stat
Impreza odwołana
PATRONAT

15. Gdańska Jesień Pianistyczna - Andrzej Wierciński

Zapraszamy na 15. Gdańską Jesień Pianistyczną do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. 13 listopada wystąpi Orkiestra PFB pod batutą Jacka Kaspszyka oraz pianista Andrzej Wierciński.

wrz 14

wtorek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 15 zł
Kup bilet
gru 11

sobota, godz. 19:00

bilety 90 - 150 zł
Kup bilet
 

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpi:
Orkiestra Symfoniczna PFB
Jacek Kaspszyk - dyrygent
Andrzej Wierciński - fortepian
Konrad Mielnik - prowadzenie

Program:
Ryszard Wagner - Poemat symfoniczny Idylla Zygfryda WWV 103 [20]
Ludwig van Beethoven - III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 [34]
Przerwa [20]
Franz Schubert - VIII Symfonia h-moll Niedokończona [27]

Późnoromantyczny poemat Wagnera zestawił Jacek Kaspszyk w programie swojego koncertu z najsłynniejszą symfonią Schuberta  Niedokończoną. Solistą będzie polski pianista Andrzej Wierciński, który zasłynął na 46. Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Warszawie, zdobywając I nagrodę.

Jacek Kaspszyk to dyrygent znany dobrze polskim melomanom. Ostatnimi czasy był związany z czołowymi polskimi orkiestrami we Wrocławiu, Katowicach i w Warszawie. Jednym z ulubionych obszarów, znanego z temperamentu dyrygenta, jest późny romantyzm od Wagnera do Mahlera. Tym razem zaproponował oparty na muzyce z tetralogii poemat Idylla Zygfryda. Natomiast polski pianista, laureat 46. Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie Andrzej Wierciński wybrał Koncert fortepianowy c-moll op. 37 Beethovena.

Jedna z pierwszych recenzji zaliczyła dzieło do najważniejszych dzieł, jakie w ostatnich latach pojawiły się na partyturze genialnego mistrza; pod wieloma względami wyróżnia się ono szczytnie z całej reszty. Oprócz wszystkich pięknych i wzniosłych idei, niniejszy recenzent może dodać choćby tyle, iż żadne z najnowszych dzieł kompozytora nie jest tak dogłębnie dopracowane, a równocześnie nie staje się nieprzejrzyste lub nadmiernie skomplikowane (...)

Pod względem zamierzonego efektu duchowego, koncert ów należy do najwybitniejszych. Symfonia Schuberta, nosząca dość mylący tytuł Niedokończona (wiele wskazuje, że Schubert, podobnie jak Beethoven w swoim op. 111, nie planował klasycznego, czteroczęściowego cyklu), należy do najsłynniejszych dzieł symfoniki romantycznej. Aż trudno uwierzyć, że dzieło to musiało czekać na swoje prawykonanie aż 42 lata, a sam kompozytor nigdy go nie usłyszał.

Cena karnetowa: 106, 50-126, 50 zł (cena koncertów na Sali Koncertowej: 6.11, 13.11, 20.11, 27.11)

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Narodowego w Gdańsku jest srebrna ozdoba z XIII w., której podstawę stanowi...?