Wiadomości

18 dni sierpniowego Festiwalu Solidarności

Najnowszy artukuł na ten temat

Monumentalny wieczór z muzyką Morricone

Największą atrakcją tegorocznego Festiwalu Solidarności będzie koncert Ennio Morricone, który wystąpi na zakończenie imprezy w Stoczni Gdańskiej.
Największą atrakcją tegorocznego Festiwalu Solidarności będzie koncert Ennio Morricone, który wystąpi na zakończenie imprezy w Stoczni Gdańskiej. mat. prasowe

W piątek rusza Festiwal Solidarności. Będzie trwał tyle, ile strajki w 1980 roku, czyli 18 dni. Ukoronowaniem imprezy będzie koncert Ennio Morricone z orkiestrą.Festiwal oferuje atrakcje niemal we wszystkich dziedzinach sztuki. Swego rodzaju prologiem dla tej imprezy były projekcje filmowe pod tytułem "+/- demokracja", które od dwóch tygodni odbywały się przed kościołem św. Mikołaja w Gdańsku.

- Większość wydarzeń skupia się wokół tematyki demokracji - opowiada Maciej Zięba, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. - Tak jest w wypadku wystawy plenerowej pt. "Zmiana toru", opowiadającej o transformacji socjalizmu w demokrację, czy Dni Wolnej Kuby "Cuba Libre", którymi chcemy zainaugurować cykl imprez poświęconych krajom zniewolonym przez system komunistyczny. Chcemy zainteresować tym problemem nie tylko w sposób poważny, ale też bardziej rozrywkowy.

Organizatorzy festiwalu o tematyce wolności chcą opowiadać również w mniej poważny sposób organizując Dni Wolnej Kuby na których wystąpi m.in. Jose Torres.
Organizatorzy festiwalu o tematyce wolności chcą opowiadać również w mniej poważny sposób organizując Dni Wolnej Kuby na których wystąpi m.in. Jose Torres.
Na imprezę poświęconą Kubie złoży się wystawa fotograficzna, parada taneczna w rytmie latynoamerykańskim, pokazy kina kubańskiego i koncerty w wykonaniu Jose Torresa i Yvonne Sanchez.

Dominującym elementem wystawy pt. "Zmiana toru" jest podzielona na dwie części zwrotnica, przedstawiająca życie codzienne w PRL-u i sierpniowy strajk w Stoczni Gdańskiej. Wystawę otworzy happening, podczas którego będzie można m.in. napić się oranżady sprzedawanej w starym samochodzie Żuk i otrzymać pierwszy numer "Tygodnika Solidarność".

Mocnym punktem festiwalu będzie polsko-holenderski spektakl "Stołówka", zrealizowany przez niezależny Teatr Muzyczny Polly Maggoo z Amsterdamu. Historia pojawia się w nim jako punkt odniesienia do opowieści o porażkach i sukcesach, jakie przyniósł upadek PRL-u. Spektakl przedstawia punkt widzenia ludzi, którzy czynnie uczestniczyli w tym przełomie. Polska premiera "Stołówki" będzie miała miejsce 21 sierpnia na terenie Stoczni Gdańskiej.

- Tekst został oparty na rozmowach z działaczami Solidarności oraz byłymi i wciąż pracującymi stoczniowcami. Sztuka zostanie zagrana w hali stoczniowej i zapewniam, że wciągnie widzów - opowiada Maciej Zięba. - Jeden ze spektakli zostanie zaprezentowany specjalnie dla stoczniowców.

22 sierpnia zostanie rozstrzygnięty konkurs na poświęcony idei solidarności komiks pt. "Draw your Freedom. Draw your Solidarity". Wpłynęło ponad 40 prac, m.in. z Grecji, Polski, Macedonii, Hiszpanii, Belgii czy USA.

W ramach atrakcji Festiwalu Solidarności swój dzień będą mieli najmłodsi - 23 sierpnia za historyczną bramą stoczni zorganizowane zostaną gry i zabawy dla dzieci oraz konkursy plastyczne i sportowe. Natomiast ci, którzy odpowiednio wcześniej zarejestrują się na wystawie "Drogi do Wolności", 29 sierpnia będą mogli wziąć udział w Grze Miejskiej, w której będą musieli odnaleźć w przestrzeni miasta ogromne kostki domina znane z obchodów 20. Rocznicy Odzyskania Wolności z 4 czerwca.

Najsilniejszym punktem Festiwalu będą jednak imprezy muzyczne. Pierwsza pod tytułem "Dziwny jest ten świat" odbędzie się 22 sierpnia. Zagra na niej wokalista Deep Purple, Ian Gillian z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Nina Hagen, Fully Fullwood's Tosh Meets Marley oraz Lech Janerka i zespół Myslovitz.

Zakończenie festiwalu uświetni występ Ennio Morricone, który na terenie Młodego Miasta będzie dyrygował węgierską orkiestrą symfoniczną Győr Philharmonic Orchestra, wzmocnioną przez sekcję elektryczną oraz rozszerzonym Chórem Akademickim Uniwersytetu Gdańskiego. Na potrzeby koncertu w stoczni stanie olbrzymia scena, na której pomieści się ponad setka artystów. Tłem dla utworów (na które złożą się największe przeboje filmowe z kariery Morricone) będą projekcje fragmentów filmów na telebimach i efekty wizualne.

Opinie (1)

  • SOLIDARNOSC, SOLIDARNOSC, niestety wciąż przypomina ona zakłamanego wałęse

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02

grudnia

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Gdańsk w świątecznej komedii. "Miłość jest wszystkim" w telewizji
Świąteczny film o Gdańsku w telewizji
Filmy, które straszyły nas w dzieciństwie
Filmy, które straszyły nas w dzieciństwie

Kulinaria

Złociste i chrupiące. Skąd dobre frytki w Trójmieście?
Smaczne frytki w Trójmieście
Jesienne kiszonki - dla zdrowia i dla smaku
Jesienne kiszonki - dla zdrowia i smaku

Sprawdź się

Kiedy odbył się w Gdańsku premierowy pokaz filmu "Popiół i diament"?