stat
Impreza już się odbyła

2 x Dąbrowski

Tadeusz Dąbrowski, poeta od lat mieszkający w Gdańsku, związany z sopockim TOPOSEM oraz gdańskim Festiwalem Europejski Poeta Wolności, którego jest dyrektorem artystycznym, podczas pobytu na stypendium w Szwajcarii ukończył dwa dzieła: tom poezji "Środek wyrazu" oraz - nowość - książkę prozatorską "Bezbronna kreska". Fragmenty obydwu przeczyta podczas spotkania, które 4 października o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej poprowadzi Paweł Huelle.

Dąbrowski od lat publikuje w Wydawnictwie a5. Za tom "Czarny kwadrat" (2009) otrzymał Nagrodę Kościelskich. Pod koniec września w a5 ukaże się jego nowy tom poezji "Środek wyrazu".

"Środek wyrazu" to książka pulsująca życiem, które manifestuje się w różnorodnych lirycznych tonacjach - od szeptu po krzyk - i formatach: od eliptycznych, ascetycznych miniatur po narracyjne, spiętrzone, galopujące poematy, w których - jak to u Dąbrowskiego - codzienność i potoczność ujawniają swoją głębszą, nieoczywistą, niekiedy zgoła mistyczną naturę.

Dawno poezja nie była tak bliska życia. Dawno nie była tak dowcipna i skupiona zarazem, "śmiertelnie poważna i na wskroś ironiczna" - jak zauważył Paweł Próchniak. W pełni świadom, że tkwimy po uszy w tekstach i kontekstach, Tadeusz Dąbrowski konsekwentnie poszukuje środka wyrazu. Bo wyraz posiada nie tylko powierzchnię, ale także środek.
(źródło: Wydawnictwo a5)

"Bezbronna kreska" jest pierwszą prozatorską książką Tadeusza Dąbrowskiego, która ukazała się właśnie nakładem Biura Literackiego. To mikropowieść pełna aluzji do popkultury oraz wielkich dzieł literackich, łącząca w sobie wielkomiejski romans, komiks oraz prozę poetycką.

W warstwie fabularnej mamy do czynienia przede wszystkim z historią romansową o - zdawałoby się - rozrywkowym charakterze, jednak autor "Czarnego kwadratu" ze swadą podrzuca nam pogłębiające lekturę tropy, żongluje konwencjami, szuka luk w miłosnym dyskursie, przyjemnie cierpi i nieprzyjemnie się bawi, badając granice swoje i swojego języka. To gorzki, choć tryskający dowcipem, portret uczucia w postnihilistycznych czasach, w których radość, ból, potrzeba bliskości i bezpieczeństwa, szczerość i zaufanie zostały zamienione w liczman, a wartości etyczne zastąpiono estetyką przyjemności i poddano dyktatowi gry.

Głównym bohaterem "Bezbronnej kreski" jest jednak język: silnie zmetaforyzowany, lecz dynamiczny; poetycki, ale precyzyjny; bezlitosny, a zarazem czuły.
(źródło: Biuro Literackie)

2xDąbrowski, spotkanie autorskie z poetą. Prowadzenie: Paweł Huelle
Data: 4 października, godz. 19.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny
Dołącz na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1082056025218039/

Tadeusz Dąbrowski - Poeta urodził się w 1979 roku w Elblągu, mieszka w Gdańsku. Uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta, współpracuje z sopockim TOPOSEM, jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Europejski Poeta Wolności, a tomiki poezji wydaje w krakowskim wydawnictwie Państwa Krynickich - a5, jest laureatem Nagrody Kościelskich za "Czarny kwadrat". Publikował m.in. w: "Tygodniku Powszechnym", "Polityce", "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku", "Zeszytach Literackich", "Twórczości", "Odrze", "Chimerze", dwutygodnik.com "Res Publice Nowej", "Kresach" oraz w prasie zagranicznej, m.in. w "The New Yorker". Nominowany do Nagrody Literackiej NIKE (2010) i telewizyjnej Nagrody "Pegaza" (2002). Od Tadeusza Różewicza otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej (2006). Tłumaczony na dwadzieścia języków. Autor książek poetyckich: "Wypieki" (1999), "e-mail" (2000), "mazurek" (2002), "Te Deum" (2005, 2008) oraz "Czarny kwadrat" (2009), "Pomiędzy" (2013). Wybory jego wierszy ukazały się w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Estonii, Czechach i na Ukrainie. Redaktor "Antologii wierszy 1976-2006. Poza słowa" (2006).

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jak często wręczana jest wymyślona w Gdańsku nagroda Europejski Poeta Wolności?