• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

12 kobiet Małgorzata Bilicka wystawa fotografii 

12 kobiet
Małgorzata Bilicka | wystawa fotografii

10 - 22 kwietnia 2024, godz. 18.00

Wstęp wolny

16 kwietnia - 4 maja 2024, godz. 11:00 - 18:00

Wstęp wolny
Prezentowany cykl fotografii to opowieść powstająca na przestrzeni dwunastu miesięcy intymnej walki z bólem, słabościami i lękiem. Nie jest to jednak wyłącznie historia artystki. Do uczestnictwa w projekcie zostały zaproszone kobiety, które chcą jak ona podzielić się swoją codziennością z chorobą, a każda fotografia to cząstka życia jednej z nich. Nie szukają współczucia. Opowiadają o trudnych chwilach, ponieważ chciałyby, aby wszyscy dowiedzieli się czym jest endometrioza, aby kobiety reagowały w odpowiednim czasie nie skazywały siebie i swoich córek na życie w cierpieniu i bezpłodność.

Marzymy o tym, aby stwierdzenie okres musi boleć uznano za archaizm i wyrzucono z codziennego użytku. Dlatego powstał ten projekt. ~ Małgorzata Bilicka
  
Endometrioza to przewlekła choroba, na którą cierpi mniej więcej co dziesiąta kobieta. Podłożem dolegliwości jest rozrost błony śluzowej macicy poza jej obszarem najczęściej w jamie otrzewnej. Wędrówka endometrium skutkuje stanem zapalnym, w wyniku którego mogą powstawać guzki i zrosty. Objawia się najczęściej bardzo bolesnymi miesiączkami, a w miarę postępowania ból zaczyna pojawiać się bez względu na fazę cyklu. Niestety choroba może nawet zagrażać życiu. W wielu przypadkach symptomy są na tyle silne, że całkowicie dezorganizują codzienne życie.
Postęp i zniszczenia, jakie zostawia choroba, można hamować jeśli tylko zna się diagnozę. Niestety wykrywana jest bardzo późno, czasem po kilku lub kilkunastu latach. Dezinformacja i bagatelizowanie objawów sprawiają, że jest mało znana, często również wśród lekarzy. Na walkę z endometriozą Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje kwotę poniżej 3 tysięcy złotych rocznie na pacjentkę, podczas gdy leczenie operacyjne cięższych przypadków sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Chociaż objawy są bardzo uciążliwe, uczymy się żyć z bólem, utwierdzane w przekonaniu, że przesadzamy.

Cykl powstał jako praca dyplomowa dla Studium Fotografii ZPAF 

Małgorzata Bilicka  mieszkanka Gdyni, członkini Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, absolwentka Studium Fotograficznego ZPAF. Zajmuje się fotografią artystyczną oraz dokumentalną/koncertową. Tworzy zarówno w wersji cyfrowej jak i tradycyjnej. Jej prace prezentowane były na wystawach w Polsce i za granicami kraju, a także publikowane na łamach magazynów muzycznych.
 
Zapraszamy na wystawę od poniedziałku 6 lutego 2023 do Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego! Wystawa potrwa do 26 lutego.

Galeria czynna jest od poniedziałku do soboty w godzinach 11-18.
 

Opinie

Sprawdź się

Znana polska ilustratorka Anita Głowińska jest autorką: