prowadzenie takiego teatru przy Teatrze Muzycznym - wspomina Małgorzata Ryś. - Zaczęło się od musicalu "Brat Jacques", z udziałem ponad setki młodych osób ze szkół licealnych, w reżyserii Caroline Gawn z Londynu. Junior szybko rósł w siłę. Po jakimś czasie otworzyliśmy grupy dziecięce. Bywały lata, gdy w jednym semestrze mieliśmy ponad 350 uczestników na zajęciach.

Dzisiaj Junior rozwija i kształci około 250 osób w semestrze. Część z nich robi później kariery artystyczne (np. Maciej Konopiński jest obecnie aktorem Teatru Wybrzeże, Dominika Gwit zagrała Kaję w głośnych "Galeriankach" Katarzyny Rosłaniec).

- Trzeba pamiętać, że zadaniem Juniora nie było i nie jest przygotowanie do zawodu, choć niektórzy przychodzą do nas z takimi oczekiwaniami, a inni, nieoczekiwanie, odnajdują tutaj w sobie talent aktorski. Od początku chodziło nam o rozwój naszych podopiecznych, aby nauczyli się zadawać sobie ważne pytania i sami szukali na nie odpowiedzi, w czym oczywiście staramy się im pomóc - mówi Małgorzata Ryś.

Junior na stałe wpisał się w pejzaż gdyńskiej sceny teatralnej... i w pamięć osób, które uczestniczyły w zajęciach teatru, kierowanego przez Małgorzatę Ryś. - Grałem w "Kotach i całej reszcie", "Dworcu uczuć", "Kwiatach dla dziewczyn" i "Byle nie zwariować" - przyznaje Piotr Krużycki, uczestnik zajęć w Teatrze Muzycznym Junior w latach 1999-2004. - To niezapomniane przeżycia, które dały mi dużo odwagi scenicznej i oswoiły z występami publicznymi. Z wieloma wspaniałymi ludźmi poznanymi w Juniorze do dziś utrzymuję kontakt.

Podobnego zdania jest Anna Jackowska, w Juniorze od 2000 do 2004 roku. - Wspomnienia zostają na całe życie. Z perspektywy czasu widzę, jak dużo dały mi te zajęcia. Wszystkim gorąco polecam przygodę z gdyńskim Juniorem.

Obecnie prowadzone są trzy grupy dziecięce (dla dzieci w wieku 8-13 lat) i kilka młodzieżowych, w tym "elementy teatru fizycznego", "poczuj teatr", warsztaty wokalne, aktorskie i step amerykański. Najbliższy nabór planowany jest na przełom września i października bieżącego roku (informacje na ten temat pojawią się w sierpniu na stronie internetowej www.teatrjunior.pl).

- Teatr Muzyczny Junior wciąż się zmienia. Ciągle mamy nowe pomysły, słuchamy też uwag młodzieży i dostosowujemy program do ich potrzeb i oczekiwań. My zmieniamy go, a on zmienia nas - kończy Małgorzata Ryś.

Wydarzenia

Musicalowy Koncert Marzeń - "I want it all"

musical, recital

Miejsca

Opinie (32)

 • Junior

  Ehh... wspomnienia i jeszcze raz wspomnienia... To już 20 lat? Kto by pomyślał... Jak ten czas szybko leci...

  • 7 1

 • inni absolwenci

  wychowanką Juniora jest także Anna Kerth, absolwentka krakowskiej PWST, w Polsce znana z "Na Wspólnej" TVN, ale najwięcej występująca w teatrach i telewizji w Wielkiej Brytanii (m.in. nominowana do szkockiej BAFTy!).

  • 7 0

 • szkda ze jedynie

  do galerianek doszli oj szkoda gadac

  • 1 12

 • A ja pamietam z polowy lat 90 fajne laski stamtad...i piwo pite na plazy i imprezy u Goski...

  • 1 3

 • Stare dobre czasy!!!

  "Arbuzowy smok", "koty i cała reszta" piękne chwile, niezapomiany klimat. Pamiętacje sale do prób baletu chyba 101.

  • 3 0

 • gratuluje! koncert rewelacyjny! wielkie pokady energii i kilka niesamowitych glosow! ale przede wszystkim - porywal entuzjazm wykonawcow. swietne, subtelne pomysly rezyserskie, wysmienita choreografia, brawo za aranze!

  • 8 0

 • Cudowna przygoda, chcę złożyć wielkie podziękowania Pani Małgorzacie Ryś, Pani Małgorzacie Szczypińskiej , Pani Reni Gosławskiej i Panu Adamowi Kaufholdowi za przygotowanie nas do tego koncertu. Chcę podziękować również całemu chórowi, zespołowi tanecznemu i solistom, stworzyli niesamowitą atmosferę.

  • 8 0

 • to było niesamowite przeżycie brać udział w tym koncercie, wspaniała atmosfera, ogromna energia, cudowni ludzie... wielkie podziękowania dla wszystkich!

  • 9 0

 • wszystkim, którzy tworzyli ten koncert wielkie dzięki! wspaniała atmosfera i energia! :)

  • 7 0

 • a mnie sie nie podobalo, niestety . spodziewalam sie czegos wiecej.

  • 1 15

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Książki Psychologicznej

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Autorzy obrazów holenderskich i flamandzkich XVII w. często inspirowali się pracami wcześniejszych znanych mistrzów, takich jak: