• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

17. Festiwal Metropolia Jest Okey | Wieczór z Michałem Mossakowskim

Festiwal Metropolia Jest Okey 2023 powraca, by zaskoczyć i zachwycić. To nie tylko wydarzenie pełne artystycznych przeżyć, to podróż po ciekawych miejscach kultury w regionie, spotkania z lokalną sceną muzyczną i pomorską bohemą. Rozmowy, wystawa, koncerty, spotkania literackie, teatr impro - wiele okazji do spotkań z artystami, pisarzami, ludźmi sztuki i twórcami lokalnej kultury. Podróż pełna emocji i wrażeń, gdzie każdy dźwięk, obraz i słowo układają się w niepowtarzalny symfoniczny krajobraz trójmiejskiej metropolii.

Michał Mossakowski
Pianista, organista urodzony w 1992 roku w rodzinie o muzycznych tradycjach, należy do grona najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia. W roku 2016 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pracując pod kierunkiem prof. Włodzimierza Wiesztordta. Obecnie jest pedagogiem w macierzystej uczelni. Od roku 2018 studiuje w Narodowym Konserwatorium w Paryżu, gdzie rozwija swoje umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów takich jak m.in.: Michel Dalberto, Frank Braley, Roger Muraro, Denis Pascal. W 2021 roku obronił pracę doktorską pt. Łączenie idiomu brzmieniowego fortepianu i organów. Wybrane dzieła Johanna Sebastiana Bacha w transkrypcjach Ferenca Liszta i Ferruccio Busoniego, uzyskując stopień doktora sztuk muzycznych.

jazz - koncerty w Trójmieście


Michał Mossakowski jest pianistą, który prowadzi ożywioną działalność koncertową w zakresie gry solowej jak i kameralnej. Wystąpił już z wieloma recitalami i koncertami, odwiedzając m.in.: Austrię, Czechy, Francję, Hiszpanię, Niemcy, Rosję, Szwecję, Włochy, Chiny, Stany Zjednoczone.
Jego największymi osiągnięciami koncertowymi są liczne występy w: Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Gorzowskiej, Pomorskiej, Wrocławskiej, udział w Letnim Festiwalu Muzycznym w Moskwie (2013) oraz trzytygodniowym tournée w Chinach (2014), gdzie w dziesięciu miastach wykonywał Koncert e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Tam też dokonał nagrania dla chińskiej telewizji. W maju 2016 wystąpił na koncercie najlepszych absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej w Filharmonii Bałtyckiej, wykonując Koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa. Występował również w Wiener Saal Mozarteum w Salzburgu (2016), a także w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku (2017).
W sierpniu 2018 na zaproszenie organisty Katedry Notre Dame w Paryżu Philippa Lefebvra wystąpił z recitalem w Montrealu.

W czerwcu 2019 zadebiutował w Gewandhaus w Lipsku, wykonując Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna, a w grudniu, współpracując z wybitnym dyrygentem Bertrandem de Billy, wystąpił w Paryżu, wykonując Koncert G-dur Maurice'a Ravela. Koncertował z wieloma orkiestrami, wykonując dzieła W.A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Chopina, J. Brahmsa, R. Schumanna, S. Rachmaninowa, M. Ravela. Współpracował z takimi dyrygentami jak: Bertrand de Billy, Massimiliano Caldi, Andrea Sanguinetti, Nikolas Kruger, Marek Moś, Kai Bumann, Alexander Humala, Zygmunt Rychert i inni.
Swoje umiejętności doskonalił również na licznych kursach i lekcjach otwartych prowadzonych przez takich pedagogów jak: Richard Goode, Nikolai Demidenko, Dang Thai Son, Lee Kum Sing, Akiko Ebi, Dina Yoffe, Bernd Goetzke, Tobias Koch, Krzysztof Jabłoński, Piotr Paleczny, Jerzy Sulikowski.
Za swoje osiągnięcia artystyczne wielokrotnie otrzymywał stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Studiował również w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów Jarosława Tarnawskiego. Jako organista otrzymał wyróżnienie za wykonanie Fantazji nt. B-A-C-H op. 46 Maxa Regera na V Akademickim Konkursie Organowym "Romuald Sroczyński in memoriam" (2016).

Koncert poprowadzi Konrad Mielnik.

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zaproszenia do zdobycia przez Radio Gdańsk i Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Opinie

Sprawdź się

Jaką nazwę nosił festiwal, który później został przekształcony w odbywający się do dziś Festiwal Polskich Filmów Fabularnych?

 

Najczęściej czytane