stat
Impreza już się odbyła

19. Przegląd Teatralny MASSKA

Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji zaprasza na sopocki 19. Przegląd Teatralny MASSKA, który odbędzie się w dniach 16-22 listopada 2020 r. Ze względu na ograniczenia pandemiczne przegląd będzie można śledzić w sieci, na stronie www.masska.org i profilu www.facebook.com/masskasopot.

19. Przegląd Teatralny MASSKA

MASSKA to otwarty projekt kulturalny, w którym biorą udział artyści z niepełnosprawnościami, teatry młodzieżowe i niezależne, co nadaje wydarzeniu charakter integracyjny. Przegląd to również konfrontacja naszych wyobrażeń o osobach z niepełnosprawnościami - artystach, którzy często funkcjonują poza głównym nurtem życia społecznego. To zaproszenie do wymiany myśli, doświadczeń, rozmów, wspólnego świętowania obecności w świecie teatru.

W ramach tegorocznego wydarzenia będzie można obejrzeć 28 spektakli teatrów z Sopotu, Gdyni, Gdańska, Ostródy, Lublina, Świdnika, Lubawy, Przemyśla i Rzeszowa. Na MASSKA online będziemy gościli także teatry współtworzone przez osoby z niepełnosprawnościami z zagranicy: Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, Litwy i Białorusi, Francji, Uzbekistanu i Gruzji.

Na przeglądzie obok teatrów zawodowych i amatorskich skupiających osoby z niepełnosprawnościami zostanie zaprezentowanych 6 spektakli teatrów młodzieżowych, teatr forum i słuchowisko.

Na stronie www.masska.org dostępny będzie także koncert znanego gdańskiego zespołu Remont Pomp, słuchowisko, oraz materiały dotyczące filmu fabularnego ,,Amatorzy'', opowiadającego o twórczości teatralnej Teatry Biuro Rzeczy Osobistych, którego premiera, będzie miała miejsce na festiwalu filmów fabularnych w Gdyni.

Teatry zagraniczne, które wezmą udział w Przeglądzie MASSKA Online 2020:

• Teatr Ramba Zamba z Berlina (Niemcy), teatr zawodowy zrzeszający osoby z niepełnosprawnością, działający już 30 lat.
• Integracyjny Teatr Azdak z Tbilisii (Gruzja), działa od 4 lat, zrzesza aktorów zawodowych we wspólnych spektaklach z osobami niepełnosprawnymi. Liczy prawie 100 aktorów.
• Teatr Świeży Wiatr ze Stolina (Białoruś), teatr działający od 16 lat, stawiający na wspólne bycie na scenie: aktor z niepełnosprawnością + opiekun
• Teatr Blaumeier Atelier z Bremy (Niemcy), teatr działający od 34 lat, jego szczególną cechą są spektakle tworzone we współpracy z aktorami z innych krajów
• Teatr Oiseau Mouche z Roubaix (Francja), najstarszy teatr biorący udział w naszym festiwalu, działa nieprzerwanie od 40 lat. Gromadzi na scenie konkretne grupy społeczne, łączy elementy teatru tańca z żywą fabułą.
• Teatr Danza Company z Sewilii (Hiszpania), tworzy spektakle, w których scenografia jest przygotowywania uprzednio przez samych aktorów
• Teatr Fritisch Comapny z Madrytu (Hiszpania), teatr powstały 34 lata temu, wznowił działalność 7 lat temu tworząc spektakle z elementami tańca.
• Teatr Parostky z Kijowa (Ukraina), teatr powstały 19 lat temu, opowiada historie opracowywane i przygotowywane przez samych aktorów, które zazwyczaj są ich doświadczeniami
• Teatr Visage z Taszkientu ( Uzbekistan), drugi najstarszy teatr na festiwalu, gra od 38 lat. Łączy aktorów zawodowych, tancerzy z osobami niepełnosprawnymi ruchowo.
• Trupa teatru muzycznego działającego przy Litewskim Związku Osób Niepełnosprawnych z Wilna (Litwa), grupa występująca przy muzyce granej na żywo podczas spektaklu, na scenie pojawiają się aktorzy wraz z członkami swoich rodzin.

Teatry z Trójmiasta:
• Teatr Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni, Teatr Mimoto z Gdańska, Teatr Kasablanka z Gdańska, Teatr Kworce z Gdańska, Łowcy Słów z Gdańska, Zespół muzyczny Remont Pomp z Gdańska, Teatr Ubogi Relacji z Sopotu.

Młodzieżowe grupy teatralne:
• Teatr SAN z Przemyśla, Grupa ŁoMen z Lubawy, Teatrzyk Błękitnego Czasu z Sopotu, Klub Inicjatyw Twórczych z Gdańska, Teatr Ephata z Gdańska, Młodzieżowa Akademia Teatralna z Gdańska.

Do współpracy i występu zaproszeni zostali także Walny Teatr - przedstawiciel teatru przedmiotu i Teatr Nemno z Rzeszowa - teatr marionetek, a także Teatr Przebudzeni z Ostródy, Teatr Pasjonaci ze Świdnika. Po raz pierwszy zaprezentowany będzie spektakl grupy aktorów Teatroterapii Lubelskiej.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi MASSKA będzie warsztat "Exilium. Warsztaty o migracji", który odbędzie się 18 listopada 2020 r. o godzinie 16:00.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Fragment wiersza którego z polskich poetów znajduje się na Pomniku Poległych Stoczniowców?